Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

02. decembra 2007

Skupina smrti aj ako dôsledok systému žrebovania



Európske médiá po nedeľňajšom žrebe skupín budúcoročného kontinentálneho šampionátu vo futbale opäť raz oprášili starý-známy pojem "skupina smrti".



Zdieľať
  Tentoraz si futbalový osud pohral s trojicou velikánov Taliansko, Francúzsko a Holandsko, ktorých "upratal" do C-skupiny. V pozícii obetného baránka by mali byť Rumuni, hoci grécky príklad z ostatného šampionátu svedčí skôr o opaku. Na ME 2004 sa futbalisti spod Akropoly ocitli v úlohe outsidera v skupine s Rusmi, Španielmi a domácimi Portugalčanmi a napokon sa senzačne tešili z titulu a vystúpili až k Olympu.

Vo švajčiarskych mestách Zürichu a Berne sa môžu tešiť na pokračovanie súbojov zrejme dvoch najlepších európskych tímov nového milénia. Francúzi a Taliani obstarali finálové súboje na ME 2000 aj MS 2006 a spolu sa dvakrát stretli aj v práve skončenej kvalifikácii ME 2008. "Určite sú tu teraz v sále aj šťastnejší tréneri ako som ja," reagoval s dávkou irónie na nedeľňajší žreb kormidelník Francúzov Raymond Domenech. Jeho náprotivok z talianskej striedačky Roberto Donadoni podotkol: "Už keď som ráno otvoril oči, tušil som, že sa chystá niečo ako sprisahanie proti talianskemu futbalu. A či je toto zloženie skupiny pozitívne alebo negatívne? Spýtajte sa ma to po skončení zápasov v skupinách. Ako hráč som sa často stretával s Francúzmi a teraz to iba pokračuje."
Ešte originálnejšie reagoval na luzernský "osud z osudia" rumunský tréner Victor Piturca. "Všetci vieme, kto je majstrom sveta, kto je vicemajstrom sveta a akí silní sú Holanďania. Bude to pre našich hráčov veľká skúsenosť, ale prečo by sme nemohli postúpiť do štvrťfinále?" komentoval bývalý skvelý útočník. Holandský tréner, inak majster Európy z roku 1988 Marco van Basten, skonštatoval: "Je to skutočne náročná skupina. Opäť sa stretneme s Rumunmi, ktorí nám v kvalifikácii spôsobili nemalé problémy. O Talianoch a Francúzoch sa ani bližšie nemusím zmieňovať."
Termín "skupina smrti" sa zrodil pravdepodobne počas majstrovstiev sveta 1986 v Mexiku. Vtedy dal žreb do jednej zo základných skupín dohromady Nemeckú spolkovú republiku, Dánsko, Škótsko a Uruguaj. Uruguajský tréner Omar Borras krátko nato vyslovil vetu, ktorá sa stala do budúcnosti synonymom hrôzy pre účastníkov vrcholných futbalových podujatí: "El grupo de la muerte!" znelo jeho strohé konštatovanie. Pre ďalší príklad mediálne celosvetovo označovanej "skupiny smrti" stačí zájsť necelých šesť rokov dozadu. Na svetovom šampionáte v Japonsku a Kórejskej republike sa vtedy v jednej skupine stretli Angličania, Švédi, Argentínčania a Nigéria. Aj Holanďania už majú s týmto pojmom svoju skúsenosť. Vlani na majstrovstvách sveta v Nemecku sa im v skupine postavili do cesty Srbi, Argentína a futbalisti z Pobrežia Slonoviny.
Súčasná kuriózna situácia, keď sa žreb pre EURO 2008 pohral s jednou skupinou, pričom ďalšie tri sú na prvý pohľad relatívne vyrovnané, je aj dôsledkom zvláštneho nasadzovania do jednotlivých košov. "Keď sa Rakúšania, ktorým patrí v rebríčku FIFA 91. miesto a spolu s nimi Švajčiari ocitnú v prvom koši, nečudujme sa, že potom môžu hrať spolu v skupine Holanďania, Taliani a Francúzi," komentuje AFP.
Ako je známe, nasadzovanie do štyroch výkonnostných košov sa udialo na základe dosiahnutých výsledkov v kvalifikáciách na MS 2006 a ME 2008, pričom celkový počet bodov vydelený počtom zápasov určil výsledný koeficient. V najvyššom koši sa okrem Rakúšanov a Švajčiarov zišli obhajcovia trofeje z ME 2004 Gréci a tiež s najvyšším koeficientom operujúci Holanďania. Ak by mala byť "skupina smrti" úplne dokonalá, z tretieho koša mali aktéri žrebu poslať do C-skupiny namiesto Rumunov reprezentantov Nemecka.

SITA, AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Birmingham City ešte nie je v hongkongských rukách
<< predchádzajúci článok
Henry ďalšie dva týždne mimo hry pre problémy so stavcami