Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2013

Skupinku vyhodili z amerického lietadla, lebo hovorili rusky



Skupina Rusov žijúcich v USA požiadala americkú nízkonákladovú spoločnosť Spirit o odškodnenie za minulotýždňové vyhodenie z paluby jej stroja smerujúceho zo San Diega do Las Vegas. ...



Zdieľať
lietadlo WASHINGTON 29. mája (WEBNOVINY) - Skupina Rusov žijúcich v USA požiadala americkú nízkonákladovú spoločnosť Spirit o odškodnenie za minulotýždňové vyhodenie z paluby jej stroja smerujúceho zo San Diega do Las Vegas.


Potvrdil to v utorok ich právny zástupca Daniel Petrov. Podľa jeho slov a informácií tamojších médií skupinu šiestich ľudí požiadali o opustenie lietadla tesne pred odletom, pričom dôvodom mal byť fakt, že hovorili po rusky. Jednou z poškodených je aj právnikova sestra.

Podľa jej výpovede sa rozprávali vo svojej materčine a bez vysvetlenia či upozornenia ich vyprevadili z paluby lietadla. Spoločnosť sa však bráni tvrdením, že dôvodom konania bola prílišná hlučnosť ich komunikácie a správania. Podľa Spiritu skupinu varovali prostredníctvom reproduktorov.

"Nikto to však nepočul. A keby ich aj varovali, čo by povedali? Hej, ľudia hovoriaci po rusky, prestaňte?" argumentuje advokát, podľa ktorého ide o diskrimináciu a porušenie práva. To každého z poškodených cestujúcich oprávňuje na kompenzáciu vo výške 4000 dolárov.

Spoločnosť im síce ponúkla úhradu ich leteniek a náhradný termín letu, to však poškodení odmietli. Ak sa s aerolinkami nedohodnú mimosúdne, podajú na nich žalobu, dodal Petrov, ktorého cituje portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté od boľševickej revolúcie z roku 1917 a následnom vzniku Sovietskeho zväzu. V druhej svetovej vojne síce bojovali spoločne proti nacizmu, no Európu krátko na to rozdelila železná opona.

Začala sa takzvaná Studená vojna, obdobie viac ako 40-ročného veľkého napätia medzi západom na čele s USA a východom na čele so Sovietmi. Rozdielnosť kultúr a politických systémov sa prejavila v nevraživosti a vzájomnej veľkej nedôvere, ktorej dôsledkom bolo neprimerané zbrojenie.

Vzťahy sa síce po rozpade Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov mierne zlepšili, no medzi Washingtonom a Moskvou stále prevládajú rozdielne pohľady. Najmä na riešenie udalostí na svetovej scéne, kde sa Rusi začali výrazne angažovať na prelome tisícročí a nástupe prezidenta Vladimira Putina k moci.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Srbský premiér odmieta vytvorenie štátu na severe Kosova
<< predchádzajúci článok
Generálneho prokurátora by mali voliť občania, tvrdí Lipšic