Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

24. januára 2008

Slabé miesta energetickej politiky EÚ: emisie a biopaliváNávrhy Európskej komisie (EK) v oblasti energetickej politiky sú pre Priateľov Zeme sklamaním. Záväzok znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 iba o pätinu je pre boj s klimatickými zmenami nedostatočný. Problémom je aj podpora biopalív.Zdieľať
“Sľubné časti tohto návrhu zatieňuje cieľ znížiť emisie iba o 20 percent. Európska únia by mala plniť dohody z Bali a zaviazať sa aspoň k 30-percentnému poklesu. Vyzývame preto Európsky parlament aj Radu, aby energetický balíček v tomto bode zmenili,” hovorí Sonja Meister z európskych Priateľov Zeme.
 
Priatelia Zeme kritizujú aj podporu, ktorú EK vyjadruje biopalivám. Ignoruje tak rady vlastných odborníkov a rastúce medzinárodné znepokojenie.
 
”Pestovať rastliny na palivo pre naše smädné a neefektívne autá je pre životné prostredie pohroma. Tvrdenie, že biopalivá sú udržateľné, je urážkou chudobných celého sveta, ktorí budú musieť za svoje jedlo platiť viac. Európska únia by sa mala vzdať svojho cieľa, aby 10 percent všetkých palív v doprave tvorili biopalivá.,” uvádza koordinátor pre biopalivá Adrian Bebb.
 
Naopak, Priatelia Zeme oceňujú návrh EK, aby obnoviteľné zdroje energie predstavovali do roku 2020 na území Európskej únie jednu pätinu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko preberá veliteľskú funkciu v misii UNTSO
<< predchádzajúci článok
Vo vysokohorskom teréne trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo