24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

24. februára 2010

Šľachtic von Hohenlohe prehral s mladíkom z Peru

V štartovej listine utorkového obrovského slalomu mužov na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri figurovalo až 103 lyžiarov. Preteky boli ozajstnou ...

Carlo Janka

Foto: AP Photo/Luca BrunoWHISTLER 24. februára (WEBNOVINY) - V štartovej listine utorkového obrovského slalomu mužov na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri figurovalo až 103 lyžiarov. Preteky boli ozajstnou prehliadkou pretekárov z exotických krajín, akých v bežných pretekoch Svetového pohára nevidieť. Zastúpenie mali India, Kajmanské ostrovy, Senegal, Peru, Maroko, Juhoafrická republika, Pakistan, Libanon či Albánsko.

Vo farbách Mexika štartoval najstarší účastník ZOH 2010, 51-ročný šľachtic Hubertus von Hohenlohe, ktorý mal olympijskú premiéru už v roku 1984 v Sarajeve. Oblečený v extravagantnej kombinéze mexického pištoľníka, na ktorej mal namaľovaný pásový zásobník na muníciu a pištole, skončil na 78. mieste, keď za víťazným Švajčiarom Carlom Jankom zaostal o 33,64 sekundy. V piatom olympijskom štarte si však nevylepšil umiestnenie zo sarajevskej premiéry pred 26 rokmi.

"Preteky pre mňa dopadli celkom dobre. V hornej časti trate som bol napätý, ale čím viac som sa blížil k cieľu, tým viac som sa odvážil púšťať lyže. V Sarajeve v osemdesiatom štvrtom som bol bláznivejší a najmä mladší, v tom je najväčší rozdiel," vravel v cieli 2. kola "obráku" Hubertus von Hohenlohe, ktorý mal medzi divákmi aj svojho fanúšika s mexickou vlajkou. Ricardo so sombrerom na hlave si podľa agentúry AFP prišiel vychutnať do Vancouveru olympijskú atmosféru a povzbudiť krajana.

V súboji generácií z exotických lyžiarskych krajín ale Von Hohenlohe prehral so 16-ročným Manfredom Öttlom-Reyesom reprezentujúcim juhoamerické Peru. Mladík žijúci v Nemecku a trénujúci v Rakúsku nadelil mexickému veteránovi v súčte dvoch kôl takmer 10 sekúnd. Aj tak mu to však stačilo iba na 67. miesto.
"Pred štartom som sa pozrel na televíznu obrazovku a hovorím si: wow, to je neuveriteľné, štartujem v jedných pretekoch so všetkými hviezdami," povedal po pretekoch Öttl-Reyes a priznal, že do Peru často nechodí.

Zo 103 pretekárov dokončilo 1. kolo obrovského slalomu 89, po 2. kole bolo klasifikovaných 81. Rozdiel medzi víťazným Jankom a posledným Jamyangom Namgialom z Indie bol priepastný - 57,09 sekundy. Aj za predposledným vo výsledkovej listine, Marinom Cardellim zo San Marína, zaostal 24-ročný indický reprezentant o takmer 10 sekúnd.

Posledných 10 klasifikovaných v obrovskom slalome mužov: 1. Carlo Janka (Švajč.) 2:37,83 min,... 72. Jedrij Notz (Azerb.) +28,15 s, 73. Leyti Seck (Senegal) +28,31, 74. Samir Azzimani (Alb.) +28,80, 75. Li Lei (Čína) +29,43, 76. Dmitrij Trelevskij (Kirgiz.) +30,18, 77. Oleg Šamajev (Uzb.) +31,35, 78. Hubertus von Hohenlohe (Mex.) +33,64, 79. Muhammad Abbas (Pakistan) +42,75, 80. Marino Cardelli (San Maríno) +47,93, 81. Jamyang Namgial (India) +57,09.