Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2017

Slávnosti Rusínov-Ukrajincov Slovenska vyvrcholia oslavou výročí



Rusíni ilustračné foto



Zdieľať
Rusíni ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta


Svidník 18. júna (TASR) - Vo svidníckom amfiteátri vrcholí dnes jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku spájajúci Rusínov a Ukrajincov. Súčasťou 63. ročníka Slávností kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska bola dnes predpoludním i svätá liturgia v drevenom chráme v skanzene Slovenského národného múzea - Múzea ukrajinskej kultúry (SNM-MUK).

"V priebehu troch dní chceme predstaviť kultúru našej národnostnej menšiny vo všetkých jej žánroch. V piatok, v prvý deň festivalu, sa konajú rôzne sprievodné podujatia ako súťaž detí v maľovaní na asfalt, beseda so spisovateľmi, otvorenie výstavy výtvarných diel a pod. Ďalšie dva dni už patria viac-menej folklóru a príbuzným žánrom, ktoré sa odohrávajú jednak v skanzene SNM-MUK a v amfiteátri. Tak ako vždy prednosť majú domáce folklórne súbory,"
uviedol pre TASR jeden z organizátorov Pavol Bogdan.

Aj v tomto roku privítali niekoľko kolektívov z regiónov severovýchodného Slovenska, ako aj zahraničné súbory z Ukrajiny, Litvy a speváčku ľudových piesní Anu Rimar zo Srbska. "Dali sme priestor aj iným profesionálnym kolektívom ako napríklad prešovskému Poddukelskému umeleckému ľudovému súboru, ale takisto i ľudovej kapele Milana Rendoša," priblížil Bogdan.

Dnešný program sa začal v skanzene svätou liturgiou v drevenom chráme svätej Paraskevy. "Prichádzame sem raz alebo dvakrát do roka, aby sme sa tu pomodlili a poďakovali Bohu za jeho veľkú milosť, že máme taký prekrásny chrám vo Svidníku. Na Slovensku máme viacero takýchto chrámov v skanzenoch. Je dobrým pocitom a zážitkom slúžiť v drevených a historických chrámoch, v ktorých slúžili naši predkovia," povedal duchovný správca pravoslávnej cirkevnej obce vo Svidníku Ján Sovič.

Predpoludním sa v skanzene predstavili folkloristi s folklórno-etnografickým programom Na bazáre. Následne tam odhalili drevené sochy pod názvom Makovické metamorfózy dreva. Ženy v krojoch zo Stropkova prišli predstaviť vyšívanú tvorbu.

"Prišli sme ukázať deťom, mladým, ako kedysi naše mamky vyšívali na tkané plátno, ktoré tkali na nohavice, košele, obrúsky, plachty na postele. Boli na nich zobrazené mačky, kohútiky, anjelici, krížiky a psíky,"
priblížila pre TASR Paulína Kačurová.

Záver slávností bude podľa Bogdana patriť gratulačnému programu k 60. výročiu založenia folklórneho súboru Makovica vo Svidníku a 20. výročiu založenia Mužskej speváckej skupiny Poľana z Košíc, ktorá je podľa jeho slov niekoľkonásobným laureátom speváckej súťaže v rámci Festivalu kultúry Rusínov-Ukrajincov v obci Kamienka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo vzduchu je agresívny peľ lipnicovitých tráv
<< predchádzajúci článok
Pod bytovým domom v Bratislave našli mŕtveho muža