Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2011

Sloboda tlače sa v SR zlepšila, sme na 36. mieste



Organizácia Freedom House ohodnotila slobodu tlače na Slovensku 36. miestom na svete, o priečku sa krajina delí s Cyprom, Litvou a Maltou. Pre porovnanie Česko ...



Zdieľať
novinari Ilustračné foto SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Organizácia Freedom House ohodnotila slobodu tlače na Slovensku 36. miestom na svete, o priečku sa krajina delí s Cyprom, Litvou a Maltou. Pre porovnanie Česko skončilo na 26. mieste a Poľsko 48., Maďarsko, ktoré organizácia viackrát ostro kritizuje, skončilo na 65. priečke. Minulý rok Slovensko skončilo na 43. mieste spolu s Lotyšskom, Surinamom, Taiwanom, Trinidadom a Tobagom a Vanuatu. Výsledky hodnotenia 196 krajín zverejnila americká mimovládna organizácia Freedom House.


Priemerné regionálne výsledky pre strednú a východnú Európu a bývalý Sovietsky zväz za rok 2010 sa podľa Freedom House nezmenili. Tento stabilný stav však podľa rebríčka maskuje pohyby v dvoch hlavných subregiónoch - kým celkovo lepšia stredná a východná Európa zaznamenala prepad, represívnejšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu vyťažili z dramatickej situácie v Moldavsku a malých pozitívnych posunov v Gruzínsku a Kirgizsku. Azerbajdžan, Kazachstan a Rusko zostávajú krajinami, ktoré vzbudzujú obavy, významné negatívne trendy sa objavili v Maďarsku a na Ukrajine.


Najslobodnejšiu tlač majú Fíni

Na prvom mieste skončilo Fínsko v tesnom závese s Nórskom a Švédskom. Medzi prvými 12 krajinami je len jediná, ktorá nie je západoeurópskou krajinou, je to súostrovie Palau. Desať najhoršie ohodnotených krajín zahŕňa Bielorusko, Barmu, Kubu, Rovníkovú Guineu, Eritreu, Irán, Líbyu, Severnú Kóreu, Turkménsko a Uzbekistan. V týchto krajinách nezávislé médiá buď neexistujú vôbec, alebo sú ledva schopné fungovať, tlač je hovorcom režimu, ľudia majú veľmi limitovaný prístup k objektívnym informáciám a disidentov režim zničí väzením, mučením alebo inými formami represie.


Zo 196 hodnotených krajín a teritórií je len 68 označených ako úplne slobodných

Ako čiastočne slobodné označila Freedom House 65, s označím neslobodné skončilo 63. Celosvetovo počet ľudí s prístupom k slobodným a nezávislým médiám klesol na najnižšiu úroveň za poslednú dekádu. Významné prešľapy v mnohých krajinách, ako sú Egypt, Honduras, Maďarsko, Mexiko, Južná Kórea, Thajsko, Turecko a Ukrajina, spôsobili, že na svetovej úrovni len jeden zo šiestich ľudí žije v krajine s médiami označenými ako slobodné.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O krok bližšie k prevencii mozgovej príhody
<< predchádzajúci článok
V-2 Bohunice už spĺňa základné požiadavky záťažových testov

Sloboda tlače sa v SR zlepšila, sme na 36. mieste - diskusné fórum čitateľov

sloboda tlače3.5. 18:52:33