Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

14. marca 2020

Sloboda zvierat zachránila v minulom roku tisícky zvierat, mnohým z nich našli nový domov


Tagy: útulok

V roku 2019 prijala Sloboda zvierat 7 711 zvierat v núdzi, 5 190 bolo adoptovaných. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. Čísla ...Zdieľať
h75a7465_copy 676x449 14.3.2020  - V roku 2019 prijala Sloboda zvierat 7 711 zvierat v núdzi, 5 190 bolo adoptovaných. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. Čísla pochádzajú z bratislavského útulku a 23 regionálnych.


Išlo o zvieratá odchytené vonku či odobraté majiteľom Linkou proti krutosti z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1 168 zvierat.

Stratené začipované psi vedia vrátiť majiteľom


Sloboda zvierat Bratislava prijala 2 207 zvierat a k pôvodným majiteľom sa ich vrátilo 715, osvojených do nových rodín bolo 1 317 zvierat. Všetky neoznačené zvieratá boli začipované a dospelé jedince, čo ostali v útulku, aj vykastrované.

„Teší nás, že najmä v Bratislavskom kraji stúpa počet začipovaných zvierat, pretože tie vieme pri strate vrátiť majiteľom, v minulom roku šlo o 30 percent psíkov a mačiek prijatých do útulku na Poliankach. V ostatných regiónoch je to zatiaľ menej ako 10 percent. Upozorňujeme preto majiteľov na zmenu v zákone: Označiť svojho psa mikročipom už nie je dobrovoľné, túto povinnosť od jesene ukladá veterinárny zákon každému vlastníkovi psa a odporúčame ho aj pre mačky,“ vysvetlila Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat

V prípade nálezu zabehnutého zvieraťa majú Bratislavčania volať Mestskú políciu na tel. č. 159 (odchyt vykoná Sloboda zvierat). V obciach majú občania kontaktovať mestskú políciu alebo starostu.

Zákon o veterinárnej starostlivosti nariaďuje obciam zabezpečovať odchyt túlavých zvierat prostredníctvom osoby schválenej na odchyt túlavých zvierat, zaregistrovať každé odchytené túlavé zviera do registra odchytených túlavých zvierat a umiestniť ho do karanténnej stanice/ útulku.

Stovky zvierat žijú v nevyhovujúcich podmienkach


Linka proti krutosti (LPK) prostredníctvom siete inšpektorov prešetruje hlásenia verejnosti o nevyhovujúcich chovných podmienkach, týraní či inom porušovaní legislatívy a zjednáva nápravu. Minulý rok dostala LPK od občanov 1 261 podnetov o zlom zaobchádzaní so zvieratami, pomohla v 1 009 prípadoch, 174 zvierat inšpektori odobrali a umiestnili do útulkov Slobody zvierat.

„Najčastejšie nám verejnosť hlási zvieratá držané permanentne na krátkej reťazi, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Vyhláška hovorí, že zviera musí mať umožnený denný voľný pohyb, nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, predpisuje tiež riadny prístrešok s podlahou, ktorý z troch strán chráni pred nepriazňou počasia, prístup k vode a krmivu, očkovania a veterinárne ošetrenie,“ vysvetľuje Jozef Chmel, hlavný inšpektor LPK s tým, že odobrali najmä týrané zvieratá, z ktorých mnohé potrebovali okamžitú operáciu alebo liečbu na záchranu života.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sloboda zvierat zachránila v minulom roku tisícky zvierat, mnohým z nich našli nový domov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: útulok
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela Eva Pilarová. V 80 rokoch podľahla dlhej chorobe
<< predchádzajúci článok
Antarktída a Grónsko prichádzajú o ľadovce šesťkrát rýchlejšie, ako experti predpokladali

Sloboda zvierat zachránila v minulom roku tisícky zvierat, mnohým z nich našli nový domov - diskusné fórum čitateľov