Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. apríla 2019

Sloboda zvierat žiada rozšíriť zoznam o ďalšie divožijúce druhy



Sloboda zvierat odovzdala vo štvrtok zásadné pripomienky k vyhláškam týkajúcich sa cirkusov. Ak ich presadia, divožijúce zvieratá nebudú smieť na Slovensku podstupovať ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Bratislava 18. apríla (TASR) - Sloboda zvierat odovzdala vo štvrtok zásadné pripomienky k vyhláškam týkajúcich sa cirkusov. Ak ich presadia, divožijúce zvieratá nebudú smieť na Slovensku podstupovať výcvik ani verejné vystúpenia. Hromadné pripomienky k vyhláškam z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) zverejnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania, podpísalo 5120 ľudí.


Vyhláška O použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia stanovuje, že na Slovensku bude od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako bude zakázané ich s týmto cieľom cvičiť.

Hromadná pripomienka Slobody zvierat navrhuje do zoznamu zakázaných zvierat zaradiť všetky divožijúce druhy zvierat, s definíciou divožijúceho zvieraťa ako zvieraťa, ktorého populácia stále existuje v pôvodnej forme vo voľnej prírode v krajine pôvodu. Chce tiež rozšíriť definíciu verejného vystúpenia o jednorazové alebo opakované predvádzanie zvieraťa verejnosti, nielen predvádzanie cvikov alebo nacvičených úkonov a činností.

Problematická je podľa Slobody zvierat aj preprava cirkusových zvierat "Cirkusy sú na cestách desať mesiacov v roku a zvieratá prepravujú často v nevyhovujúcich podmienkach na dlhé vzdialenosti," hovorí koordinátorka kampaní Slobody zvierat Silvia Čaňová. "Text musí byť naformulovaný tak, aby sme v maximálnej možnej miere odradili cirkusy zvieratá k nám voziť," doplnila.

Druhú vyhlášku O chove nebezpečných živočíchov žiada Sloboda zvierat rozšíriť o divožijúce druhy ako primáty, chobotnatce a nepárnokopytníky: nosorožcovité, koňovité a párnokopytníky. "Divožijúce zvieratá majú vysoké nároky na uspokojovanie potrieb a pre nízky stupeň prispôsobivosti a možnú agresiu v prípade nepohody, predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre zdravie a bezpečnosť obyvateľstva," pripomína Čaňová.

V pripomienke tiež navrhli stanoviť osobitné požiadavky na chov týchto druhov nebezpečných živočíchov v podobe jasných merateľných štandardov, ktoré zabezpečia zvieratám držaným a chovaným v zajatí podmienky, ktoré v čo najväčšej miere uspokoja vysoké a vysokodiferencované nároky divožijúcich druhov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výstava v Trebišove prezentuje tisícku kraslíc z celého Slovenska
<< predchádzajúci článok
Gulyás: EÚ by mala namiesto podpory migrácie míňať na ochranu hraníc