Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. decembra 2010

Slota blahoželal Lukašenkovi k opätovnému zvoleniu



Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas nedeľňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa odhadov získal takmer 80 percent hlasov a zostane na prezidentskom poste aj vo štvrtom funkčnom období v rade za sebou. Minsk, 19. ...



Zdieľať
volby v bielorusku Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas nedeľňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa odhadov získal takmer 80 percent hlasov a zostane na prezidentskom poste aj vo štvrtom funkčnom období v rade za sebou. Minsk, 19. december 2010.Foto: SITA/APBRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) - Predseda opozičnej SNS Ján Slota napísal blahoprajný list bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi k jeho opätovnému zvoleniu do funkcie prezidenta.


"V mene Slovenskej národnej strany, najstaršej politickej strany nášho národa, ktorej vznik sa datuje od roku 1871, si Vám dovoľujem blahoželať k výsledkom Vašich nedávnych prezidentských volieb a Vášmu víťazstvu. Osobne som presvedčený, že voľby prebehli v poriadku a demokraticky, a som rád, že zvíťazil človek, ktorý nasýti národ! Vaša excelencia, dovoľte mi ešte raz zaželať všetko najlepšie Vám i celému bieloruskému národu."

Týmito vetami Ján Slota uznal volebné víťazstvo bieloruského prezidenta,ktorého mnohí označujú za "posledného diktátora v Európe". Krajina má stále značne ďaleko od usporiadania demokratických volieb, vyhlásili ešte v pondelok pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po prezidentských voľbách, ktoré opozícia označila za zmanipulované. Bieloruská polícia zatkla v nedeľu stovky demonštrantov po tom, ako rozohnala zhromaždenie nespokojných občanov, ktorí neveria v drvivé víťazstvo úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Slovensko jednoznačne odsúdilo násilie na protestujúcich v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré sa odohrávalo v uliciach Minska po ukončení hlasovania. "Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky s poľutovaním konštatuje, že napriek určitému pokroku dosiahnutému v predvolebnom období došlo v Bielorusku počas prezidentských volieb k výrazným narušeniam medzinárodných štandardov. Napriek prísľubom bieloruského vedenia sa nepodarilo zabezpečiť transparentný a spravodlivý proces hlasovania a Bielorusko musí vynaložiť ďalšie úsilie na zosúladenie volebnej legislatívy a praxe so štandardami OBSE," uviedol rezort diplomacie.

Ministerstvo osobitne znepokojili prípady hrubého násilia a politicky motivované zadržanie opozičných kandidátov na prezidenta Vladimira Nekľajeva, Andreja Sannikova, Vitaľa Rymaševského, Mikalaja Statkieviča a Ryhora Kastusjova. "Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyzýva na okamžité prepustenie zadržaných osôb a vyšetrenie použitia násilia voči účastníkom protestu a novinárom. Súčasne sme znepokojení správami o možnom zámernom vyvolávaní násilností vyhrocujúcich situáciu po ukončení hlasovania," informovala webová stránka ministerstva.

Voľby v Bielorusku obrazom



Protesty a násilie
Ústredná volebná komisia v Bielorusku oznámila, že Lukašenko získal 79,67 percenta hlasov. Volebná účasť bola podľa ruskej tlačovej agentúry Ria Novosti viac ako 90-percentná a najúspešnejší kandidáti opozície získali podľa komisie len okolo piatich percent hlasov. Kontroverzné voľby vyvolali v hlavnom meste Minsk obrovské protesty, na ktoré reagovala štátna moc zatýkaním a masovou bitkou. Polícia na demonštrantov surovo zaútočila obuškami a slzným plynom a najmenej 600 z nich zatkla. Zatknutiu sa nevyhla ani väčšina z deviatich opozičných kandidátov na prezidenta, viacerých z nich policajti tiež zbili. Vladimira Nekľajeva, ktorý skončil vo voľbách na druhom mieste s obrovským odstupom za prezidentom Alexandrom Lukašenkom, policajti zmlátili tak, že upadol do bezvedomia. Vláda pohrozila, že zakáže politické strany, ktoré sa zúčastnili na protestoch proti kontroverznému znovuzvoleniu Lukašenka, uviedli bieloruské médiá.

"Ak sa strany a verejné združenia rozhodli zúčastniť na masových narúšaniach poriadku, potom nastolíme otázku ich likvidácie," povedal podľa médií minister spravodlivosti Viktor Golovanov. V bývalej sovietskej republike je registrovaných 15 politických strán, ktoré sa však nachádzajú na "okraji politickej moci".
Úrady začali trestné stíhanie proti 17 popredným predstaviteľom opozície za ich účasť na povolebných protestoch, čo by im mohlo vyniesť až 15 rokov väzenia. Informovala o tom bieloruská ľudskoprávna organizácia Vesna. Všetci sú podozriví z organizovania masových nepokojov vedúcich k násilnostiam, škodám na majetku a odporu voči bezpečnostným službám. Medzi podozrivými je aj šesť neúspešných kandidátov na prezidenta a dvaja prominentní novinári.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Južná Kórea uskutočnila najväčšie vojenské cvičenie
<< predchádzajúci článok
Argentínsky diktátor Videla dostal doživotie

Slota blahoželal Lukašenkovi k opätovnému zvoleniu - diskusné fórum čitateľov

Jano ty si blb ...23.12. 9:53:01