Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Slováci chcú napriek kríze minúť počas Vianoc viacNapriek očakávanému horšiemu ekonomickému vývoju plánujú Slováci minúť počas tohtoročných vianočných sviatkov viac ako vlani. Priemerná rodina na Slovensku plánuje podľa prieskumu vianočných ...Zdieľať
darceky BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Napriek očakávanému horšiemu ekonomickému vývoju plánujú Slováci minúť počas tohtoročných vianočných sviatkov viac ako vlani. Priemerná rodina na Slovensku plánuje podľa prieskumu vianočných očakávaní spoločnosti Deloitte počas sviatkov minúť 437 eur, čo je o 6,6 % viac ako v minulom roku. Priemerné očakávané výdavky v Európe pritom poklesli medziročne o 0,8 % na 587 eur. "Napriek tomu, že výhľad nie je príliš optimistický, tak tá vianočná tradícia je tak silná, že spotrebitelia budú utrácať viac," uviedol v súvislosti s očakávaným vývojom na Slovensku Adham Hafoudh zo spoločnosti Deloitte.Najmä užitočné darčeky

Vyššiu kúpyschopnosť ako vlani pritom podľa prieskumu pociťuje takmer 70 % opýtaných Slovákov. Šetriť chcú pritom Slováci najmä vo voľnočasových aktivitách spojených s návštevou reštaurácií a barov. Viac ako 80 % Slovákov sa bude podľa spoločnosti Deloitte zameriavať na kúpu užitočných darčekov, pričom občania nemienia nakupovať vo výpredajoch. Rovnako sa podľa záverov prieskumu znižuje ochota ľudí zadlžovať sa prostredníctvom nákupov na splátky.


Najžiadanejšie sú knihy

Najžiadanejšími darčekmi sú v tomto roku knihy, ktoré by si želalo 62 % opýtaných. Nasleduje kozmetika, parfumy, oblečenie a obuv. Rovnaké druhy tovarov respondenti v prieskumu uvádzali aj ako tovary, ktoré sa chystajú kúpiť ako darček. Jedinou zmenou bolo poradie, keďže na prvom mieste ako plánovaný darček skončila kozmetika, resp. parfum.


Menej návštev v baroch a reštauráciách

Z plánovanej sumy 437 eur chcú Slováci podľa prieskumu vyčleniť na darčeky v priemere 289 eur a 121 eur na potraviny, čo je približne rovnako ako v roku 2010. O niečo menej ako vlani však občania plánujú minúť na voľnočasové aktivity spojené s návštevou reštaurácií a barov, pričom za ne plánujú utratiť 27 eur. Oproti vlaňajšku je to menej takmer o polovicu. Priemerná rodina napríklad v susednej Českej republike plánuje počas sviatkov minúť 507 eur, pričom najvyššie očakávané výdavky deklarovali občania v Írsku, a to na úrovni 943 eur a naopak najnižšie v Holandsku, vo výške 260 eur.

Tohtoročný vianočný prieskum spoločnosti Deloitte je v poradí už štrnásty. Slovensko sa prieskumu zúčastnilo po štvrtýkrát. Celkovo sa do tohtoročného prieskumu, ktorý sa realizoval v druhom a treťom septembrovom týždni na vzorke 18 354 respondentov, zapojilo 18 krajín. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Silné povodne si vo Vietname vyžiadali už sto obetí
<< predchádzajúci článok
Slovensko sa zúčastní na zvýšení kapitálu Rozvojovej banky