Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2014

Slováci najčastejšie menia trvalý pobyt z bytových a rodinných dôvodov



Slováci najčastejšie menia adresu trvalého bydliska z bytových a rodinných dôvodov. Na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR na to vo svojej aktuálnej analýze ...



Zdieľať
Ilustračná foto Foto: TASR
Bratislava 20. marca (TASR) – Slováci najčastejšie menia adresu trvalého bydliska z bytových a rodinných dôvodov. Na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR na to vo svojej aktuálnej analýze poukazuje Poštová banka.


V roku 2012 menilo trvalý pobyt v rámci Slovenska 83.100 ľudí. Najčastejšie sa sťahovali v rámci okresu. "Z jednej obce do druhej sa presťahovalo 45,8 % Slovákov. Ďalších 29,4 % išlo za novým bývaním do iného okresu, no v rámci toho istého kraja. Necelá štvrtina z presťahovaných sa presunula z jedného kraja do druhého," približuje analytička banky Dana Špacírová.

Obyvatelia sa pritom najčastejšie presťahujú do Bratislavského kraja. "Takmer tretina zo všetkých presťahovaných, ktorí sa presúvali z kraja do kraja, zakotvila v  hlavnom meste a okolí," dopĺňa Špacírová. Najčastejšie sa do Bratislavského kraja sťahujú ľudia z geograficky najbližších regiónov, teda Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Naopak, najmenej populárny je medzi sťahujúcimi sa Žilinský kraj, do ktorého si v roku 2012 nahlásilo nový trvalý pobyt len 7,6 % ľudí sťahujúcich sa z iného regiónu Slovenska.

Najčastejšie uvádzanou príčinou sťahovania v rámci takzvanej vnútroštátnej migrácie sú bytové dôvody, druhou v poradí je nasledovanie rodinného príslušníka. Podľa Špacírovej je pomerne častým dôvodom sťahovania aj sobáš.

Ľudia však menia trvalé bydlisko aj kvôli tomu, že si nájdu novú prácu. "Súčasná neľahká situácia na našom pracovnom trhu často nedáva ľuďom na výber a v snahe získať či udržať si prácu sú Slováci ochotní zbaliť sa a zmeniť adresu," vysvetľuje analytička.

Najmobilnejšou vekovou kategóriou sú mladí ľudia vo veku od 25 do 34 rokov, ktorí tvoria približne 30 % zo všetkých presťahovaných. "Viac ako pätinu ľudí presťahovaných v roku 2012 však tvorili deti a mládež do 15 rokov, ktorých pri sťahovaní vzali so sebou rodičia. Najusadlejší sú naopak ľudia v poproduktívnom veku, keď len 4,3 % presťahovaných tvorili ľudia nad 65 rokov," približuje Špacírová.

Podľa dostupných štatistík sa v roku 2012 najviac zmien trvalého pobytu uskutočnilo v januári, naopak najmenej v decembri. "Naprieč štvrťrokmi je intenzita sťahovania rozložená vcelku rovnomerne, avšak o niečo vyšší podiel na počte presťahovaní pripadá na tretí štvrťrok, teda obdobie od začiatku júla do konca septembra," dodáva analytička.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na poriadok v Žiline už dozerajú aj cyklohliadky
<< predchádzajúci článok
Rozpory s Iránom sú veľké, je však odhodlaný dosiahnuť dohodu