Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

19. novembra 2009

Slováci počítače ovládajú lepšie, v prístupe sú však rozdiely



Slováci sú zručnejší v ovládaní počítačov, internetu a využívaní rôznych typov softvérov. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), podľa ktorého digitálna gramotnosť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Slováci sú zručnejší v ovládaní počítačov, internetu a využívaní rôznych typov softvérov. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), podľa ktorého digitálna gramotnosť Slovákov v porovnaní s rokom 2005 a 2007 opäť vzrástla. Negatívnym trendom je však podľa prieskumu rozdelenie spoločnosti na tých, ktorí k technológiám prístup majú a naopak nemajú. O záveroch prieskumu informovali zástupcovia inštitútu na tlačovej besede.


Slováci využívajú viac počítač a internet na vzájomnú komunikáciu, napríklad cez elektronickú poštu, chat, internetové fóra a sociálne siete. "Zlepšenia vidno v zručnosti ovládať počítače a zariadenia, ktoré sú k nim pripojené ako aj schopnosti pracovať s informáciami a službami vo virtuálnom priestore," povedal jeden z autorov prieskumu Marián Velšic. Kým v roku 2005 dosiahli Slováci v meraní digitálnej gramotnosti podľa metodiky inštitútu 33 bodov, v tomto roku to bolo 44 bodov zo 100 možných.

Problémom podľa prieskumu ostáva, že slovenská spoločnosť je rozdelená v prístupe k informačným technológiám. Postupne sa prehlbuje, tvrdil Velšic. Na jednej strane podľa neho stojí mladšia, mestská a kvalifikovanejšia generácia s vyšším vzdelaním a na strane druhej staršia, menej vzdelaná, nižšie kvalifikovaná a vidiecka časť populácie. Viaceré kraje však napriek prístupu dobiehajú najviac digitálne gramotný Bratislavský kraj. Dobiehajú ho Žilinský a Banskobystrický, zaostávajú Trenčiansky a Nitriansky kraj.

Odstrániť "priepasť" medzi skupinami občanov, ktoré majú s používaním internetu a počítačov problémy, chce inštitút tzv. interaktívnou mapou digitálnej (ne)gramotnosti. Je to elektronický manuál, ktorého zámerom je zjednodušiť a zefektívniť prípravu projektov v oblasti rozvoja digitálnej gramotnosti. Využiť ju môžu záujemcovia bezplatne na internetovej stránke inštitútu alebo cez CD. Do celého prieskumu, v ktorom inštitút spolupracoval s agentúrou Focus, sa zapojilo 1 134 respondentov.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré zastupuje záujmy väčšiny slovenských samospráv, nemá pripojenie na internet okolo osemsto obcí. Internetovú stránku má okolo 1 100 miest a obcí, zvyšným približne dvom tisíckam chýba. Podpora a nevyhnutnosť informatizácie samosprávy je jedna z priorít združenia. Chce ju financovať najmä z prostriedkov Európskej únie ako aj ďalších zdrojov, ako napríklad z operačného programu Informatizácia spoločnosti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SuperStaristi si 5. decembra zaspievajú v Trenčíne
<< predchádzajúci článok
Living Colour majú namierené do Bratislavy