Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2013

Slováci podvádzajú poisťovne najčastejšie s alkoholom



Životné poistenie zaznamenalo vlani viac ako 60-percentný nárast vyšetrovaných pokusov o podvod, pričom najčastejšou formou podvodu je alkohol či omamné látky pri poistnej udalosti. ...



Zdieľať
alkohol auto BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Životné poistenie zaznamenalo vlani viac ako 60-percentný nárast vyšetrovaných pokusov o podvod, pričom najčastejšou formou podvodu je alkohol či omamné látky pri poistnej udalosti.


Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ ING Životnej poisťovne Dušan Quis.

Poisťovne majú alkohol vo výlukách, a preto sa ho snažia ľudia pri poistných udalostiach zatajiť.

Tiež podvádzajú pri chorobách či zlom zdravotnom stave, keď sa snažia vyťažiť čo najviac z následnej operácie, hospitalizácie či práceneschopnosti. Ľudia si takisto radi predlžujú PN-ku. Poisťovne však takéto situácie skúmajú a presne vedia, akú dlhú liečbu si konkrétne diagnózy vyžadujú.


Môže za to ekonomická situácia

Dôvodov, prečo Slováci riskujú až 10-ročné tresty pri pokuse získať podvodom poistné krytie viac ako 2 660 eur, je viac. Významnú úlohu zohráva zlá ekonomická situácia. Ľudia sa snažia v časoch klesajúcich príjmov svoju situáciu jednorazovo zlepšiť.

Zo štatistík poisťovne vyplýva, že najčastejšie sa pokusy o podvod vyskytujú v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Najhoršie bol na tom v minulom roku Prešovský kraj. „Nárast pokusov o poistné podvody v životnom poistení súvisí tiež so zvýšeným predajom pripoistení. Kým sa zákazníci kedysi poisťovali iba pre prípad smrti či invalidity, podvody boli omnoho náročnejšie, široký rozsah pripoistení, najmä drobných úrazov, však ponúkol ľuďom nové možnosti a príležitosti,“ vysvetlil Quis.


Podvody odhaľujú špeciálne oddelenia

Napriek tomu, že poistné podvody narastajú, existujú v poisťovniach preventívne systémy a pribúdajú aj odhalené podvody.

Zamestnanci sú zodpovední za identifikovanie a ohlasovanie podozrení na podvod, pričom sú na to špeciálne školení. Dokonca existujú aj špeciálne oddelenia, ktoré sa venujú odhaľovaniu podozrivých prípadov.

Poistenie osôb sa teda aj na Slovensku stáva zdrojom neoprávneného obohatenia sa. Na Slovensku odsúdili od roku 2003 viac ako sto ľudí, ktorí podviedli svoju poisťovňu. Vo Švédsku z poistných prípadov tvoria podvody 20 percent, pričom z reálnych udalostí je 90 percent zveličených. Vo Fínsku pozná 27 percent ľudí niekoho, kto oklamal a podviedol svoju poisťovňu. Poistné podvody tu však vždy boli, nejde o nič nové, no veľmi málo ľudí si uvedomuje, že sa dopúšťa vážnej trestnej činnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výstraha pred búrkami platí pre celé Slovensko aj v sobotu
<< predchádzajúci článok
Pražské metro pripravuje vozeň lásky pre nezadaných