Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2013

Slováci pomohli dolapiť daňový klan, obohatil sa o milióny



Medzinárodný vyšetrovací tím zložený z maďarských, slovenských a českých orgánov rozložil skupinu, ktorá je podozrivá, že obchodovaním s kovovým šrotom spôsobila miliónové škody. ...



Zdieľať
kuklaci BUDAPEŠŤ 11. januára (WEBNOVINY) - Medzinárodný vyšetrovací tím zložený z maďarských, slovenských a českých orgánov rozložil skupinu, ktorá je podozrivá, že obchodovaním s kovovým šrotom spôsobila miliónové škody.


Na tlačovej besede v Budapešti o tom informovali zástupcovia inštitúcií, ktoré sa zúčastnili na medzinárodnej akcii.
Podľa námestníka riaditeľa Národného daňového a colného úradu Maďarska Lászlóa Sorsa išlo o nebezpečné zoskupenie, ktorého členovia obchodovali s farebnými kovmi, najmä meďou, pričom zneužívali systém zdaňovania EÚ.

"Neodvádzali dane podľa zákona a čerpali neoprávnené odpočty DPH," povedal.

V pondelok 7. januára ráno sa maďarským, českým a slovenským vyšetrovateľom podarilo udrieť na organizátorov a členov tejto skupiny.


Zadržali štrnásť osôb

Akciu zorganizovalo Západozadunajské regionálne kriminálne riaditeľstvo Národného daňového a colného úradu Maďarska. Finanční vyšetrovatelia zadržali 14 osôb, zaistili aj luxusné autá, nehnuteľnosti a finančnú hotovosť, spolu zadržali majetok v hodnote zhruba 3,6 milióna eur. Na dve osoby vydali úrady medzinárodný zatykač.

Hovorca maďarskej generálnej prokuratúry Géza Fazekas uviedol, že pri celej akcii využili novú právnu kategóriu, a to inštitút medzinárodného vyšetrovacieho tímu. Jeho najväčšou výhodou je bezprostredná komunikácia či už cez telefón alebo mail, pričom sa neporušuje žiadny protokol. Zriaďovanie takýchto tímov zastrešuje Eurojust.

Podľa vyšetrovateľov zakladala zločinecká skupina svoju činnosť na obchádzaní predpisov EÚ v oblasti správy dane z pridanej hodnoty.

Obchodné spoločnosti riadené alebo naviazané na rodinný klan vyvážali kovový šrot z územia Maďarska do Česka a na Slovensko koncovým spracovateľom.

Keďže Maďarsko zaviedlo tzv. "obrátené zdaňovanie" pri obchodovaní s kovovým šrotom, skupina hľadala iné členské štáty EÚ, kde mohli zneužívať daňový systém. Kupujúci platili "na papieri" firmám, ktoré boli riadené bielymi koňmi, ale keďže tieto osoby nepriznali a nezaplatili DPH na území Slovenska, respektíve Českej republiky, príjem z trestnej činnosti zostal v rukách organizátorov.


Škody sa šplhajú k desiatkam miliónov

Podľa aktuálnych údajov vznikla Slovensku škoda na štátnom rozpočte vo výške viac ako 21 miliónov eur. Českému štátnemu rozpočtu vznikla škoda zhruba 2,8 milióna eur.

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar v Budapešti uviedol, že život vo voľnej Európe priniesol aj voľný obeh trestnej činnosti.

"Trestná činnosť sa stala mobilnou a priniesla nevyhnutnosť spolupracovať pri jej vyšetrovaní a odhaľovaní," vyhlásil. Podľa Gašpara je tento prípad rozloženia zločineckej skupiny vzorovým príkladom, ako je možné postihnúť páchateľov, ktorí nepoznajú hranice.

Slovenská polícia sledovala túto zločineckú skupinu od roku 2008. Podľa Gašpara založila skupina minimálne 16 osôb u nás 14 obchodných spoločností riadených bielymi koňmi. "Tieto spoločnosti dovážali tovar, ktorý predávali štyrom riadnym firmám," spresnil.

Zo 16 ľudí, ktorých stíhajú za zločin neodvedenia dane a poistného, sú dvaja Slováci, ostatní sú občania Maďarska. Podľa nášho Trestného zákona im hrozí trest do 12 rokov.

Podľa Vladimíra Krama z českej kriminálnej polície bude mať tento prípad vplyv aj na ďalšie rozpracované podobné prípady. Existenciu ďalších prípadov, ktoré majú medzinárodný rozmer a môžu siahať do Maďarska, naznačil aj Tibor Gašpar.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cez víkend prituhne, miestami bude snežiť
<< predchádzajúci článok
Sýrska opozícia chce kreslo v OSN a v Lige arabských štátov