Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. júla 2007

Slováci považujú za najväčší problém nezamestnanosť



Slováci, podobne ako občania ostatných štátov Európskej únie (EÚ), považujú nezamestnanosť za najväčší problém, ktorému musí ich krajina čeliť. Toto je jeden z výsledkov prieskumu verejnej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) - Slováci, podobne ako občania ostatných štátov Európskej únie (EÚ), považujú nezamestnanosť za najväčší problém, ktorému musí ich krajina čeliť. Toto je jeden z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 67, ktorý na piatkovej tlačovej besede prezentovalo Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike. Na Slovensku prieskum uskutočnila spoločnosť TNS AISA SK od 13. apríla do 1. mája 2007, pričom na anketové otázky odpovedalo 1 106 respondentov starších ako 16 rokov. Problém s nezamestnanosťou označilo za jeden z dvoch najdôležitejších problémov 36 % slovenských respondentov a 34 % opýtaných v EÚ. Ešte na jar 2006 označilo nezamestnanosť ako najväčší problém 61 % Slovákov.

Druhým najdôležitejším problémom je pre Slovákov ekonomická situácia (29 %), kým v celoeurópskom priemere je to kriminalita (24 %). Kriminalitu za závažný problém považujú aj Slováci. Ako jeden z dvoch najvážnejších problémov ju označilo 27 % slovenských respondentov. Celkovo jej slovenskí respondenti prisúdili spolu s problémami zdravotnej starostlivosti tretie miesto v hierarchii problémov, ktoré musí slovenská spoločnosť riešiť. Ako ďalej vyplynulo z výsledkov prieskumu, 66 % Slovákov očakáva, že o 50 rokov bude mať Európska únia vďaka euru silnejšiu menu ako dolár.

Zlepšenie ekonomickej situácie vo svojej krajine počas nasledujúcich 12 mesiacov očakáva 40 % Slovákov, čo je o 12 percentuálnych bodov viac ako v celej Európskej únii (EÚ 27). Na druhej strane zhoršenie ekonomickej situácie očakáva iba 22 % Slovákov, čo je o 5 percentuálnych bodov menej ako v celoeurópskom priemere. V porovnaní s prieskumom, ktorý sa uskutočnil na jeseň minulého roka, vzrástol počet občanov Slovenska, ktorí v nasledujúcich dvanástich mesiacoch očakávajú zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku, a to o 12 percentuálnych bodov. Zároveň pritom klesol počet občanov, ktorí očakávajú zhoršenie situácie, o 8 percentuálnych bodov. "Slováci tak na jar tohto roku boli v rámci dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie štvrtými najoptimistickejšie ladenými občanmi, pokiaľ ide o očakávania týkajúce sa ekonomickej situácie v krajine," uvádza sa v komentári k výsledkom prieskumu Eurobarometer 67. Optimistickejší ako Slováci pritom boli len Nemci, Holanďania a Litovci.

Slovenskí občania sú optimisticky naladení aj pokiaľ ide o očakávania, ktoré sa týkajú možnosti zamestnania na Slovensku v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. Až 39 % Slovákov očakáva zlepšenie a iba 24 % občanov Slovenska zhoršenie v tejto oblasti. Počet občanov, ktorí očakávajú zlepšenie možností zamestnať sa na Slovensku, sa od jari 2005 zvýšil z 20 % na 39 %, pričom len v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Eurobarometer realizovaným na jeseň 2006 vzrástol o 13 percentuálnych bodov. Tento nárast je sprevádzaný postupným poklesom počtu Slovákov očakávajúcich zhoršenie, pokiaľ ide o možnosti zamestnania na Slovensku, a to o 15 percentuálnych bodov od jesene 2005.

Podľa Barometra 67 je so svojím životom veľmi spokojných alebo skôr spokojných 72 % občanov Slovenska, kým v rámci EÚ 27 je takto naladených v priemere 80 % ľudí. Napriek pretrvávajúcej menšej spokojnosti Slovákov v porovnaní s celoeurópskym priemerom už niekoľko rokov pozorujeme na Slovensku mierny, ale kontinuálny rast spokojnosti. Od jesene 2004 na Slovensku vzrástol počet veľmi spokojných a skôr spokojných ľudí o 13 percentuálnych bodov.

V odpovedi na otázku, aké sú očakávania občanov na nasledujúcich 12 mesiacov, medzi názormi Slovákov a občanov celej únie nie sú podstatné rozdiely. Zlepšenie očakáva 36 % občanov SR (37 % v EÚ), zhoršenie očakáva 14 % Slovákov (11 % v EÚ) a žiadnu zmenu neočakáva 47 % Slovákov (49 % v EÚ). V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Eurobarometer stúpol počet Slovákov očakávajúcich v najbližších 12 mesiacoch zlepšenie svojho života o 3 percentuálne body a dosiahol tak najvyššiu úroveň od vstupu Slovenska do EÚ.

Eurobarometer 67 je prvým prieskumom po rozšírení EÚ o Bulharsko a Rumunsko, pričom vybrané otázky položili aj občanom Turecka a Chorvátska. Na anketové otázky odpovedalo 29 222 respondentov. Prvý prieskum verejnej mienky, z ktorého sa neskôr vyvinul Barometer, uskutočnili v roku 1962. Pravidelne sa prieskumy začali robiť v roku 1973, keď malo Európske spoločenstvo deväť členov. Pojem Barometer zaviedli v roku 1974.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V cele justičáku našli v noci obesenca
<< predchádzajúci článok
SP by mala cez internet sprístupniť údaje o poistných účtoch