03. septembra 2014

Slováci sa s ME rozlúčili so cťou, Srbsku podľahli až v tajbrejku

Slovenskí volejbaloví reprezentanti do 20 rokov prehrali na majstrovstvách Európy juniorov aj svoj piaty zápas. Zverenci trénera Miroslava Palguta podľahli v Nitre Srbsku po ...

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Nitra 3. septembra (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti do 20 rokov prehrali na majstrovstvách Európy juniorov aj svoj piaty zápas. Zverenci trénera Miroslava Palguta podľahli v Nitre Srbsku po päťsetovej bitke 2:3, keď sa dostali do tajbrejku zo stavu 0:2. S turnajom sa tak lúčia po svojom najlepšom výkone.

Z Nitry postúpili do semifinále ME Rusi a Francúzi, o 5. až 8. miesto budú hrať v Brne Taliani a Srbi. Bulhari a Slováci na turnaji končia.

V druhej skupine v Brne si postup do semifinále vybojovali Poliaci a Slovinci, o 5.-8. miesto budú hrať Česi a Turci a domov idú Rumuni a Belgičania. Na turnaji je vo štvrtok voľno, v piatok sú na programe semifinálové zápasy.

Slováci hrali už len o česť

Srbi potrebovali vyhrať, aby postúpili do bojov o 5.-8. miesto, Slováci hrali už len o česť. Hostia sa hneď v úvode ujali vedenia 3:0, ale Slováci vyrovnali pri servise Porubského na 4:4. Na prvom technickom timeoute však viedli srbskí mladíci 8:5. Za stavu 7:14 prišiel na ihrisko Malachovský na účko miesto Lamanca. Oba tímy potom zbierali bod po bode, náskok zmiernil Hoďák pekným blokom - 13:18. Potom opäť Hoďák esom znížil na rozdiel štyroch bodov - 17:21. Následne neprešli Srbi trikrát cez slovenský blok a napokon získal bod Porubský - 18:21. Slováci stiahli náskok dokonca na dva body, ale nakoniec prehrali prvý set 20:25.

Slováci nezačali dobre ani druhý set a hneď prehrávali 0:3. Na prvom technickom timeoute bolo 8:4 pre hostí. Po ese Masuloviča bolo už 11:5 pre Srbsko. Po Hoďákovom bloku bolo 7:11. Potom dal eso Mehič a Srbi viedli 16:8. Slováci stiahli niečo z náskoku pri Gavendovom servise a potom po bloku Hoďáka bolo 15:20. V koncovke sa blokom blysol Ondrovič a bolo 19:23. Srbi nakoniec vyhrali druhý set takisto 25:20.

Dramatický záver tretieho setu

V treťom sete viedli Slováci po dvoch blokoch Ondroviča 4:1. Po Malachovského útoku vyhrávali Slováci 7:4 a po srbskom aute mali najväčší náskok v zápase 8:4. Po Hoďákovom bloku a Mečiarovom ese viedli Slováci už 12:7 a mali dokonca kontru. Nevyužili ju však a následne sa Srbi predviedli blokom a esom - 12:10. Srbi po našich chybách vyrovnali na 12:12. Po bloku Ondroviča viedli Slováci 15:13, potom Srbi nespracovali Porubského servis a Gavenda trestal - 16:13. Po dvoch energických útokoch Malachovského bolo 18:15 pre Slovákov. Po bloku Hoďáka viedli už 21:16. Srbi však otočili na 23:21. V dramatickom závere vyrovnali Slováci na 23:23 a po Hoďákovom bloku mali setbal. Ten využili, pretože Srbi dali aut. Slováci tak získali prvý set na turnaji.

V štvrtom sete viedli Slováci po bloku Ondroviča 4:3. Slováci sa rozohrali a na prvom technickom timeoute viedli 8:6. Potom dal eso Porubský a bolo 10:7 pre domáci tím. Potom prišla ďalšia vydarená akcia Slováci, na ktorej konci bol Malachovský a Slováci viedli 12:8. Gavenda dobre podával, prišiel ďalší blok Ondroviča a bolo 13:8. Po ese Ondroviča vyhrávali Slováci dokonca už 16:9. Slováci jasne dominovali a po bloku a útoku smečiara Mečiara bolo už 20:10. Po Gavendovom bloku bolo 23:14 a duel mieril do tajbrejku. Set ukončil blokom Malachovský, Slováci ho vyhrali jasne 25:14 a získali prvý bod na turnaji.

V tajbrejku viedli Srbi 3:1 po ese Dodiča a tréner Palgut zobral timeout. Potom Srbi neprihrali Porubského servis a Malachovský vyrovnal na 3:3. Srbi získali ešte pred zmenou strán brejk a viedli 8:5. Slováci za podpory skvelého publika ešte bojovali a odvrátili dva mečbaly, keď z 11:14 znížili na 13:14. Nakoniec však Srbi vyhrali dramatický tajbrejk 15:13 a postúpili do Brna.

Slovensko - Srbsko 2:3 (-20, -20, 23, 14, -13)

Zápas trval: 125 minút. Rozhodovali: Feshti (Alb.), Geukes (Nem.), 100 divákov.

SR: Porubský, Lamanec, Gavenda, Ondrovič, Mečiar, Hoďák, libero Jančura (Malachovský, Jurko, Petráš, Firkaľ). Tréner: M. Palgut.

Srbsko: Stokovič, Nadaždin, Mehič, Radosavljevič, Masulovič, Šimič, libero Brkovič (Dodič, Radovič, Buša). Tréner: S. Reljič.