Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2013

Slováci sa v únii cítia ako doma viac ako ostatné štáty



Slováci sa cítia byť občanmi Európskej únie (EÚ) viac ako obyvatelia iných štátov EÚ. Občanom EÚ sa určite alebo do istej miery cíti byť 71 percent občanov Slovenska, v ...



Zdieľať
europska unia BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Slováci sa cítia byť občanmi Európskej únie (EÚ) viac ako obyvatelia iných štátov EÚ.


Občanom EÚ sa určite alebo do istej miery cíti byť 71 percent občanov Slovenska, v európskej "dvadsaťsedmičke" sa takto cíti 63 percent občanov, v susednej Českej republike 54 percent občanov.

Naopak, väčšina občanov Veľkej Británie (51 percent) sa necíti byť občanmi EÚ. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v rámci 27 členských krajín EÚ a šiestich kandidátskych krajín (Chorvátsko, Čierna Hora, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Srbsko, Island a Turecko) od 3. do 18. novembra 2012.

Na Slovensku prieskum uskutočnila spoločnosť TNS Slovakia na vzorke tisíc respondentov. Výsledky prieskumu dnes prezentovali na Zastúpení Európskej komisie (EK) v SR.

Väčšina Slovákov (52 percent) je presvedčených, že pozná svoje práva ako občana EÚ. V európskom priemere je to menšina, iba 45 percent občanov, v Česku dokonca iba 40 percent. Až 76 percent slovenských občanov by chcelo vedieť viac o svojich právach ako občana EÚ, v európskom priemere takýto záujem prejavuje 62 percent občanov.

"Občianstvo EÚ oslavuje tento rok svoje 20. narodeniny. Bolo zavedené Maastrichtskou zmluvou v roku 1993 a dopĺňa národné občianstvo," vysvetlil Dušan Chrenek z EK na Slovensku.

Občan EÚ má podľa neho právo na voľný pohyb a slobodu usadiť sa kdekoľvek v EÚ, hlasovať a byť volený v miestnych voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu v mieste bydliska, právo na konzulárnu ochranu v zahraničí a právo obrátiť sa na inštitúcie EÚ.

Chrenek si myslí, že hoci väčšina Slovákov vie, že môžu voľne cestovať či pracovať v zahraničí, menej už vedia o svojich spotrebiteľských právach či o tom, ako aktívne využívať svoje euroobčianstvo.

"Slováci sa na EÚ pozerajú dosť pragmaticky, zaujímajú sa hlavne o oblasti, ktoré im prinášajú priamy prospech," poznamenal ďalej Chrenek.

Prieskum ukázal, že nás zaujíma najmä voľný pohyb v rámci EÚ, možnosť pracovať a študovať v zahraničí či získať tam zdravotnú starostlivosť. Ako občania SR tak aj občania všetkých členských štátov EÚ považujú za najpozitívnejší výsledok EÚ voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb. Kým v celoeurópskom priemere je to iba tesne nadpolovičná väčšina občanov (52 percent), na Slovensku je to až 72 percent občanov. Za pozitívny výsledok považujú Slováci aj mier v Európe (43 percent) či spoločnú menu euro (35 percent).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V meste hriechu Las Vegas sa strieľalo, traja sú mŕtvi
<< predchádzajúci článok
Nemocnice dlhovali Sociálnej poisťovni takmer 50 miliónov