Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

26. novembra 2007

Slováci sa zhodli: Prijateľná skupina, so šancou na barážSlovenskú futbalovú reprezentáciu čaká ďalší pokus postúpiť na vrcholné podujatie. Účasť na MS či ME jej doposiaľ vždy unikala. Ďalšiu šancu bude mať už onedlho v kvalifikácii na MS ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká ďalší pokus postúpiť na vrcholné podujatie. Účasť na MS či ME jej doposiaľ vždy unikala. Ďalšiu šancu bude mať už onedlho v kvalifikácii na MS 2010 v Juhoafrickej republike. Tímu kouča Ján Kociana prisúdil nedeľňajší žreb v Durbane do 3. skupiny Česko, Poľsko, Severné Írsko, Slovinsko a San Maríno. Slovenskí tréneri i futbalisti sa zhodli, že zloženie skupiny umožňuje myslieť aspoň na druhú priečku a účasť v baráži.

"Pre Slovensko mohol žreb dopadnúť aj horšie. Stačí sa pozrieť na ôsmu či deviatu európsku skupinu. V našej sú tímy z okolitých krajín a je veľmi vyrovnaná. Česko a Poľsko sú favoritmi, veď nie nadarmo boli tieto krajiny nasadené do dvoch najvyšších výkonnostných košov,“ reagoval bezprostredne po nedeľňajšom žrebe kormidelník Ján Kocian.

Štatistiky potvrdzujú jeho slová. S Českom vyhrali Slováci zo 6 medzištátnych zápasov iba jediný - pred 10 rokmi v kvalifikácii MS 1998. Potom prišli štyri jednoznačné prehry v rade - 0:3, 1:4, 0:3, 1:3. Aj s Poľskom má slovenský národný tím negatívnu bilanciu: zo 4 duelov vyhral tiež iba raz, v novembri 1995 v kvalifikácii o postup na ME 1996.

"Jednoznačnými favoritmi skupiny sú Česi a Poliaci," podporil tvrdenie trénera Kociana aj prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) František Laurinec. "Tím trénera Brücknera veľmi dobre poznáme. Je nesmierne kvalitný, čo nám dokázal vo vzájomných súbojoch v kvalifikácii ME 2008. Poľsko po účasti na vlaňajšom svetovom šampionáte v Nemecku postúpilo aj na budúcoročný kontinentálny šampionát do Rakúska a Švajčiarska, u našich severných susedov vládne futbalový ošiaľ. Severní Íri z tretieho koša sú celkom prijateľní, aj keď im nechýbalo veľa a hrali by na ME 2008. Nevyspytateľní sú Slovinci, ktorí určite nepatria výkonnostne do piateho koša, musíme si preto dať na nich pozor. Duely so San Marínom by sme mali zvládnuť aspoň tak ako v nedávnej kvalifikácii. V globále vyzerá skupina, ktorú nám vyžrebovali, celkom prijateľne. Vzhľadom na to, že sme boli vo štvrtom výkonnostnom koši, sa to pre nás neskončilo vôbec zle."

So žrebom vyjadril spokojnosť stopér Martin Škrtel, jeden z vážnych adeptov na titul najlepšieho slovenského futbalistu roka 2007. Opora ruského majstra Zenit Petrohrad si myslí, že Slovensko môže zabojovať o druhú priečku, ktorá znamená účasť v baráži o MS. "Najväčším favoritom je jednoznačne Česko. Pokiaľ ide o Poliakov, vo februári sme s nimi na sústredení v Španielsku odohrali úplne vyrovnanú partiu (2:2). Nebezpeční budú aj Severní Íri a Slovinci, ale určite sa nemáme čoho báť," zdôraznil Škrtel.

Podobný názor na postupové šance slovenskej reprezentácie ako Škrtel má tiež asistent šéftrénera Kociana český kouč Pavel Vrba. "Nečaká nás jednoduchá úloha, myslím si, že by sme mohli vybojovať aspoň druhú barážovú priečku," skonštatoval.

Obrancu Slavie Praha Mateja Krajčíka nedeľňajší žreb potešil: "Určite sme dostali lepšiu skupinu ako v kvalifikácii o postup na ME 2008. Pre nás sú totiž Poliaci určite hrateľnejší ako boli Nemci," porovnával 29-ročný dlhovlasý trenčiansky rodák. Za kľúč k úspechu považuje zvládnutie najmä domácich zápasov - aj so silnými súpermi Českom a Poľskom.

Slovensko doposiaľ nevyhralo zo svojich najbližších kvalifikačných súperov iba nad Severným Írskom (v jedinom vzájomnom dueli v roku 1998 v Belfaste sa zrodil výsledok 1:0 pre domáci tím) a Slovinskom, s ktorým dvakrát remizovalo (1:1, 0:0).

"Severní Íri zahrali výborne v uplynulej kvalifikácii, mali v nej dokonca najlepšieho strelca, môjho bývalého spoluhráča z Leedsu Davida Healyho," reagoval na žreb obranca anglického Boltonu Wanderers Ľubomír Michalík. "So Slovincami ešte nemám nijaké skúsenosti, ale myslím si, že sa dajú zdolať. Čo sa týka San Marína, kvalita je určite na našej strane. Keď to vezmeme ako celok, v tejto skupine sa musíme pokúsiť o postup."

Ohlasy médií na zloženie 3. skupiny európskej kvalifikácie o postup na futbalové MS 2010, v ktorej sa stretnú Česko, Poľsko, Severné Írsko, Slovensko, Slovinsko a San Maríno - doplnené:

Sport (Česko): "Díky Karembeau! Niekdajší francúzsky reprezentant potešil svoju manželku Adrianu Sklenaříkovú a taktiež slovenských a českých fanúšikov. Včera totiž na žrebovaní kvalifikácie MS 2010 poslal obe krajiny do rovnakej, ale prijateľnej skupiny. Hoci v nej chýba atraktívny súper, ponúka Rosickému a spol dobré vyhliadky na postup na šampionát v Juhoafrickej republike."

Aha! (Česko): "Jasajme! To je žreb snov! Vyfasovali sme nielen geografických susedov, ale tých najväčších "nazdarkov", ktorí boli k dispozícii. Za dva a pol roka nemôžeme na šampionáte chýbať. Štartujte autobusy, premažte si reťaze na bicykloch. Na túto kvalifikáciu je lietadlo v podstate zbytočné! Pobijeme sa prevažne so súpermi spoza humien. Máme dobre čitateľných Poliakov, naivných Severných Írov, dopredu poondených Slovákov, na slávu čakajúcich Slovincov a neborákov zo San Marína."

Blesk (Česko): "To bude pohoda! Nepostúpiť na sveťák by bola hanba. Žreb bol k nám milosrdný. Zopakujeme si aj bratovražedný boj: znova sme dostali Slovákov."

www.lidovky.cz (Česko): "Cesta na futbalové MS vedie opäť cez Slovensko."

www.iDnes.cz (Česko): "Futbalisti si zopakujú súboje so Slovákmi. Zápas Česko - Slovensko, ktorý okorenil kvalifikáciu o Euro 2008, sa zopakuje aj v boji o majstrovstvá sveta 2010."

ČTK (Česko): "Českí futbalisti sa v kvalifikácii o účasť na MS 2010 stretnú so Slovenskom, ktoré dvakrát zdolali v práve skončenej kvalifikácii o postup na ME 2008."

FotbalPortal.cz (Česko): "Žreb nám opäť prisúdil nášho suseda a rivala zo Slovenska. Až na San Maríno sú všetci súperi futbalovo vyspelí. Zo štvrtého a piateho koša sme chytili ťažkých protivníkov."

iFotbal.cz (Česko): "Nedopadli sme najhoršie. Zopakujeme si prestížnu bitku bývalej federácie so Slovenskom."

Super Express (Poľsko): "Je to OK. Žreb nám prial a Afrika už čaká. Bude to pekný exotický šampionát a nemôžeme tam chýbať!"

Trybuna (Poľsko): "Leo je spokojný, my tiež. Objavili sa aj komentáre, že naša skupina môžeme byť nudná, ale bodaj by sme mali len takéto problémy."

Rzeczpospolita (Poľsko): "Šťastie pri žrebe. Najsilnejšími súpermi budú Česko a Severné Írsko. Slováci od rozpadu federácie každý veľký turnaj sledujú len v televízii."

Źycie Warszawy (Poľsko): "Susedská skupina túžob. Dobrý futbalový rok sme zakončili priaznivým žrebom. Bojovať by sme mali iba s Českom. Severné Írsko, Slovensko, Slovinsko a najmä San Maríno sú z nižšej poličky."

PAP (Poľsko): "Kvalifikácia na MS 2010 - Poľsko, Česko a Slovensko v jednej skupine!"

Gazeta.pl (Poľsko): "Pre Poliakov dosť šťastný výsledok žrebu - najhoršie to bude s Čechmi. Slováci nikdy nehrali na žiadnom záverečnom podujatí rovnako ako San Maríno."

Onet.pl (Poľsko): "Poľsko v skupine snov."

Dziennik (Poľsko): "Česko jediným silným protivníkom v boji o majstrovstvá sveta 2010. Ak aj vyhrá skupinu, môžu Poliaci postúpiť z druhého miesta. Zostávajúci súperi sú totiž znesiteľní. Treba uznať, že sme mali veľké šťastie."

Ulster.TV (Severné Írsko): "Žreb mohol byť ťažší i ľahší, ale prvou úlohou bolo presvedčiť trénera Worthingtona, aby zostal pri národnom tíme."

Belfast Telegraph (Severné Írsko): "Severné Írsko v kvalifikácii na MS aj proti Česku. Kanonier David Healy a jeho spoluhráči sa o postup pobijú ešte so San Marínom, Slovenskom, Slovinskom a Poľskom."

The Irish News (Severné Írsko): "Severoírski fanúšikovia majú po žrebe o postup na MS dôvod na spokojnosť."

Dnevnik (Slovinsko): "Sme v slovanskej skupine. S týmito súpermi sme sa zatiaľ v kvalifikácii MS či ME nestretli."

Večer (Slovinsko): "Nemáme sa koho báť. Tréner slovinskej reprezentácie Matjaž Kek je s výsledkom žrebu spokojný."

STA (Slovinsko): "Slovinskí futbalisti spoznali súperov v kvalifikácii MS 2010. Tím trénera Matjaža Keka, ktorému nevyšla kvalifikácia na Euro 2008, bude hrať v 3. skupine so San Marínom, Slovenskom, Severným Írskom, Poľskom a Českom."

Delo (Slovinsko): "Slovinská reprezentácia môže byť mierne spokojná. Pri pohľade na zostávajúce skupiny bude mať relatívne priaznivých súperov. Nesplnila sa však túžba dostať nejakého naozaj atraktívneho protivníka."

BBC (Veľká Británia): "Na papieri to vyzerá ako skupina, ktorá má od ľahkej ďaleko. Česko a Poľsko postúpili na ME 2008. Slovensko a Slovinsko tiež nepôsobia ako jednoduché prípady, ale proti nim nemusí Severné Írsko nastupovať so strachom."

Sporting Life (Veľká Británia): "Severné Írsko má náročnú úlohu."

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Federer oslavuje 200. týždeň na čele rebríčka ATP Entry
<< predchádzajúci článok
Slovensko s pozitívnou bilanciou len proti San Marínu