24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. marca 2006

Slováci si koledujú o poruchy srdca



Dobrý zdravotný stav srdca závisí od toho, ako sa človek sám k sebe správa a čo všetko si dopraje. Až jedna tretina koncentrácie cholesterolu v krvi totiž závisí od toho, koľko cholesterolu človek ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. marca (WN/SITA) - Dobrý zdravotný stav srdca závisí od toho, ako sa človek sám k sebe správa a čo všetko si dopraje. Až jedna tretina koncentrácie cholesterolu v krvi totiž závisí od toho, koľko cholesterolu človek prijme v potrave. Aj keď v stravovaní Slovákov nastali isté zmeny k lepšiemu, Ján Lietava z druhej internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave tvrdí, že až sedemdesiat percent ľudí nad 35 rokov má zvýšenú hladinu "zlého" cholesterolu. Všetci z nich preto patria do rizikovej skupiny, ktorú ohrozuje niektoré zo srdcovo-cievnych ochorení.

Poznať hladinu svojho cholesterolu a hodnoty krvného tlaku patrí k súčasnej modernej gramotnosti. Pri laboratórnom vyšetrení sa zisťuje hladina HDL, teda takzvaného "dobrého" cholesterolu a hodnoty LDL cholesterolu, ktorý sa ľudovo označuje ako "zlý". HDL cholesterol udržuje štruktúru a funkciu bunkových membrán a LDL cholesterol upcháva cievy aterogénnymi plátmi. Ak je u človeka opakovane nameraná zvýšená hladina LDL cholesterolu, mal by radikálne zmeniť životný štýl, začať sa viac pohybovať a zmeniť aj stravovacie návyky. Vysoká koncentrácia celkového cholesterolu a cholesterolu LDL a nízka koncentrácia cholesterolu HDL sú dnes už preukázané rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení.

Koronárne choroby srdca a mŕtvice sú výsledkom artériosklerózy, pri ktorej sa tukové substancie v krvi ukladajú do plátov na stenách artérií, zužujú ich a tým zvyšujú krvný tlak. Výsledkom sú embólie a trombózy, ktoré môžu byť fatálne. Hlavnou zložkou arteriálnych plátov, najmä v ich začiatočných štádiách je cholesterol - steroid. Prvýkrát ho v žlčových kameňoch pozoroval začiatkom 20. storočia a analyzoval Heinrich Wieland. Zistil vtedy, že cholesterol sa prirodzene tvorí v pečeni a možno ho zvyšovať aj stravou.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/slovaci-si-koleduju-o-poruchy-srdca-cl10593.html