Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. augusta 2012

Slováci si obľúbili daňové raje, sťahujú tam firmyZáujem slovenských podnikateľov o presun sídla do daňového raja v prvom polroku tohto roku výrazne rastie. Podľa údajov českej agentúry ČEKIA totiž počet slovenských podnikateľov, ...Zdieľať
william a catherine pocestuju na seyche BRATISLAVA 8. augusta  - Záujem slovenských podnikateľov o presun sídla do daňového raja v prvom polroku tohto roku výrazne rastie.


Podľa údajov českej agentúry ČEKIA totiž počet slovenských podnikateľov, ktorí presídlili svoju firmu do destinácie považovanej za daňový raj, sa od konca minulého roku do 30. júna tohto roku zvýšil o 7,1 %.

Absolútne sa počet firiem presťahovaných do daňových rajov zvýšil o 213 subjektov na 3 208 firiem. "Z daňového raja je aktuálne kontrolovaných 1,62 % zo 191 tis. firiem registrovaných na Slovensku," konštatuje v tlačovej správe ČEKIA.

K najatraktívnejším daňovým rajom pre Slovákov podľa správy patria naďalej Holandsko, Cyprus a Luxembursko.

Najväčší relatívny prírastok v prvom polroku zaznamenali Seychelské ostrovy, kde sa počet presídlených firiem zvýšil o 111 %.

"Ak by slovenskí podnikatelia zachovali tempo zapojovania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roka, išlo by o najväčší odliv za posledné tri roky,“ komentovala aktuálne čísla analytička agentúry ČEKIA Petra Štěpánová.

Silným impulzom pre slovenských podnikateľov k presunu sídla do daňového raja je zrejme podľa nej aktuálna ekonomická a politická situácia na Slovensku.

Absolútne najviac slovenských firiem bolo ku koncu prvého polroka spomedzi daňových rajov kontrolovaných z Holandska, a to 1 068 subjektov.

Nasledoval Cyprus s 672 firmami a Luxembursko s 360 firmami. Vyše 680 takýchto podnikov bolo evidovaných aj v USA, ktoré však nie sú považované za klasický daňový raj, aj keď za splnenia určitých podmienok tak fungujú. Z mimoeurópskych destinácií okrem spomínaných USA je najobľúbenejším daňovým rajom Belize s 86 podnikmi.

Počet slovenských firiem s vlastníkom zo zahraničných offshore a onshore destinácií:

Onshore daňové raje - Offshore daňové raje

Daňové raje obľubujú aj Česi

Záujem českých spoločností o presun sídla do takzvaných daňových rajov rastie.

Česká kapitálová informačná agentúra (ČEKIA) o tom v utorok informovala s tým, že počet českých firiem s vlastníkom z daňového raja presiahol 12 tisíc, čo je 3,29 percenta firiem registrovaných v Českej republike.

"Počet vlastníkov českých firiem, ktorí pochádzajú z destinácií považovaných za daňové raje, sa od konca roku 2011 do 30. júna 2012 zvýšil o 294, čo predstavuje nárast o 2,5 percenta na 12 046 spoločností," uviedla Petra Štěpánová, analytička skupiny Bisnode, pod ktorú ČEKIA spadá.

Ako uviedla Štěpánová, ak by českí podnikatelia zachovali tempo zapájania svojich firiem do medzinárodných holdingov po celý zvyšok tohto roku, išlo by o najväčší odliv za posledné tri roky.

Celkový počet českých firiem s majiteľom z daňového raja by na konci roku 2012 dosiahol 12 340, čo by predstavovalo medziročný prírastok o 10,5 percenta.

"Zdá sa, že ani pravicová vláda zatiaľ nedokázala zastaviť, ale ani zbrzdiť záujem českých podnikateľov o presun sídla do daňového raja," uzavrela Štěpánová.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komplic Mikuláša Varehu dostal za euroočká ďalšie tri roky
<< predchádzajúci článok
Privatizácia Paroplynového cyklu sa rušiť nebude