Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2014

Slováci si strieľajú zo záchranárov, zneužívajú linku 155



Takmer šesťtisíckrát ľudia vlani zneužili tiesňovú linku 155, na mieste nahlásenej ...



Zdieľať
sanitka Podľa hovorcu zdravotnej služby sa stávajú aj prípady, že jeden človek zavolá na dispečing stokrát za deň.BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Takmer šesťtisíckrát ľudia vlani zneužili tiesňovú linku 155, na mieste nahlásenej udalosti záchranári nikoho nenašli. "Za takéto zneužitie, žiaľ, dnes nie je žiadna pokuta. Sú aj prípady, keď jeden človek volá aj vyše stokrát za deň," uviedol hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.


Operátori v minulom roku prijali viac ako 1,3 milióna hovorov, najviac už tradične na východnom Slovensku. Rekord drží Košický kraj, kde volalo vyše 222-tisíc ľudí, nasleduje Prešovský kraj s viac ako 211-tisíc volaniami. Najmenej telefonátov zaznamenali v Trenčianskom kraji - 119-tísic.

Chronické stavy sa nerátajú

Nie všetky stavy si však vyžadujú zásah záchranky. "Tu je dôležité zdôrazniť, že ambulancie záchrannej zdravotnej služby sa vysielajú k prípadom, kde treba poskytnúť neodkladnú, urgentnú zdravotnú starostlivosť, nie ku chronickým stavom, čiže nesuplujú lekárske pohotovosti ani všeobecných lekárov," upozornil Chmel. Z celkového počtu volaní tak viac ako 800-tisíc hovorov vyriešili inak ako výjazdom.

Nájdu sa totiž aj ľudia, ktorí využívajú sanitky ako taxíky, keď sa napríklad potrebujú dostať do nemocnice, zavolajú na 155 a vedia, čo majú opísať operátorovi. Vyslaná ambulancia potom na mieste zistí, že stav pacienta sa nezhoduje s informáciou, ktorá bola nahlásená. Tu by si však mali všetci uvedomiť, že práve posádka, ktorá išla na takýto výjazd, by mohla zachrániť život človeka, ktorý potrebuje urgentnú pomoc, zdôraznil hovorca.

O tisícky viac zásahov

Na Slovensku je nepretržite v pohotovosti 273 sanitiek a sedem vrtuľníkov. Sanitky vlani zasahovali vyše 503-krát, čo je o tritisíc viac ako v predminulom roku. Je to približne 1380 zásahov denne. Priemerný celoslovenský čas dojazdu posádok záchrannej zdravotnej služby na miesto udalosti bol 11 minút a 30 sekúnd.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mobily a počítače pôjdu na dračku, čakajú miliardové dodávky
<< predchádzajúci článok
Sobota bude slnečná