Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2013

Slováci sú pacifisti, nie sú naklonení vojenským misiám



Rastúca neochota slovenskej verejnosti zúčastňovať sa zahraničných misiách sa prejavila odsúdením možnej vojenskej intervencie voči Sýrii. Až 85 percent Slovákov ju ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 20. septembra (TASR) - Rastúca neochota slovenskej verejnosti zúčastňovať sa zahraničných misiách sa prejavila odsúdením možnej vojenskej intervencie voči Sýrii. Až 85 percent Slovákov ju neschvaľovalo. Vyplývalo to z prieskumu v rámci projektu Transatlantické trendy, ktorý organizoval German Marshall Fund of USA (GMF). Tisícka Slovákov v júni odpovedala na otázku týkajúcu sa prípadného vojenského zásahu proti Sýrii.


"V bezpečnostných otázkach sa slovenská verejnosť prejavuje ako veľmi pacifisticky nastavená," priblížila pre TASR sociologička Oľga Gyárfášová. Ako doplnil analytik Pavol Demeš z GMF, v rôznych výskumoch sa potvrdzuje, že Slovensko sa k otázkam vojenských záležitostí alebo zvýšenia výdavkov na zbrojenie vždy postaví pacifistickejšie ako ostatné krajiny.

Poukázal pritom na Švédov, ktorí majú v týchto záležitostiach oveľa vyššiu dávku pochopenia. Demeš si myslí, že to je spôsobené aj tým, že SR patrí ešte k veľmi mladým štátom. Zvyšné krajiny, zahrnuté do predmetného prieskumu GMF, majú podľa neho oveľa hlbšiu tradíciu, ale aj iný vzťah k štátnosti, armáde či použitiu vojenskej sily.

Z projektu vyplynulo, že 54 percent slovenských respondentov neschvaľuje vysielanie jednotiek, ktoré zostanú v Afganistane aj po roku 2014 cvičiť príslušníkov tamojšej armády a polície. Naopak, 53 percent Európanov a 54 percent Američanov s účasťou svojich krajín súhlasilo.

Projekt Transatlantické trendy skúma od roku 2002 názory obyvateľov Spojených štátov, Európskej únie a Turecka na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. V roku 2013 sa výskum uskutočnil v USA a v 11 členských krajinách EÚ (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľká Británia), ako aj v Turecku. V každej krajine v júni náhodným výberom oslovili približne 1000 respondentov nad 18 rokov.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nálada spotrebiteľov v eurozóne je lepšia
<< predchádzajúci článok
Mladí sa boja podnikať pre nedostatok kapitálu a skúseností