24hod.sk    PH Peking 2008

11. septembra 2008

Slováci v Pekingu na PH už s kompletnou zbierkou

Slovenská výprava má na XIII. paralympijských hrách v Pekingu po štvrtkových súťažiach už kompletnú medailovú zbierku. Posledný kamienok do mozaiky priložil stolný tenista Miroslav Jambor, ktorý ...

PEKING 11. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská výprava má na XIII. paralympijských hrách v Pekingu po štvrtkových súťažiach už kompletnú medailovú zbierku. Posledný kamienok do mozaiky priložil stolný tenista Miroslav Jambor, ktorý zvíťazil v zápase o bronz v kategórii stojacich TT8 nad Číňanom Li Man-žouom po dramatickom vývoji súboja 3:2 (14, -6, -9, 1, 5). Pri svojej paralympijskej premiére tak nečakane vybojoval pre seba i Slovensko vzácny kov. Tesne za pódiovými umiestneniami ostali aj ďalší slovenskí reprezentanti. Až dvaja strelci siahali v súťaži vzduchová puška 60 bez rozdielu kategórií na medailu, ale nakoniec na ňu ani jeden nedočiahol. V nesmierne vyrovnaných pretekoch obsadil Radoslav Malenovský piate miesto, keď o bronz prišiel až v rozstrele, Veronika Vadovičová skončila šiesta o jedinú desatinu bodu za trojicou na 3. až 5. priečke. Obaja slovenskí reprezentanti vstupovali do finále s výkonom 599 bodov. V ňom Malenovský nastrieľal 104,8 b, Vadovičová o desatinku menej. V rozstrele trafil Slovák 10,5, jeho dvaja súperi 10,7, resp. 10,6. Z prvenstva sa tešil Brit Matt Skelhon výkonom 704,9, ktorý základnú časť absolvoval bezchybne (600 bodov), vo finále získal iba o 0,1 b viac ako Malenovský a 0,2 viac ako Vadovičová. O dve stotiny sekundy uplával bronz aj plavkyni Viere Mikulášikovej. V pretekoch žien SM10 na 200 m polohové preteky skončila štvrtá. Ešte pred záverečným krauliarskym úsekom bola na striebornej pozícii, v závere však neodolala útoku dvoch plavkýň a skončila na najnevďačnejšej pozícii. Darilo sa aj lukostrelcovi Imrichovi Lyócsovi, ktorý bezpečne postúpil do štvrťfinále súťaže jednotlivcov po víťazstve nad Japoncom Takahirom Hasegawom 100:94. Katarína Jobbágyová obsadila v Hongkongu v záverečnej disciplíne jazdeckého programu v rámci XIII. paralympijských hier v Pekingu - voľnej jazde na hudbu so svojím koňom Timpex Libbeno 12. miesto. Dohrali už boccisti, ktorí podľahli Brazílii a do semifinále súťaže družstiev sa nekvalifikovali. Súhrn výsledkov: STOLNÝ TENIS: Zápas o 3. miesto: Miroslav Jambor (SR) - Li Man-žou (Čína) 3:2 (14, -6, -9, 1, 5) Finále: Čen Gang (Čína) - Piotr Grudzieň (Poľ.) 3:1 (-15, 6, 5, 6) PLÁVANIE: Výsledky - finále ženy SM10 - 200 m polohové preteky: 1. Sophie Pascoeová (N. Zél.) 2:35,21, 2. Elodie Lorandiová (Fr.) 2:39,28, 3. Katarzyna Pawliková (Poľ.) 2:40,41, 4. Viera Mikulášiková (SR) 2:40,43 STREĽBA: Výsledky - vzduchová puška 60 mix: 1. Matt Skelhon (V. Brit.) 704,9 (600+104,9), 2. Žang Cui-ping (Čína) 704,4 (600+104,4), 3. Sim Jae Jong (Kór. rep.) 703,8 (599+104,8) - k. o. rozstrel 10,7, ... 5. Radoslav Malenovský 703,8 (599+104,8) - k. o. rozstrel 10,5, 6. Veronika Vadovičová (obaja SR) 703,7 (599+104,7) LUKOSTREĽBA: osemfinále súťaže jednotlivcov - stojaci: Imrich Lyócsa (SR) - Takahiro Hasegawa (Jap.) 100:94 JAZDECTVO: voľná jazda na hudbu: 1. Christiansenová (V. Brit.) Lambrusco III 76,166 b, ... 12. Katarína Jobbágyová (SR) 58,666 BOCCIA: výsledok - 3. kolo skupinovej fázy súťaže: Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky (SR) - Pinto Dirceu, Eliseu Santos (Braz.) 0:6 (0:1, 0:1, 0:2, 0:2) Konečná tabuľka B-skupiny: 1. Španielsko 3 3 0 15: 5 2. Brazília 3 2 1 12: 7 3. Slovensko 3 1 2 6:16 4. Maďarsko 3 0 3 10:15 SITA