Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

15. septembra 2013

Slováci veľa pijú, LDZ rozbieha kampaň proti alkoholizmu



Liga za duševné zdravie (LZD) pripravila na jeseň tohto roku celoslovenskú informačnú kampaň. Po diskusiách o škodlivosti tabaku a tabakových výrobkov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 15. septembra (TASR) – Liga za duševné zdravie (LZD) pripravila na jeseň tohto roku celoslovenskú informačnú kampaň. Po diskusiách o škodlivosti tabaku a tabakových výrobkov prichádza na rad aj problém alkoholizmu. "Pri prípitkoch hovoríme, že pijeme na zdravie. Je však na mieste otázka, kedy to na zdravie v skutočnosti aj je," povedala pre TASR manažérka pre styk s verejnosťou v LZD Oľga Valentová.


LZD v spolupráci s kanceláriou WHO na Slovensku pripravuje na október (28. 10.) odborný seminár o zneužívaní alkoholu pod názvom Alkoholizmus: keď zlyháva prevencia. Cieľom seminára bude nájsť spôsob, ako pôsobiť na zmeny postojov slovenskej verejnosti k nadmernému pitiu alkoholu, prezentovať Národný akčný plán proti alkoholizmu, ktorý vypracoval Úrad verejného zdravotníctva a tiež vplývať na kompetentných, aby obmedzili reklamu na alkohol. "Toto je kapitola sama o sebe. Ak sa v reklame prezentuje, že pivo vlastne nie je alkohol, takto pijú správni chlapi a takto sa utužuje priateľstvo, tak zbytočne budeme deťom vysvetľovať, aby nepili alkohol," doplnila Valentová.

Priemerný dospelý obyvateľ Slovenska vypije za rok 13,3 litra alkoholu. "Slovensko patrí k svetovej špičke krajín, v ktorej sa pije nadmerné množstvo alkoholu. U nás je asi 400.000 ľudí, ktorí majú problémy s pitím alkoholu vrátane závislosti," upozorňuje MUDr. Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí. Okrem toho sa alkohol podieľa aj na viac ako 60 chorobách a poškodeniach zdravia, nezanedbateľné sú tiež sociálne poškodenia – disharmonické rodiny, znížený výkon, strata práce, spoločenské konflikty, priestupky. "Mnoho ľudí tiež nevie, že alkohol je aj silný karcinogén, teda látka, ktorá vyvoláva rakovinu, u žien najmä rakovinu prsníkov," doplnil Okruhlica.

Ľudia si vo všeobecnosti nemyslia, že závislosti, ako napríklad alkoholizmus, sú duševné ochorenia a ako k ochoreniam k nimi treba pristupovať. "Ak máte zlomenú nohu, tak automaticky viete, že nemôžete ísť do práce. Každý vtedy chápe, že budete šesť týždňov doma a ďalších šesť týždňov budete rehabilitovať. Ľuďom s duševnou chorobou sa však niekedy stáva, že prídu o zamestnanie. To je najväčšia katastrofa, zrazu už nie sú ekonomicky sebestační," dodala Valentová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z košického letiska sa bude lietať už aj do Londýna
<< predchádzajúci článok
Na hrade Hrušov sa tento rok podarilo veľa opraviť aj objaviť