Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. marca 2008

Slováci začínajú fajčiť ako 10-roční



Priemerný vek, keď začínajú slovenskí chlapci a dievčatá s fajčením, je 10 rokov.



Zdieľať
Vyplýva to zo slovenskej časti Európskeho školského prieskumu o alkohole, tabaku a drogách ESPAD 2007, trendy v rokoch 1995 - 2007. Výsledky prieskumu dnes na tlačovej besede prezentoval koordinátor prieskumu Alojz Nociar. Podotkol, že na poslednej vlne prieskumu, na ktorom sa podieľa Slovenská republika od roku 1995, sa zúčastnilo 34 krajín. Medzinárodné porovnanie však ešte nie je známe.

V analýze údajov zo základných a stredných škôl, ktoré Ústav verejného zdravotníctva SR zozbieral minulý rok v marci, postupne zadal a vyhodnotil tri hlavné okruhy: tabak - alkohol - drogy. Hodnotili sa regióny, vek a pohlavie a sledovali sa tri súhrnné informácie: trendy v štvorročných cykloch 1995-2007, rozsah problému - pomer užívatelia - neužívajúci a intenzita problému - užívanie rizikové, škodlivé, problémové a príznaky závislosti. Skupinu, ktorú testovali, tvorilo viac ako 10-tisíc žiakov a študentov, z nich až 96 percent tvorili 15- a 16-roční.

Pri pití alkoholu Nociar poukázal na rozdiel, ktorý je medzi ochutnaním alkoholu a vypitím prvého pohára. Štatistika závisí aj od druhu alkoholu. Podľa prieskumu sa najskôr ochutnáva pivo, priemerne vo veku 9 rokov, potom víno a najneskôr, v priemere 11 rokov tvrdý alkohol. Ukázalo sa, že asi 5 percent populácie nepije vôbec, približne 60 percent sú konzumenti, ktorí s alkoholom nemajú problém, asi 30 percent Slovákov pije rizikovo a zdraviu škodlivo a u 5 percent ide o závislosť od alkoholu. Alkohol vôbec nepije 3 až 6 percent stredoškolákov. Nociar dodal, že u chlapcov i dievčat od roku 1995 do roku 2007 stúpalo množstvo vypitého alkoholu, najmä destilátov.

Prieskum ESPAD ukázal, že v kategórii pravidelne fajčiacich chlapcov nastal určitý pokles, pričom stále mierne pribúda fajčiacich dievčat. Celkový nárast výskytu fajčenia sa po 12 rokoch zastavil a celoživotná prevalencia mierne klesla. Hoci počet fajčiacich mierne poklesol, tí, ktorí fajčia ďalej, fajčia dnes vlastne častejšie a viac. Strácajú sa tradičné rozdiely medzi chlapcami a dievčatami: chlapci fajčia menej, dievčatá viac alebo rovnako. "Dá sa povedať, že nárast fajčenia sa skončil, došlo k stabilizácii alebo nastáva mierny pokles," povedal Nociar.

Priemerný vek, keď mladí Slováci ochutnávajú a pravidelne začínajú fajčiť marihuanu, je 14 rokov. Podľa Nociara sa táto droga na Slovensku podceňuje a vníma ako menej riziková. "Čím viac sa droga v spoločnosti užíva, tým sa vnímanie jej relatívneho rizika znižuje," povedal Nociar. Ako ďalej uviedol, ak chceme dosiahnuť pokles užívania drog alebo fajčenia, treba skombinovať legislatívne opatrenia, medializáciu problému a preventívne opatrenia. Pomôcť môže podľa neho len kombinácia týchto vecí, pretože "keď zmeníte zákon a nezmeníte iné prístupy, alebo je rovnaká ponuka, ťažko sa niečo stane".

Prieskum ESPAD koordinoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, spolupracovali na ňom Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho regionálna sieť, ktorí zozbierali dáta, Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR, ktorý urobil vládne plány, výpočty a dôležité metodologické veci a Ústav informácií a prognóz školstva. Prieskum financoval Protidrogový fond a Národné monitorovacie centrum.

Národné monitorovacie centrum pre drogy je zastúpením Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť so sídlom v Lisabone. Jeho hlavnou úlohou je monitorovanie situácie v oblasti psychotropných látok na Slovensku a jeho pôsobenie ako koordinátora drogového informačného systému. Od júna 2007 pôsobí na Úrade vlády SR ako samostatný odbor. V roku 2006 bol schválený Národný akčný plán pre problémy s alkoholom a v máji 2007 Národný program kontroly tabaku.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Začal sa jarný summit lídrov Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Na nemeckých školách by mali vo väčšej miere učiť islam