20. apríla 2019

Slováci zdolali Rakúšanov po nájazdoch

Na snímke sa slovenskí hokejisti radujú z víťazstva 2:1 po samostatných nájazdoch v druhom zápase Euro Hockey Challenge Rakúsko - Slovensko 20. apríla 2019 v Innsbrugu. Foto: TASR
Innsbruck 20. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili aj v druhom zápase Euro Hockey Challenge nad výberom Rakúska. Po piatkovom triumfe 5:1 v Salzburgu vyhrali aj v sobotu v Innsbrucku 2:1 po samostatných nájazdoch.

Slováci sa dostali do vedenia už v 2. minúte po góle Martina Bakoša, domáci v druhej tretine vyrovnali zásluhou Dominica Zwergera. Zápas napokon v nájazdovom rozstrele rozhodol Bakoš.

V rámci záverečnej prípravy na MS to bol pre zverencov Craiga Ramsayho druhý triumf z piatich duelov. V predchádzajúcich stretnutiach podľahli Slováci v Topoľčanoch Švédsku 0:4, pred týždňom prehrali oba zápasy s Nemeckom 1:2 a 1:3. V predposlednej fáze prípravy čaká slovenských hokejistov dvojzápas proti Českej republike 26. apríla o 18.00 h v Trenčíne a o deň neskôr v rovnakom čase v Nitre.

Rakúsko - Slovensko 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 25. Zwerger (Hofer) - 2. Bakoš (Studenič, Chovan), rozhodujúci sn: Bakoš. Rozhodovali: Grubner, Ofner - Nothegger, Sparer, vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Rakúsko: Kickert - Maier, Lindner, Schlacher, Payr, Kirschläger, Jakubitzka, Vallant, Matzka - Ulmer, Baumgartner, Ganahl - Hofer, Haudum, Zwerger - Cijan, Gaffal, Macierzynski - Pöschmann, Maxa, Wachter

SR: Hudáček - Štajnoch, Čajkovský, Fehérváry, Ďaloga, Sersen, Koch, Grman, Rosandič - Svitana, Špirko, Puliš - Studenič, Kytnár, Chovan - Bakoš, Sukeľ, Liška - Bondra, Buc, Cingel

Slováci začali rovnako ako v piatok, aktívne. Už po ôsmich sekundách hrali prvú presilovku, ktorá sa po minúte trvania zdvojnásobila. V početnej prevahe naservíroval Studenič puk Bakošovi a Slovensko viedlo 1:0. Vzápätí sa dvakrát vylučovalo aj na druhej strane, ale pri najväčšej šanci Rakúska zasiahol výborne Hudáček.

V ďalšom priebehu prvého dejstva diváci pekný hokej nevideli, hru kúskovali časté vylúčenia, ale zverenci Craiga Ramsayho si zaslúžene niesli do kabín tesný náskok.

Rozpačitý úvod druhej tretiny oživila akcia Cingela v 24. minúte, slovenský útočník sa natlačil pred bránku z pravej strany, ale nezakončil presne. Ten istý hráč bol aj na konci ďalšej akcie, Kickert vytiahol efektný zákrok lapačkou. Rakúšania vzápätí odpovedali po ojedinelej útočnej akcii a Zwerger našiel medzeru vedľa Hudáčka - 1:1.

Domáci sa po góle osmelili, začali sa viac tlačiť dopredu, ale ich aktivita dlho netrvala. Slovenskí hokejisti sa v ofenzíve dostávali do zakončenia, ale Rakúšania hrali veľmi obetavo a zblokovali množstvo striel. Päť minút pred koncom druhého dejstva ušiel slovenskej obrane Zwerger, ale Hudáček tento súboj zvládol lepšie.

V sieti neskončila ani strela Rosandiča na druhej strane, zastavila ju žŕdka. Záverečnú gólovú šancu druhej tretiny mal Hofer, keď sa dostal pred slovenského brankára, no prestrelil.

V tretej tretine to bol opäť veľký boj slovenskej ofenzívy s rakúskou obranou, ale Ramsayho zverencom chýbalo viac kreativity. Hudáček mal málo práce, domáci čakali na šance po rýchlych brejkoch.

Štyri minúty pred koncom mali Slováci ideálnu možnosť rozhodnúť zápas v presilovke 4 na 3. Výborne v nej mieril Bakoš, ale Kickert sa vyznamenal. Rozhodnutie nepriniesla ani krátka klasická presilovka 5 na 4 a zápas dospel do predĺženia.

V ňom sa hralo vo formáte 3 proti 3, prvé sekundy patrili domácim. Potom prišli šance Bakoša a Feherváryho, gól dostal do siete až Buc, no arbitri ho neuznali pre vysokú hokejku. Duel napokon rozhodol až nájazdový rozstrel. Úspešnými strelcami boli za Slovensko Michal Chovan, Martin Bakoš a Marián Studenič, domáci sa presadili iba raz.