Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. augusta 2013

Slovákov by zahraničné dovolenky mali vyjsť rovnako ako vlani



Na dovolenke v zahraničí Slováci vlani pobudli v priemere osem nocí a vyšla ich na 628 eur za osobu. Tohtoročná dovolenka v zahraničí vychádza porovnateľne ako vlani.



Zdieľať
Bratislava 8. augusta (TASR) - Na dovolenke v zahraničí Slováci vlani pobudli v priemere osem nocí a vyšla ich na 628 eur za osobu. Tohtoročná dovolenka v zahraničí vychádza porovnateľne ako vlani.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viac ako polovica Slovákov mala v pláne prežiť tohtoročnú dovolenku v zahraničí. Najtradičnejšími dovolenkovými destináciami sú Chorvátsko, Taliansko a Turecko. Nielen na víkendy ale radi cestujú aj do susedných krajín, teda do Českej republiky, Maďarska či Rakúska.

Túto sezónu by výdavky slovenského turistu na dovolenke v zahraničí mali byť porovnateľné s tými vlaňajšími. V Grécku sú tohtoročné ceny dokonca nižšie ako vlani, a to o 0,3 %. V ostatných Slovákmi najnavštevovanejších krajinách EÚ je evidovaný medziročný rast cien do 2,2 %. Iba v mimoeurópskom Turecku je tohtoročné zdraženie o 8,0 % neprehliadnuteľné.

Za potraviny zaplatia Slováci v každej obľúbenej dovolenkovej destinácii viac ako pred rokom. Najviac zdraželi potraviny v Turecku, a to o 12,7 %, vyše 7 % si však za ne priplatia i v Chorvátsku. Naopak, ceny potravín v Poľsku, do ktorého sa cestuje skôr na kratšie pobyty alebo vyslovene za nákupnou turistikou, vzrástli iba o 0,5 %. Osvieženie nealkoholickým nápojom tento rok vyjde lacnejšie najmä v Grécku, ale aj vo Francúzsku a Rakúsku. Alkohol zlacnel oproti vlaňajšku iba v Grécku.

Kvôli tabakovým výrobkom si slovenskí dovolenkári musia tento rok siahnuť do peňaženky najhlbšie. V Turecku a Maďarsku sa zvyšovanie daní na tabakové výrobky postaralo až o dvojciferný medziročný nárast ich cien. Jedine v Bulharsku a Taliansku zdraželi tabakové výrobky iba o niekoľko desatín percenta. Za obed v reštaurácii, poobedňajšie posedenie v kaviarni alebo večerný drink v bare zaplatia oproti minulému roku menej iba v Grécku, a to o 1,5 %.

Ceny ubytovacích zariadení sú lacnejšie v porovnaní s uplynulým rokom najmä v Grécku (o 3,8 %), o necelé 2 % v Bulharsku a takmer o jedno percento aj v Maďarsku. Naopak, v Chorvátsku sa za nocľah priplatí takmer 5 %. S nárastom cien ubytovania o 7,2 % ale dominuje Turecko.

Lacnejšia doprava je realitou v prípade takmer polovice Slovákmi obľúbených dovolenkových destinácií. V Chorvátsku sa cestuje lacnejšie ako pred rokom o 1,5 %. Menej sa zaplatí za dopravu aj u všetkých susedov SR. Zábava či návšteva kultúrnej pamiatky vyjde lacnejšie ako vlani predovšetkým v Grécku, konkrétne o 3,1 %.

V neeurových ekonomikách by sa rast cien nemal pocítiť takmer vôbec. Zdražovanie oproti minulému letu by totiž mal vykompenzovať vývoj kurzu meny danej ekonomiky voči euru. Meny susedov Slovenska boli v júli slabšie ako pred rokom približne o 2 až 3 %. Pri chorvátskej a bulharskej mene sa kurz takmer nezmenil. No a v Turecku síce ceny rástli najrýchlejšie, avšak turecká líra voči euru oslabila oproti júlu 2012 až o 12,0 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Karolína Peake zložila funkciu predsedníčky strany LIDEM
<< predchádzajúci článok
Ďalekohľad na Kalvárii v Nitre je opäť funkčný