Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2012

Slovákov ohrozujú nebezpečné farby na obočie a tetovanieÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) varuje pred nebezpečnými farbami na tetovanie a farbou na obočie, ktoré zaznamenal rýchly výstražný systém Rapex v Nemecku a v Taliansku. ...Zdieľať
rapex BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) varuje pred nebezpečnými farbami na tetovanie a farbou na obočie, ktoré zaznamenal rýchly výstražný systém Rapex v Nemecku a v Taliansku.


Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Podľa zastupujúceho hlavného hygienika SR Ivana Rovného je možné, že sa uvedené výrobky vyskytujú aj na Slovensku.

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je farba na obočie Pigmentationcolours Cocoa 5310 for Eyebrow Pigmentation značky Lilo M, výrobná dávka: 11531001 pochádzajúca z Nemecka. Farba sa nachádza v 10 ml sklenej fľaštičke s farebnou etiketou a bielym uzáverom s kvapkadlom. Výrobok obsahuje prekročené povolené množstvo nečistôt niklu, ktorý je potenciálnym alergénom. Permanentný make-up s obsahom niklu aplikovaný pod pokožku môže vyvolať kontaktnú alergiu.

Ďalším nebezpečným výrobkom je farba na tetovanie Banana Cream značky Intenze s výrobnou dávkou W64Y60043IMX40, SS77. Farba pochádza z USA a je v priesvitnej fľaške s etiketou s čiernym uzáverom a obsahuje žltú farbu na tetovanie. Bola v ňom zistená prítomnosť nepovolených látok.

Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Nebezpečnou pre ľudí je aj ďalšia farba na tetovanie Bright Orange, tiež značky Intenze s výrobnou dávkou Y61W68045IMX40, Lot SS81 pochádzajúcou zo Spojených štátov. Fľaška s etiketou obsahuje oranžovú farbu na tetovanie a bola v nej zistená prítomnosť nepovolenej látky.

Posledným výrobkom, ktorý predstavuje potenciálne nebezpečenstvo, je farba na tetovanie Bright Red značky Intenze, výrobná dávka: RD36Y61045IMX40, Lot SS83 a krajina pôvodu USA. Fľaška s etiketou v tomto prípade obsahuje červenú farbu na tetovanie a taktiež v nej zistili prítomnosť nepovolených látok.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdravotníci budú môcť odrobiť maximálne 250 hodín nadčasov
<< predchádzajúci článok
Sopečná erupcia v Ekvádore vyhnala z domova 110 rodín

Slovákov ohrozujú nebezpečné farby na obočie a tetovanie - diskusné fórum čitateľov