09. januára 2014

Slovan Bratislava prehral aj s Ufou, na ruskom tripe získal jeden bod

Na snímke HC Slovan Jaroslav Janus

Na snímke HC Slovan Jaroslav Janus Foto: TASR/Martin Baumann
Ufa 9. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v štvrtkovom súboji KHL na ľade ruského tímu Salavat Julajev Ufa 2:4. Stále tak čakajú na svoje prvé víťazstvo v kalendárnom roku 2014, počas uplynulej štvorzápasovej série na klziskách mužstiev z Východnej konferencie vydolovali iba bod za utorkovú prehru v Nižnekamsku 3:4 po predĺžení.

Zverenci trénera Rostislava Čadu v Ufe od začiatku čelili silnému tlaku, na ich šťastie domáci z neho vyťažili len gól Igora Mirnova z 5. minúty. V druhej tretine potom hostia využili svoju jedinú presilovku, keď v 34. minúte vyrovnal zo skrumáže Miroslav Šatan. Domáci sa stihli ešte do prestávky ujať vedenia zásluhou Nikitu Filatova, Slovan odpovedal v 46. minúte gólom Libora Hudáčka na 2:2. Kľúčovým sa ukázal byť gól Filatova z trestného strieľania necelých šesť minút pred koncom zápasu, v závere spečatil domáci triumf gólom do prázdnej bránky Antti Pihlström.

Nádej na účasť v play off tak slovanistom pomaly vyhasína, po 42 odohratých zápasoch ich delí od ôsmej postupovej priečky v Západnej konferencii 12 bodov.

"Belasí" majú teraz v KHL trojdňovú prestávku, ktorú vyplní Zápas hviezd. Po nej ich čaká štvorzápasová séria na domácom ľade, otvoria ju v pondelok 13. januára o 19.00 h stretnutím so Sibirom Novosibirsk.

Salavat Julajev Ufa - Slovan Bratislava 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Góly: 5. Mirnov (Koľcov), 40. Filatov (Koľcov, Kajgorodov), 55. Filatov (z tr. strieľania), 60. Pihlström (Chlystov, Kulda) - 34. Šatan (Štajnoch, Mojžíš), 46. Hudáček (Šatan). Rozhodovali: Bukin, Sojin - Streľcov, Tarasov, vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7710 divákov.

Salavat Julajev Ufa: Volkov – Višnevskij, Kulda, Ščitov, Babčuk, Koľcov, Zubarev, Isangulov, Gurkin – Hartikainen, Makarov, Filatov - Chlystov, Mereskin, Záborský - Mirnov, Kajgorodov, Pihlström – Ankudinov, Zinovjev, Slepyšev

Slovan Bratislava: Janus - Škoula, Sigalet, Trončinský, Mihálik, Štajnoch, Mojžíš - Miklík, Bližňák, Vondrka - J. Mikúš, Ölvecký, Bartovič - Šatan, Radivojevič, Hudáček – Matoušek, Šťastný, T. Mikúš

Priebeh zápasu
Slovanisti začali ustráchane a od úvodu museli čeliť nebezpečným výpadom domáceho tímu. Janus si poradil s pokusmi Filatova i Záborského, v 5. minúte už ale nestačil na strelu Mirnova, ktorý dostal puk na útočnú modrú a presne zacielil spoza Trončinského - 1:0. Vzápätí ten istý hráč sám uháňal na brankára hostí, Janus zmenšil strelecký uhol a strelu zneškodnil. Hráči Ufy pokračovali v aktivite a pohybom si vynútili súperove fauly, vylúčenia Šťastného i Ölveckého však Slovan prežil bez ujmy. V 17. minúte opäť Mirnov dravo prenikal po ľavej strane, Janus bol na mieste. Hostia boli v prvej tretine vpredu bezzubí, Volkova v domácej bránke ohrozovali iba sporadicky, za zmienku stoja len pokusy T. Mikúša a Šatana.

V rovnakom duchu pokračovala hra aj v druhom dejstve. Kombinácie hostí viazli, kým hráčov Ufy bolo plné klzisko. Janus mal čo robiť, aby zlikvidoval zakončenia Záborského, Mirnova a aj obrovskú šancu Zinovjeva. Svoje umenie ukázal aj v polovici stretnutia pri strelách Koľcova, Kajgorodova a ďalšej veľkej príležitosti Zinovjeva. Slovan prežil tlak a v 34. minúte z ničoho-nič udrel, v presilovke pálil od modrej Štajnoch a v neprehľadnej situácii pred Volkovom našiel odrazený puk Šatan - 1:1. Nádejný stav nedokázali hostia dlho udržať a inkasovali "do šatne". Hudáček stratil v strednom pásme pri mantineli puk, čo využil Filatov, ktorý spoza Škoulu prestrelil Janusa - 2:1.

V tretej časti sa obraz hry nemenil, Ufa naďalej "podkurovala" Janusovi, ktorý sa mal čo obracať. Slovanisti sa spoliehali iba na brejky a jeden taký im v 46. minúte vyšiel. Šatan vysunul Hudáčeka, ten nič nevymýšľal a delovkou do pravého horného rohu prepálil Volkova - 2:2. Následne mohol poslať Ufu do opätovného vedenia Záborský, jeho strela z dobrej pozície skončila na zadnom mantineli. Vzápätí slovenský reprezentačný útočník neuspel ani v samostatnom nájazde. Kľúčový moment stretnutia prišiel v 55. minúte. Mihálik fauloval v úniku Filatova a domáci krídelník si pri trestnom strieľaní vychutnal Janusa, keď ho prekonal bekhendom pomedzi betóny - 3:2. Následne sa ten istý hráč dostal do sólonájazdu, Janus vyrazil jeho strelu ramenom. V 59. minúte mohol spečatiť výhru Ufy Mirnov, položil si aj brankára Slovana, no mieril nad. Definitívnu bodku zápasu dal až Fín Pihlström, ktorý skóroval do prázdnej bránky pri neúspešnej power play hostí.