20. septembra 2007

Slovenky prekvapivo zdolali Srbky na ME vo volejbale

Slovenské volejbalistky sa hneď v úvodnom zápase postarali o prvú senzáciu na jubilejných XXV. majstrovstvách Európy v Belgicku a Luxembursku, keď v Hasselte v D-skupine základnej fázy zvíťazili ...

HASSELT 20. septembra (WEBNOVINY) - Slovenské volejbalistky sa hneď v úvodnom zápase postarali o prvú senzáciu na jubilejných XXV. majstrovstvách Európy v Belgicku a Luxembursku, keď v Hasselte v D-skupine základnej fázy zvíťazili nad bronzovým družstvom z minuloročného svetového šampionátu v Japonsku a jedným z horúcich ašpirantov na medailové umiestnenie Srbskom 3:2 (-14, 21, 20, -21, 11). Po hladko prehranom prvom sete dokázali zverenky trénerskej dvojice Miroslav Čada - Ľubomír Petráš zdvihnúť hlavy a v ďalších dvoch diktovali na ihrisku ony. Vo štvrtom sete predviedli Srbky hru, s akou vlani slávili úspechy a vynútili si tajbrejk. V ňom však Slovenky vyhrali 15:11 a celý zápas 3:2. V piatok o 17.30 h ich čakajú víťazky tohtoročnej World Grand Prix Holanďanky.

Slovensko - Srbsko 3:2 (-14, 21, 20, -21, 11)
109 min, rozhodovali: Flueckiger (Švajč.), Piasecki (Bielorus.), 200 divákov

Zostavy
SLOVENSKO: Viestová (0), Biksadská (20), Gogolová (10), Bramborová (1), Gönciová (15), Hatinová (14), libero - Kleskeňová (Székelyová /3/, Noseková /16/)

SRBSKO: Čitakovičová (12), Ognjenovičová (6), Nikoličová (29), Krsmanovičová (10), Brakočevičová (15), Molnarová (5), libero Čebičová (Simaničová /0/, Spasojevičová /1/, Majstorovičová /0/, Vesovičová /2/Isailovičová /0/)

Slovenky získali prvý bod zápasu, ale v prvom sete to bolo zároveň poslednýkrát, kedy viedli. S vysokým favoritom nielen tohto zápasu, ale celého šampionátu, držali krok ako-tak iba do prvého technického oddychového času, na ktorý odchádzali s dvojbodovým odstupom (6:8). Potom však hralo už iba jedno družstvo - srbské. Bronzové volejbalistky z minuloročného svetového šampionátu v Japonsku výborne využívali svoju výraznú výškovú prevahu, perfektne im vychádzali útočné akcie a zverenky trénerskej dvojice Miroslav Čada - Ľubomír Petráš sa často iba prizerali ich skvelým smečom. Za 20 min bolo z toho jasné víťazstvo Srbiek 25:14. Do druhého setu nastúpili Slovenky s Alicou Székelyovou na nahrávačskom poste a aj keď sa to zo začiatku nezdalo, ich hra sa zrýchlila a spresnila. Zo 4:8 bolo o chvíľu 10:10 a tesne pred druhým technickým oddychovým časom už Slovenky viedli. V koncovke to už bol ich koncert a tentoraz sa prizerali Srbky. Na ukončenie setu síce potrebovali volejbalistky v dresoch s dvojkrížom dva pokusy, ale nakoniec víťazstvom 25:21 vyrovnali na 1:1. Tretie dejstvo bolo takmer celé v réžii outsidera. K vynikajúcemu výkonu sa rozohrali Biksadská a Gogolová, postupne sa k nim pridali aj ďalšie. Slovenské volejbalistky sa doslova predbiehali v bojovnosti a ani striedania a oddychové časy súpera ich nevedeli zastaviť. Tentoraz im na víťazstvo stačilo 23 min a stav 25:20 znamenal vedenie nad favoritom 2:1. Volejbalistkám z Balkánu patril začiatok štvrtého setu. Netrvalo to však dlho, o chvíľu už boli opäť na koni Slovenky. Srbky však v tých chvíľach vytiahli zo svojho repertoáru to najlepšie, čo vedia a vybudovali si štvorbodový náskok. Skúsenejšiemu družstvu už potom nerobilo problém dotiahnuť set k víťazstvu, ktorým si vynútili tajbrejk. V ňom mali fantastický nástup Slovenky. Už za stavu 6:3 prinútili srbských kormidelníkov zobrať si oddychový čas, o chvíľu však už viedli 8:4 a potom 10:5. Ponúkanú šancu už z rúk nepustili, premenili hneď prvý mečbal a víťazstvom v sete 15:11 a v zápase 3:2 sa postarali o prvú senzáciu jubilejných majstrovstiev.