Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2018

Slovenská agentúra životného prostredia získala elektromobilNa archívnej snímke nabíjanie elektromobilu Nissan LeafZdieľať
Na archívnej snímke nabíjanie elektromobilu Nissan Leaf Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Banská Bystrica 8. decembra (TASR) – Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), sídliaca v Banskej Bystrici, dostala predvianočný ekodarček - elektromobil Nissan LEAF, a tým môže ďalej znižovať svoju ekostopu. TASR o tom informovala Michaela Pšenáková, hovorkyňa SAŽP.


"Do nášho vozového parku pribudol vďaka projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku. Je financovaný z kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia," uviedla Pšenáková.

Elektromobil bude SAŽP využívať na realizáciu a koordináciu hlavných aktivít projektu a distribúciu informačných materiálov. Podľa Pšenákovej typ automobilu bol vybraný v súlade s cieľom projektu zlepšovať kvalitu životného prostredia bezodpadovým presunom bez znečisťovania so zreteľom na edukáciu.

"Tento automobil je poháňaný elektrickou energiou a okrem ekologických výhod - nulových emisií má jeho používanie i ekonomické dôvody. Náklady na prevádzku a "palivo" sú neporovnateľne nižšie. Sto kilometrov prejdete elektromobilom v priemere za 1,5 až 2,5 eura, pri spaľovacích autách za šesť až desať eur. Zároveň je využívanie tohto vozidla príkladom 'environmental friendly' produktov a dopravy. SAŽP v súčasnosti zvažuje možnosti, ako postupne vymeniť klasické vozidlá v jej vlastníctve za ekologickejšie," zdôraznila Pšenáková.

Elektromobily prispievajú k zníženiu znečistenia ovzdušia škodlivými emisiami z výfukových plynov a hluku. Cestovanie nimi je lacnejšie a majitelia ušetria i na servise. Hoci sa veľa diskutuje o nákladoch na ich kúpu a ich dojazde na jedno nabitie, výsledky analýz hovoria jednoznačne v ich prospech.

"Ministerstvo životného prostredia vypracovalo podrobnú analýzu, ktorá sa týka celkovej nákladovosti elektrifikovaných vozidiel počas ich životného cyklu. Z nej vyplýva, že hoci sú obstarávacie náklady ekologických automobilov vyššie, tie celkové sa v priebehu ich prevádzky vyrovnávajú," dodala hovorkyňa SAŽP.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer-SD predstavil balík prorodinných opatrení
<< predchádzajúci článok
Mesto Nitra nebude podporovať vznik masových ubytovní pre zamestnancov

Slovenská agentúra životného prostredia získala elektromobil - diskusné fórum čitateľov