Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. januára 2012

Slovenská filharmónia sa vracia do Reduty



Slovenská filharmónia oslávi návrat do svojho zrekonštruovaného sídla - bratislavskej Reduty slávnostnými koncertmi vo štvrtok 26. januára o 20:00 a v piatok 27. januára o 19:00. ...



Zdieľať
slovenska filharmonia oslavi navrat BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Slovenská filharmónia oslávi návrat do svojho zrekonštruovaného sídla - bratislavskej Reduty slávnostnými koncertmi vo štvrtok 26. januára o 20:00 a v piatok 27. januára o 19:00.


Rekonštrukcia a úprava Reduty stála štát približne 30 miliónov eur, čo je zhruba o sedem miliónov menej ako sa pôvodne predpokladalo.

Dvoma miliónmi na časť reštaurátorských prác v interiéroch a exteriéroch budovy prispel grant z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu (tzv. Nórske fondy). Reduta je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a tradícií, zdôraznil na dnešnej tlačovej besede minister kultúry Daniel Krajcer.

"Sme unavení, ale šťastní, že sa to podarilo a v pôvodnom termíne, o ktorom sme hovorili a v ktorý sme dúfali, tak sa skutočne vraciame do Reduty", opísal pre médiá prvé pocity zo sťahovania do svojho sídla generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský.


Prvý koncert bude na Dvojke

Prvý zo slávnostných koncertov odvysiela Slovenská televízia na Dvojke v priamom prenose. Po takmer troch rokoch sa tak budova Reduty opäť rozozvučí tónmi klasickej hudby.

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a sólisti Simona Houda-Šaturová (soprán), Terézia Kružliaková (alt), Ľudovít Ludha (tenor) a Peter Mikuláš (bas) uvedú pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma deviatu symfóniu Ludwiga van Beethovena.

Na otváracom koncerte sa zúčastní aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Trine Skymoen, ktorá je hrdá, že mohli byť súčasťou rekonštrukcie Reduty.

Počas posledných piatich rokov išlo z Nórskych fondov do obnovy kultúrneho dedičstva na Slovensku 10 miliónov eur a v nasledujúcich rokoch to bude obdobná suma, uviedla na tlačovej besede Skymoen.





Z parkoviska sa stala scéna

Z Reduty sa stal kvalitný hudobný priestor. "Budova je stále tá istá, budova sa nezmenila, zmenila sa len prevádzka a duch. Duch sa zmenil v tom, že pokiaľ nemala organizáciu, tak teraz dostala organizáciu, dostala pravidlá, dostala funkciu jednoznačnú, ktorá v minulosti chýbala," povedal pre agentúru SITA hlavný projektant stavby Gabriel Drobniak. Pri obnove Reduty vznikla nadstavba z Medenej ulice, kde bude sídliť administratíva Slovenskej filharmónie.

Vznikli taktiež nové prevádzkové priestory v nádvorí pod suterénom, kde bude nová koncertná sála (Štúdio) a skladovacie priestory. Do historickej budovy sa dostala najmodernejšia technika.

Novinkou sú galéria či nahrávacie štúdio v podkroví nad organom, kde je aj zvuková a svetelná réžia. V Redute sú tri réžie vybavené najmodernejšou nahrávacou technikou. Nádvorie využívané v minulosti ako parkovisko sa zastrešilo a stane sa ďalšou scénou.

Vlani na jeseň nainštalovali do hlavnej sály nový organ od firmy Rieger Orgelbau GmbH z Rakúska, ktorej nástroje sa nachádzajú napríklad vo viedenskom Stephansdome či v koncertnej sieni Parížskeho konzervatória. Organ sa podľa Lapšanského v týchto dňoch už "intonuje".

Tento proces potrvá 18 týždňov a 14. mája ho odovzdajú do užívania. Šéf filharmonikov sľubuje výbornú akustiku, práve s ňou totiž boli v minulosti problémy, keď koncerty rušili napríklad zvuky z okolitých ulíc. "Akustika tu zostáva excelentná," povedal médiám Lapšanský, ktorý si myslí, že akustika vo vynovenej Redute "je jedna z najlepších v strednej Európe".



Po troch rokoch v novom šate

Redute sa počas takmer troch rokov stavebných prác podarilo vrátiť jej pôvodný šat a zároveň z nej spraviť moderný priestor pre kultúru. Podľa Lapšanského Reduta je posledných 65 rokov symbolom hudobného umenia, ale po jej obnove poskytne priestor aj ďalším druhom umenia, napríklad od štvrtka predstaví výber z prác poslucháčov Vysokej školy výtvarných umení. Kultúrne podujatia sa budú konať aj v podzemnom Štúdiu a na zastrešenom nádvorí.

Zaujímavosťou je, že interiér získal po obnove napríklad historicky plánované zlaté štuky. Pri stavbe budovy ich plánovali, no nakoniec použili lacnejší spôsob a ozdobili ich bronzovým práškom.

Následne v 70. a 80. rokoch minulého storočia reštaurovali tzv. metalovaním, ktoré však rovnako ako bronzový prášok oxiduje, mení vzhľad výzdoby.

Budova má až 12 400 metrov štvorcových štukov - rokokových rokají, ktoré sa museli milimeter po milimetri zrekonštruovať a pripraviť na pozlacovanie 23,8-karátovým zlatom. Podľa sochára a zástupcu reštaurátorskej firmy Villard Vladimíra Višvadera išlo o státisíce plátkov zlata, ktoré spolu vážili niekoľko kilogramov.

Celková suma rekonštrukcie Reduty bude známa neskôr. V súčasnosti napríklad budova ešte nemá všetko vybavenie interiéru. Úrad pre verejné obstarávanie totiž súťaž na zariadenie zrušil a musí sa zopakovať. Publikum to však nepocíti, pocítia to len pracovníci, dodal Lapšanský. Výška nákladov vyplýva aj z toho, že ide o veľkú a náročnú stavbu. Objem budovy je približne 75-tisíc metrov kubických, čo je približne 357 priemerných bytov v Petržalke alebo 125 rodinných domov.


Kultúrna pamiatka

Slovenská filharmónia prestala pripravovať koncerty a iné podujatia vo svojom dlhoročnom sídle, v bratislavskej Redute od Veľkého piatka 10. apríla 2009. Dôvodom bol zlý technický stav budovy, pre ktorý v nej musela Slovenská filharmónia na základe statického posudku vyhlásiť havarijný stav.

Zrušila verejné podujatia a koncerty presunula do náhradných priestorov.

Od septembra 2009 boli koncerty v Historickej budove Slovenského národného divadla, v Koncertnej sieni Dvorana Vysokej školy múzických umení, vo Vodných kasárňach Slovenskej národnej galérie a v ďalších priestoroch.

Budova Reduty je kultúrnou pamiatkou a verejnosti slúžila od roku 1919 bez zásadnej rekonštrukcie. Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo ešte v novembri 2008 súťaž na jej rekonštrukciu. Išlo v poradí o štvrtú súťaž na obnovu sídla filharmónie. O rekonštrukcii Reduty uvažoval rezort kultúry od roku 1996.

Prvé práce sa v Redute urobili v roku 2003. Zhotoviteľmi rekonštrukcie Reduty sú spoločnosti ViOn, a.s. Zlaté Moravce (líder skupiny dodávateľov) a Villard - združenie pre reštaurovanie a obnovu pamiatok, Bratislava.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozvánka na výstavu Cena profesora Jindřicha Halabalu
<< predchádzajúci článok
Reese Witherspoon a Ryan Reynolds si zahrajú v Big Eyes