Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

23. novembra 2012

Slovenská filmárska obec poslala otvorený list českej vláde



Slovenská filmárska obec vyzvala predstaviteľov českej vlády vrátane premiéra Petra Nečasa a ministerky kultúry Aleny Hanákovej, aby pri svojom rozhodovaní o finančnej podpore národnej ...



Zdieľať
kino lumiere BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Slovenská filmárska obec vyzvala predstaviteľov českej vlády vrátane premiéra Petra Nečasa a ministerky kultúry Aleny Hanákovej, aby pri svojom rozhodovaní o finančnej podpore národnej kinematografie nezaváhali a podporili ju v plnom rozsahu.


Urobila tak v reakcii na rokovania českého kabinetu, ktorý rieši finančné problémy a nevie, odkiaľ má vziať peniaze pre filmový priemysel.

Pod výzvou sú podpísaní: Slovenská filmová a televízna akadémia, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Asociácia nezávislých producentov, Asociácia producentov animovaných filmov, Asociácia slovenských kameramanov a Slovenský filmový ústav.

"Žiadna európska krajina nepristúpila k zrušeniu systému podpory svojej filmovej tvorby. Je to nevyhnutné, ak chcete uchovať a plynule pokračovať v tvorbe svojho kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. V opačnom prípade totiž príde k intelektuálnej degenerácii a k strate uvedomenia si svojej identity pod vplyvom nedotovanej produkcie. Výnimočnosť postavenia filmovej tvorby v rámci Európy potvrdzuje aj postoj najvyšších orgánov Únie a Rady Európy, ktoré financujú podporné programy Media a Eurimages. Najmä v malých štátoch, akými sú aj Česká republika a samozrejme Slovensko, kde o návratnosti investícií do filmovej tvorby nemôže byť ani reči, sú filmári odkázaní na pomoc zo štátnych zdrojov," stojí vo výzve slovenskej filmovej obce.


Dôstojné miesto pre Česko

"Sme presvedčení, že krajina s takou bohatou kultúrnou históriou, akú má Česká republika, bude vďaka vášmu správnemu rozhodnutiu aj naďalej zastávať svoje dôstojné miesto v Európskom audiovizuálnom priestore," uvádza sa na konci výzvy.

Českí ministri museli v stredu prerušiť rokovanie o návrhu zákona o podpore kinematografie a filmového priemyslu zo štátneho rozpočtu.

"Prerušili sme ho jednoducho preto, že nevieme, kde vziať finančné prostriedky," povedal premiér Nečas. Procedurálny postup ministerky kultúry, ktorá návrh predložila po schválení prvého variantu štátneho rozpočtu, je podľa jeho slov politicky nepriechodný.

Návrh súvisí so zákonom o audiovízii, ktorý vetoval český prezident Václav Klaus, a ktorý upravuje financovanie Štátneho fondu kinematografie. To by podľa tohto zákona fungovalo prostredníctvom spoluúčasti súkromných subjektov, ktoré majú svoje podnikanie založené na obchodovaní s kinematografickými dielami. V súčasnosti je jedinou možnou podporou kinematografie zo strany štátu podpora práve prostredníctvom fondu.

"Aby sa Štátny fond kinematografie rovnal filmovým fondom v ostatných porovnateľných európskych krajinách, je potrebné okrem príjmov zo súkromného sektoru rozpočet fondu pokryť tiež zo štátneho rozpočtu," uviedol hovorca ministerstva kultúry Jan Vondryska.


Novela zákona o audiovízii

Novelizovaný zákon o audiovízii, ktorý zastavil Klaus, ráta s tým, že namiesto Štátneho fondu ČR pre podporu a rozvoje českej kinematografie vznikne Štátny fond kinematografie.

Ten by mal byť financovaný z audiovizuálnych mediálnych služieb. Klaus si však myslí, že filmový priemysel je štandardným obchodným odvetvím, a nie verejným statkom. Podstata zákona je preto podľa neho chybná.

"Domnievam sa, že skutočným problémom súčasnej českej kinematografie nie je ani tak nedostatok financií - aj za málo peňazí sa dá natočiť dobrý film - ale skôr v nedostatku tvorivej invencie," povedal prezident, ktorý podobný zákon odmietol schváliť už v roku 2006.

"Som ale rád, že som sa od pána prezidenta dozvedel, že okrem peňazí mi chýba aj invencia," reagoval šéf českej Asociácie producentov v audiovízii Jan Svěrák, ktorého snímka Kolja (1996) získala v roku 1997 Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Klausovi prekáža okrem iného aj to, že by mal štát finančne podporovať filmárov, zatiaľ čo týmto spôsobom nepodporuje českú hudbu, výtvarné umenie, literatúru, divadlo či architektúru.

"Stále nevidím žiadny dôvod, prečo by práve filmoví producenti a ďalší podnikatelia v kinematografii mali byť privilegovaní oproti iným, porovnateľným odborom," dodal prezident.

Informácie pochádzajú od filmára Iva Brachtla, z webstránky ceskatelevize.cz a českej agentúry Mediafax.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kapela Jane's Addiction začala pracovať na novom albume
<< predchádzajúci článok
Kesha pracovala na novom albume aj s Iggym Popom