Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júna 2015

Slovenská ombudsmanka hovorila v europarlamente o petičnom práve



verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, archívne foto



Zdieľať
verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 23. júna (TASR) - Verejná ochrankyňa práv Slovenskej republiky Jana Dubovcová vystúpila dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) vo Výbore pre petície (PETI) s príspevkom zameraným na uplatňovanie petičného práva podľa čl. 227 Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ) a čl. 44 Charty základných práv EÚ.


Slovenská ombudsmanka bola na verejné podujatie s názvom "Právo na petície" pozvaná predsedníčkou petičného výboru, švédskou liberálnou poslankyňou Ceciliou Wikströmovou.

Dubovcová vo svojom vystúpení uvažovala nad dôvodmi, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť postoje občanov k uplatňovaniu ich základných práv a slobôd.

Opakovaná negatívna skúsenosť v tejto oblasti môže mať podľa ombudsmanky taký vplyv, že občan stratí celkovú dôveru v inštitúcie a nebude sa na ne viac obracať. To sa môže týkať aj odhodlania občanov predložiť svoju žiadosť či sťažnosť Európskemu parlamentu.

Ďalšou príčinou neuplatňovania občianskych práv je podľa Dubovcovej pasivita, spôsobená buď neinformovanosťou alebo nevedomosťou ľudí.

"Aj keď sa to zdá v tomto digitálnom storočí neuveriteľné, je to tak. Len málo ľudí na Slovensku tuší o možnosti, že môžu sami alebo spolu s inými, kedykoľvek uplatniť petičné právo a podať žiadosť či sťažnosť Európskemu parlamentu vo veciach, ktoré sa týkajú jeho pôsobnosti, a to petičnému výboru EP," upozornila Dubovcová.

Občania SR podľa nej zaznamenali iba možnosť iniciovať alebo sa pridať k občianskej iniciatíve podať Európskej komisii návrh na prijatie nového návrhu právneho predpisu. Takáto občianska iniciatíva musí mať podporu najmenej v siedmych členských štátoch a zozbierať milión podpisov.

Slovenská ombudsmanka je presvedčená o tom, že pre dobré fungovanie EÚ je nevyhnutné, aby súčasťou základného školského vzdelávania v každej členskej krajine únie bolo vyučovanie o ľudských právach a základných slobodách, ako aj výchova k hodnotám, ktoré predstavujú. Takáto výchova k demokracii a humanizmu by sa podľa nej mala uskutočňovať v príťažlivej forme.

Na podujatí výboru PETI sa zúčastnil aj predseda EP Martin Schulz a bývalý predseda tejto inštitúcie Jerzy Buzek, ďalší predstavitelia europarlamentu, zástupcovia Európskej komisie a viacerých európskych univerzít.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ZSSK si chce prenajať tri motorové jednotky na dva roky
<< predchádzajúci článok
FIGEĽ: SR by postupne mohla prijať niekoľko stoviek utečencov