Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2009

Slovenská veda je na chvoste Európy, vyhlásil Mikolaj



Z hľadiska investovania do výskumu a vývoja patrí Slovensko medzi krajiny Európskej únie s najnižším objemom celkových finančných prostriedkov vyčleňovaných do oblasti výskumu a vývoja. Podiel ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Z hľadiska investovania do výskumu a vývoja patrí Slovensko medzi krajiny Európskej únie s najnižším objemom celkových finančných prostriedkov vyčleňovaných do oblasti výskumu a vývoja. Podiel výdavkov v relatívnom vyjadrení voči HDP u nás v posledných rokoch klesá. Minister školstva Ján Mikolaj dnes o tom informoval vládu v správe o stave výskumu a vývoja v SR za roky 2003-2007. V roku 2007 predstavovali investície do výskumu a vývoja 0,46 percenta HDP, pričom európsky priemer bol 1,83 percenta HDP. Dôsledkom nízkych investícií je pomerne slabé prístrojové a technické vybavenie vo všetkých sektoroch výskumu a vývoja. Čiastočne sa ich podarilo zrevitalizovať vďaka operačnému programu Výskum a vývoj.


Ako sa ďalej píše v správe rezortu školstva, slabinou slovenskej vedy je aj chýbajúca stredná generácia výskumníkov a vývojárov. Vážnym problémom je centralizácia vedy. Približne 50 percent slovenských vedcov totiž podľa správy pracuje v Bratislavskom samosprávnom kraji. Z hľadiska skupín odborov vedy a techniky, najväčší počet zamestnancov výskumu a vývoja pracovalo v roku 2007 v technických vedách, na druhom mieste boli prírodné vedy. V oboch skupinách odborov pracuje podľa ministerstva dokopy 60 percent z celkového počtu ľudí vo výskume a vývoji. Najnižšie zastúpenie majú humanitné vedy.

V porovnaní so zahraničím sa Slovensko ocitá na chvoste aj z hľadiska výstupov v oblasti základného výskumu, meranými prostredníctvom bibliometrickej analýzy. Tá hodnotí počet publikácií a ich citácií v danej krajine v prepočte na 1 000 obyvateľov. SR patrí medzi krajiny s nižším relatívnym počtom publikácií. V roku 2007 ukazovateľ v Slovenskej republike dosiahol hodnotu 0,36 pričom napríklad v USA dosiahol ukazovateľ hodnotu 0,94. Najvyššie hodnoty dosahujú Dánsko, Fínsko, Holandsko a Veľká Británia. Ukazovateľ relatívneho počtu vedeckých odborných publikácií je kvantitatívnym ukazovateľom. Kvalitatívnym ukazovateľom je ukazovateľ relatívneho počtu citácií. Slovenská republika dosahovala v roku 2007 hodnotu ukazovateľa 0,97 v prepočte na 1 000 obyvateľov. Najvyššie hodnoty dosiahlo, podobne ako pri počte publikácií, Dánsko, Fínsko, Holandsko a Veľká Británia.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemocnice neziskovky bude možno viac kontrolovať štát
<< predchádzajúci článok
Ako učiť o spoločensky zodpovednom podnikaní