Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. septembra 2007

Slovenská vláda rešpektuje ľudské práva a demokratické pravidla



Vstup nacionalistickej Slovenskej národnej strany (SNS) do vlády, ktorá pod vedením premiéra Roberta Fica vznikla po minuloročných parlamentných voľbách na Slovensku, neviedol k ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) - Vstup nacionalistickej Slovenskej národnej strany (SNS) do vlády, ktorá pod vedením premiéra Roberta Fica vznikla po minuloročných parlamentných voľbách na Slovensku, neviedol k porušovaniu demokratický pravidiel a ľudských práv, povedal v utorok pre agentúru SITA vplyvný predstaviteľ nemeckej Sociálnodemokratickej strany (SPD). Minuloročné rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) pozastaviť členstvo strane Smer - Sociálna demokracia (Smer-SD) potom, ako sa rozhodla vytvoriť koalíciu s nacionalistami, však bolo opodstatnené, konštatoval zástupca zahraničnopolitického hovorcu SPD v nemeckom Bundestagu Markus Meckel.

Je dôležité, aby Smer pochopil, prečo sa to stalo, povedal Meckel, ktorý sa v Bratislave stretol s predstaviteľmi strany Smer-SD, medzi nimi s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom, predsedom zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) Borisom Zalom a predsedom poslaneckého klubu Smer-SD Miroslavovom Čížom. Meckel pripomenul, že ochrana ľudských práv a práv menšín bez ohľadu na etnický pôvod patrí medzi základné hodnoty európskej sociálnej demokracie, s ktorými je program SNS, najmä výroky jeho predsedu Jána Slotu, nezlučiteľný. Dôležitý je aj pohľad na vlastné dejiny, kde postoj SNS k vojnovému Slovenskému štátu pôsobí z európskeho pohľadu "minimálne problematicky", konštatoval Meckel

Medzi európskymi sociálnymi demokratmi na druhej strane podľa Meckela prebieha diskusia o posilnení spolupráce so Smerom-SD, pretože je to strana, ktorá sa jednoznačne hlási k sociálnej demokracii a sociálnodemokratické prvky sú v jej politike evidentné. Výroky Jána Slotu vnímajú európski socialisti
kriticky, správanie predstaviteľov politických strán je však jedna vec a niečo úplne iné sú praktické kroky vlády. "A podľa toho, čo vieme, vláda výroky pána Slotu nezdieľa," konštatoval predstaviteľ SPD.

"Toto je dôležitý bod, ktorý musí byť témou aj pre európsku sociálnu demokraciu," povedal Meckel. "Máme posudzovať Smer podľa vyjadrení pána Slotu alebo máme hodnotiť vládu podľa toho, čo konkrétne robí?" opýtal sa poslanec, podľa ktorého nemeckí sociálni demokrati nezaznamenali, že by slovenská vláda viditeľne porušila európske demokratické hodnoty.

Predstaviteľ nemeckých sociálnych demokratov pricestoval na Slovensko v pondelok. Počas dvojdňovej návštevy v Bratislave rokoval aj so štátnou tajomníčkou ministerstva zahraničných vecí Olgou Algayerovou a bývalým ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. V utorok poobede mal na programe aj stretnutie s premiérom a predsedom Strany Smer -SD Robertom Ficom.

Markus Merkel sa na stretnutiach so slovenskými predstaviteľmi venoval aj zahraničnopolitickým otázkam s dôrazom na európsku integráciu a energetickú bezpečnosť. V rozhovore pre agentúru SITA označil Slovensko za spoľahlivého partnera a "stabilizujúci faktor" v Európe. V tejto súvislosti ocenil najmä jedSITAnoznačnú podporu projektu novej zmluvy o EÚ, čo je pre Nemecko otázka zásadného významu.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V dohode o Kosove je Srbsko ochotné ísť ďaleko
<< predchádzajúci článok
Vydanie knihy Garriho Kasparova sa odkladá

Slovenská vláda rešpektuje ľudské práva a demokratické pravidla - diskusné fórum čitateľov

Všeobecná deklarácia ľudských práv5.9. 7:36:53