Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. februára 2015

Slovenské deti si nevedia predstaviť život bez internetu



Slovenské deti si nevedia predstaviť život bez internetu a ich rodičia príznaky závislosti prehliadajú. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 5. februára (TASR) – Slovenské deti si nevedia predstaviť život bez internetu a ich rodičia príznaky závislosti prehliadajú. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorého výsledky dnes prezentovali jeho predstavitelia.


Podľa štúdií a prieskumov IVO sa moderné technológie stávajú čoraz viac súčasťou každodenného života detí. Až 85 percent z nich vie fungovať bez počítačov, mobilných zariadení a internetu maximálne niekoľko dní a tretina školákov si život bez nich nevie vôbec nevie predstaviť. Deti na sociálnych sieťach komunikujú, vytvárajú si vlastnú identitu a trávia voľný čas. Stretávajú sa však s rizikami, ktoré nedokážu identifikovať a stávajú sa ohrozenou skupinou. Rodičia vedia, že ich deti trávia čas na internete, no až tretina z nich netuší, čo tam vlastne robia. Aj takéto výsledky priniesol prieskum Deti a rodičia v kyberpriestore, ktoré priblížil Marián Velšic z IVO.



Ako dodal, jedným z najvypuklejších zistení je, že až polovica detí si myslí, že ich vrstovníci sú závislí na internete, no dve tretiny rodičov takúto závislosť na svojich deťoch nespozorovali. "Vysoké percento detí je závislých na moderných informačných technológiách - na počítačoch, tabletoch, smartfónoch. Až 60 percent detí využíva tieto prostriedky každodenne a ďalších 20 percent ich využíva štyri až päť dní v týždni. To je dosť vysoké číslo. Podľa prieskumu IVO až jedna tretina detí bez týchto informačných technológií by nedokázala vydržať ani týždeň. Symptómy závislosti sa však u detí prejavujú nižšou koncentráciou, problémami v škole, nespavosťou, nechuťou do jedla, na čo však rodičia spravidla vôbec nereflektujú,“ dodal Marián Velšic.




Okrem zneužitia na pochybných internetových stránkach si deti často ani neuvedomujú ekonomické dosahy svojho konania, až kým nepríde účet napríklad za sťahovanie filmov či hudobných klipov zo spoplatnených stránok. „Nie sú zodpovedné za svoje konanie, zodpovední sú rodičia. Preto je dôležité, aby rodičia dokázali držať technický a technologický krok so svojimi deťmi v oblasti používania sietí na internete. Vyzerá to však tak, že deti rodičov často predbehnú a nejakým spôsobom ich aj preľstia,“ uzavrel Velšic.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výrobcovia zelenej energie protestovali pred Národnou radou
<< predchádzajúci článok
Festival Hory a mesto oznámil prvých hostí, chystá i novinky