Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

30. decembra 2009

Slovenské pookriatia a zlyhania v roku 2009



Končiaci sa kalendárny rok priniesol na domácej športovej scéne veľmi príjemné prekvapenia, pookriatia a oblažujúce momenty, ale aj viacero škandálov, "trapasov", zlyhaní, tráum a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) - Končiaci sa kalendárny rok priniesol na domácej športovej scéne veľmi príjemné prekvapenia, pookriatia a oblažujúce momenty, ale aj viacero škandálov, "trapasov", zlyhaní, tráum a znechucujúcich udalostí. Extrémne pozitívne, ale aj porovnateľne negatívne výkony, výsledky, situácie, činy či fenomény sme zozbierali pod mottom "vrcholy a pády slovenského športu 2009". Agentúra SITA prináša vlastný súpis - zdôrazňujeme, že najmä v druhej kategórii ide o subjektívny výber, ktorý sa takmer výlučne týka "veľkých" odvetví, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti. Vo viacerých prípadoch si rovnaká položka z rôznych dôvodov zaslúžila zaradenie do oboch prehľadov.


VRCHOLY slovenského športového roka 2009

*Slovenskí futbaloví reprezentanti prvý raz v ére samostatnosti krajiny postúpili na vrcholný záverečný turnaj: kvalifikovali sa na MS 2010 do Juhoafrickej republiky, na ktorých si v F-skupine postupne zahrajú s Novozélanďanmi, Paraguajčanmi a obhajcami titulu Talianmi. Zverenci Vladimíra Weissa v tomto roku boli postrachom súperov predovšetkým na ich štadiónoch: dobyli pražskú Letnú, čo nebol prvoaprílový žart, ešte presvedčivejším spôsobom si odviezli tri body z horúcej severoírskej pôdy v Belfaste a na na studenej zasneženej pôde v poľskom Chorzówe premenili aj vďaka rýchlemu vlastnému gólu Seweryna Gancarczyka druhý "mečbal" na priamy postup do JAR. Najväčším zaváhaním bola domáca prehra so Slovincami, ktorou si národný tím SR riadne skomplikoval situáciu, hoci mu vtedy stačila aj remíza. V "ostrých" zápasoch" mala reprezentácia bilanciu 4-1-1, v prípravných 1-1-4. Objavmi sa stali mladíci Vladimír Weiss mladší a Miroslav Stoch, hrdinom najmä v rozhodujúcej jesennej fáze brankár Ján Mucha.

*V Bratislave predstavili projekt Národného futbalového štadióna situovaného na mieste terajšieho Tehelného poľa. Výstavbu plánujú ukončiť v roku 2012. Vláda SR naň vyčlenila zo štátneho rozpočtu dotáciu 69,12 milióna eur.

*Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) František Laurinec sa stal novým členom výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA).

*Miroslav Šatan z klubu NHL Pittsburgh Penguins sa stal piatym slovenským hokejistom v histórii, ktorý zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár.

*Hokejový obranca Zdeno Chára z tímu Boston Bruins získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu zámorskej NHL v sezóne 2008/2009 a zahral si v prestížnom Zápase hviezd profiligy.

*Tenisti Dominik Hrbatý a Dominika Cibulková sa v Perthe postarali o tom, že Hopmanov pohár z MS miešaných družstiev pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) tretí raz v histórii putoval na Slovensko. Cibulková sa prebojovala do semifinále parížskeho grandslamového Roland Garros. Michal Mertiňák sa po boku Čecha Františka Čermáka ozdobil piatimi deblovými titulmi na hlavnej profesionálnej úrovni a spoločne sa nielen kvalifikovali na "výberový" šampionát ATP World Tour Finals do Londýna, ale na samotných "Masters" postúpili do semifinále. Magdaléna Rybáriková sa radovala z trofeje na turnaji WTA Tour na tráve v britskom Birminghame. Daniela Hantuchová si vo štvorhre spolu s Japonkou Ai Sugijamovou zahrala vo finále melbournských Australian Open.

*Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci sa v kategórii C2 vodných slalomárov stali v Seu d´Urgell tretí raz majstrami sveta a v Nottinghame piaty raz majstrami Európy. Okrem toho na svetovom šampionáte získali zlato aj ako členovia hliadky 3xC2. Premiérovo zvíťazili v ankete Športovec roka po štyroch druhých miestach.

*Vodný slalomár Michal Martikán získal v kategórii C1 na MS v Seu d´Urgell striebro a v Nottinghame sa stal tretí raz v rade majstrom Európy. V Čunove vyhral preteky Svetového pohára. Na svetovom šampionáte získal titul v hliadke 3xC1.

*Martina Hrašnová získala v súťaži kladivárok na MS v atletike v Berlíne bronzovú medailu výkonom 74,79 m. Na Svetovej univerziáde v Belehrade si vybojovala striebro a na Svetovom atletickom finále v Solúne skončila tretia. Trojskokanka Dana Velďáková sa na halových ME v v Turíne radovala z bronzovej medaily za národný rekord 14,40 m.

*Bežkyňa na lyžiach Alena Procházková sa stala víťazkou šprintu klasickou technikou v rámci Svetového pohára v kanadskom Whistleri pri Vancouveri. Po Alžbete Havrančíkovej je iba druhou Slovenkou v histórii, ktorá triumfovala na podujatí SP.

*Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová pochádzajúca z Ruska si vybojovala v pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom na MS v juhokórejskom Pjongčangu striebornú medailu. V Ufe získala dva tituly majsterky Európy do 26 rokov (na 7,5 km a v stíhacích pretekoch na 10 km).

*Na MS v streľbe z brokových zbraní v slovinskom Pragersku si v trape mužov vybojoval Marián Kovačócy titul svetového šampióna jednotlivcov a s Erikom Vargom a Máriom Filipovičom získali v súťaži družstiev striebornú medailu.

*Štvorkajak Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr získal na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v kanadskom Dartmouthe v pretekoch na 200 m striebro a na 1000 m bronz. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou si vybojovali na rovnakom šampionáte v K2 žien na 200 m bronzovú medailu. Štvorkajak s identickým zložením získal na 1000 m na ME v nemeckom Brandenburgu striebro, Kmeťová s Kohlovou si na tomto kontinentálnom šampionáte pripísali striebro na 500 m a bronz na 200 m.

*Cyklista Peter Velits na Tour de France finišoval vo dvoch etapách na 5. mieste. Celkovo skončil na 32. priečke, v súťaži mladých jazdcov do 25 rokov obsadil 7. pozíciu.

*Basketbalové reprezentantky SR sa prebojovali do štvrťfinále na ME v Lotyšsku, v ktorom podľahli Bieloruskám tesne 68:70 po predĺžení. Napokon obsadili 8. miesto.

*Hádzanári Slovenska si premiérovo zahrali na MS - v Chorvátsku veľmi príjemne prekvapili konečným 10. miestom.

PÁDY slovenského športu v roku 2009

*Futbaloví reprezentanti sa po historickom postupe na MS 2010 do JAR aj vzhľadom na okolnosti (hlboká noc, nepriaznivé počasie) dočkali po návrate z Poľska privítania len od desiatok fanúšikov. Vzápätí vyvstali absurdne pôsobiace prekáračky, či charizmatický a odborne nadštandardne uznávaný motivátor Vladimír Weiss vlastne bude pokračovať na lavičke aj po zvládnutí kvalifikácie. Slovenský futbalový zväz nie veľmi šťastne zvládol komunikáciu s médiámi po žrebe základných skupín futbalových MS 2010, čo bolo asi aj dôsledkom nečakaného a náhleho odchodu hovorkyne Janky Peráčkovej. Vzhľadom na historický úspech v podobe postupu a z toho vyplývajúce suverénne prvenstvo v prestížnej ankete o Športovca roka 2009 bolo zarážajúce, že ocenenie nepreberal nik z hráčov a ani členov realizačného tímu. Imidž SFZ v očiach verejnosti kazil aj nezvládnutý online predaj vstupeniek na kľúčový zápas kvalifikácie so Slovincami, ktorý reálne fungoval až o deň neskôr ako bolo plánované.

*V slovenskej futbalovej ligovej všednosti stále dominujú magori v hľadiskách - pri pohľade na tribúny na západe akoby išlo nielen o iné športové odvetvie, ale aj civilizáciu, ba planétu. Nekultivovanosť, samozrejme, do značnej miery podnecujú a umocňujú napospol príšerné zázemia štadiónov, česť výnimkám. Zápas Nitra - Trnava vôbec nedohrali pre pyrotechniku, duel DAC - Slovan "iba" odložili po vyhodnotení jeho rizikovosti a výčinmi násilníkov pod rúškom fanúšikovstva trpeli aj viaceré ďalšie stretnutia. "Podľa mňa by sa malo všetkým predviesť, čo je to superrýchle skrátené vyšetrovanie - výtržník by mal ísť zo štadióna rovno do basy,“ povedal policajný prezident Ján Packa po tom, ako pripomenul 592 strážcov zákona prítomných pri zápase Trnava - Slovan, obrnený transportér a vodné delo.

*Pezinský špeciálny súd poslal bývalého vysokého futbalového funkcionára Vladimíra W. do väzenia na tri roky a štyri mesiace za korupciu. Zároveň mu udelil peňažný trest 2000 eur. Odsúdený i prokurátor podali odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Vladimíra W., ktorý bol dlhoročným predsedom ligovej komisie SFZ, športovým riaditeľom SFZ, šéfom matriky SFZ a zastupujúcim generálnym sekretárom SFZ, zadržali 6. marca 2007 v sídle Slovenského futbalového zväzu pri preberaní úplatku od agenta - provokatéra.

*Tréner MFK Košice Ján Kozák, od februára držiteľ Ceny fair play Ivana Chodáka od Slovenského futbalového zväzu a mesta Dolný Kubín, sa v marci v Trnave vyhrážal: "Budeme sa biť. Rozhodcovia a novinári k nám budú chodiť dosratí." Napokon si však našiel iný objekt záujmu: v prestávke stretnutia proti Nitre fyzicky napadol kouča brankárov hostí Igora Mesároša, ktorý následne na polícii podal trestné oznámenie. Stíhanie koncom decembra zastavili. Kozák dostal od disciplinárnej komisie zákaz viesť mužstvo z lavičky 7 mesiacov nepodmienečne a okrem toho pokutu 3300 eur.

*Košice sa radovali z majstrovského titulu hokejistov i Slovenského pohára futbalistov, tí si však akoby odkrútili výkonnostnú labutiu pieseň doma proti AS Rím (3:3) v play-off Európskej ligy. V odvete prehrávali už v 18. min 0:5 (napokon 1:7) a odvtedy sa stali fackovacím panákom prakticky pre kohokoľvek.

*Inter Bratislava necelé desaťročie po svojom kraľovaní na slovenskej scéne de facto zmizol z futbalovej mapy. Agóniou bola črtajúca sa možnosť, že pod jeho názvom nútene bude hrať nadobúdateľ licencie FK Senica. Nestalo sa, keď ambiciózni Záhoráci dostatočne dali najavo, že buď administratívne obštrukcie pominú, alebo bude v lige o mužstvo menej.

*O mužstvo menej naozaj aj zostalo v druhej najvyššej futbalovej súťaži po vystúpení ŽP Šport Podbrezová z nej. Dôvodom radikálneho rozhodnutia predstaviteľov klubu malo byť tendenčné rozhodovanie arbitrov v stretnutí s Púchovom (1:1). "Chcete, aby sme vás tu bili a vyťahovali na vás pištole ako inde? Odhlasujem mužstvo zo súťaže, lebo to sú peniaze z fabriky a je tu dvadsať percent nezamestnaných, ak to neviete pochopiť...“ mal podľa oficiálneho zápisu o zápase povedať majiteľ klubu Vladimír Soták starší v kabíne rozhodcov po zápase.

*V majstrovskom futbalovom Slovane Bratislava sa najprv prudko zdalo, že mužstvo nechce trénera Dušana Uhrina st., ktorý nahradil Ladislava Pecka a jeho suitu (dovedna 1:7 proti Ajaxu v play-off Európskej ligy), a potom bolo najmä Jánovi Kozákovi mladšiemu nad všetky pochybnosti jasné, že konzervatívni "ultras" veru nie sú naklonení budovaniu na petržalských základoch. Personálna politika "belasých" sa zdá byť skôr záležitosťou rozmarov, než nadčasovej koncepcie.

*Vo futbalovej Dunajskej Strede sa naťahovali s odchádzajúcim Pintem, riešili štrajky pre meškanie platov (Caha) a obviňovali vlastných hráčov z korupcie (Majus). Fanúšikovia fyzicky atakovali trénera (Lorant), asi len miestni funkcionári mysleli vážne angažovanie nasledujúcich dvoch koučov (Kranjčar, Marzban) a ich pokračovateľ Kurt Garger sa dočkal aj verejného ťukania na čelo od vlastného zverenca Hassana.

*Slovenskí hokejoví reprezentanti vstúpili do MS vo Švajčiarsku tým, že víťazný gól Maďarom dali až 13 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Odvtedy sa až do okamihu, keď už nemali šancu na štvrťfinále, ani raz neradovali z triumfu (dve prehry po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch). Po debakli 0:8 od Čechov si vyslúžili aj titulok na prvej stránke "Hanbite sa". Obsadili 10. miesto.

*Hokejista HC Košice Ladislav Š., ktorého zadržali pre podozrenie z vraždy popradského rozhodcu Mareka Liptaja, sa pod ťarchou dôkazov priznal k tomuto skutku.

*Hokejový čiarový rozhodca Milan Mášik počas prípravného stretnutia Slovensko - Nórsko v Skalici odcudzil svojim kolegom - arbitrom zo šatne financie v hodnote 15 eur. K činu sa priznal.

*Hokejoví reprezentanti SR do 18 rokov Miroslav Preisinger a Filip Jánošík boli potrestaní vylúčením z výpravy na MS tejto vekovej kategórie a museli cestovať z USA domov na vlastné náklady po tom, ako ich tréner Peter Bohunický prichytil v hotelovej izbe s dvoma ženami. Nepotvrdili sa pôvodné informácie, že išlo o prostitútky.

*Štvrtý semifinálový zápas play-off hokejovej Slovnaft extraligy HK 36 Skalica - Slovan Bratislava okorenila potýčka medzi generálnym manažérom "belasých" Marošom Krajčim a jedným z akcionárov klubu Ericom Assimakopoulosom. "Musela nás oddeliť ochranka," priznal v denníku Šport Krajči.

*Tréner reprezentácie hádzanárov Zoltán Heister náhle zložil funkciu uprostred MS v Chorvátsku, na ktorých Slováci napokon získali lichotivé 10. miesto, pričom po prvý raz v histórii vzbudili enormný záujem verejnosti zástupcovia iného kolektívneho odvetvia, než hokejisti či futbalisti. Heister neskôr stiahol svoju rezignáciu a spätne otvorene uviedol: "Niektorí chalani porušili po zápase so Švédskom internú dohodu ohľadom voľného času a v noci boli mimo hotela. Boli to hráči Petro, Szücs, Martin a Tomáš Straňovskí a Antl."

*Zjazdová lyžiarka Veronika Zuzulová si pozrela "svoj" slalom na MS vo francúzskom Val d´Isere v televízii: zo šampionátu predčasne odcestovala priamo pod skalpel pre natrhnutý meniskus pravého kolena. V novembri si pri tréningu v americkom Lovelande
- ako čerstvá majsterka Európy v hale z francúzskeho Amnéville - zranila ľavé koleno, ale ZOH vo Vancouveri by mala stihnúť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Van Grichen oficiálne koučom Zvonarevovej
<< predchádzajúci článok
Zápasy odhalili trénerovi Mikešovi slabiny tímu