Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. decembra 2014

Slovenské televízie už vysielajú bez výkyvov hlasitosti



Ilustračné foto canalsolidario.org BRATISLAVA ...



Zdieľať
dieta televizia detitelevizia BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Slovenské televízie vysielajú od nového roka bez výkyvov hlasitosti. Určuje im to Vyhláška Ministerstva kultúry (MK) SR.




Ide o spoločnú snahu všetkých celoplošných televíznych vysielateľov a Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) o aplikáciu európskej normy EBU R-128 o norme hlasitosti. Vyhláška nadväzuje na novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá tiež platí od 1. januára 2014.





Jednotná hlasitosť celého vysielania

 
Novela a vyhláška prinášajú Slovákom jednotnú hlasitosť celého vysielania. Zároveň, sprievodným javom bude aj vyrovnanie hlasitosti medzi jednotlivými televíznymi programovými službami, tzv. stanicami slovenských vysielateľov. Pred 1. januárom sa podľa zákona o vysielaní a retransmisii nesmela vysielať reklama hlasnejšia ako ostatný program.



Rokovania o zavedení európskej normy EBU (Európska vysielacia únia, European Broadcasting Union) R-128 sa začali už dávnejšie z iniciatívy RVR. "Prvé oficiálne stretnutie medzi radou a vysielateľmi, na ktoré sme prizvali RTVS, TV Markízu, JOJ TV a TA3, sa uskutočnilo 7. júna tohto roka. Po tomto stretnutí, kde na naše príjemné prekvapenie všetci vysielatelia vyjadrili ochotu pripojiť sa k spoločnej norme, Ministerstvo kultúry SR pripravilo v spolupráci s našou radou novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá umožnila ministerstvu vydať aj podrobnú vyhlášku," povedal v októbri pre agentúru SITA predseda RVR Miloš Mistrík.



Výhodou zavádzanej metodiky EBU podľa Mistríka je, že umožňuje jednotné nastavenie hlasitosti počas celého procesu vysielania - od výroby programu samotnými televíziami alebo ich dodávateľmi, cez zadávanie programu do vysielania, až po výstup na obrazovke u diváka.



"Celý reťazec bude vybavený rovnakým technickým zariadením a softwarom, ktorý bude všade rovnako nastavený podľa normy EBU a bude ho mať aj naša rada, aby sme mohli skontrolovať jeho správne uplatnenie. Vysielatelia, ktorí budú dodržiavať normu už od výroby programu až po vysielanie, budú mať istotu, že v poriadku bude aj ich výsledný produkt," dodal pre SITA Miloš Mistrík. Podľa MK SR, "v prípade vysielania reklamných šotov a zložiek televíznej programovej služby sa zavádza aj sledovanie okamžitej úrovne hlasitosti a krátkodobej úrovne hlasitosti". Má to zabrániť prílišným skokom v hlasitosti medzi vysielanými programami.


Zvuková norma platí v celej Európe

 
Norma EBU R-128 je v súčasnosti platná prakticky v celej Európe. Nová metodika normalizácie hlasitosti vysielania, stanovená podľa normy EBU R-128, má zmierniť a v ideálnom prípade úplne odstrániť nepríjemný efekt prechodu medzi vysielaným obsahom a reklamou, ako aj vyrovnať rozdiely pri prechode medzi živým a predtočeným obsahom.



Meranie hlasitosti reklamy uložila licenčnej rade novela zákona o vysielaní a retransmisii z februára 2007. Dodržiavať rovnakú úroveň hlasitosti vysielania v programoch i reklame pritom podľa nej musia len vysielatelia so sídlom na Slovensku, televízie aj rádiá.



Slovenské rozhlasové stanice a televízie musia zabezpečiť, aby sa nezvyšovala intenzita zvuku počas vysielania reklamy, telenákupu či sponzorovaných programov a neobťažovala tak divákov či poslucháčov. Keďže pri posudzovaní reálneho zvukového signálu treba brať do úvahy, že ide o zmes veľkého počtu tónov s rôznou intenzitou aj s rôznym časom trvania, RVR ešte na začiatku meraní v roku 2008 rozhodla, že za prah rozlíšiteľnosti úrovne hlasitosti ľudským sluchom možno považovať rozdiel úrovní väčší ako 6dB.



V prípade, že ho televízia prekročí, pokladá sa to za dôvod na udelenie sankcie. Za porušenie tohto pravidla hrozí sankcia - najprv upozornenie na porušenie zákona a následne po právoplatnosti tejto sankcie pokuta od 3319 až do 165 969 eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výbuch v chemickej továrni má jednu obeť, štyria sú ťažko zranení
<< predchádzajúci článok
Hraško: Ministerstvo rozdeľuje učiteľov na horších a lepších