07. apríla 2014

Slovenskí hádzanárski junióri postúpili na ME do Rakúska

Slovenskí hádzanári do 20 rokov si vybojovali postup na európsky šampionát. Zverenci trénera Ivana Pompoša sa prebojovali medzi šestnásť najlepších tímov starého ...

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Praha 7. apríla (TASR) - Slovenskí hádzanári do 20 rokov si vybojovali postup na európsky šampionát. Zverenci trénera Ivana Pompoša sa prebojovali medzi šestnásť najlepších tímov starého kontinentu napriek tomu, že na turnaji 2. kvalifikačnej skupiny v Prahe si pripísali iba jedno víťazstvo a dve prehry. V konečnom účtovaní ale obsadili za suverénnym Dánskom druhé postupové miesto vďaka najlepšej bilancii v minitabuľke troch tímov. Poliakov v nej predstihli iba vďaka vyššiemu počtu dosiahnutých gólov.

Mladí Slováci vstúpili do turnaja prehrou s Poľskom 24:31, potom ale deklasovali domácich Čechov 35:22. Po prehre s Dánskom 22:31 sa museli v záverečnom stretnutí turnaja spoliehať na pomoc od Čechov. Poliakom v súboji s nimi stačila aj remíza a po polčase dokonca viedli už 13:7. Domáci ale zabojovali a necelú minútu pred koncom sa prvýkrát v zápase ujali vedenia, čo napokon znamenalo triumf 21:20 a postup slovenského tímu. Ten mal v tabuľke vzájomných duelov rovnako ako Poľsko skóre +6 (Česi –12), v jeho prospech ale jednoznačne hralo kritérium počtu strelených gólov. Veľkú zásluhu na úspechu mal kanonier Lukáš Urban z Tatrana Prešov, ktorý v troch dueloch zaznamenal až 25 gólov.

Istú účasť na šampionáte mali už predtým Rakúsko ako organizátor, Nemecko a Švédsko ako najlepšie umiestnené tímy z ME hráčov do 18 rokov v roku 2012. Okrem Slovenska a Dánska pribudlo po víkende ďalších jedenásť účastníkov záverečného turnaja - Španielsko, Nórsko, Švajčiarsko, Maďarsko, Francúzsko, Bielorusko, Slovinsko, Estónsko, Izrael, Macedónsko a Srbsko. ME sa uskutočnia v Rakúsku od 24. júla do 3. augusta, žreb základných skupín je na programe 24. apríla v Linzi.