Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    ZOH Toríno 2006    Ľadový hokej

20. februára 2006

Slovenskí hráči odhodlaní hrať aj so Švédskom naplnoSlovenská hokejová reprezentácia bude v utorok večer od 20.05 h bojovať v Turíne v hale Esposizioni o prvenstvo v základnej B-skupine olympijského hokejového turnaja. Na 1. miesto a zopakovanie ...Zdieľať

TURÍN 20. februára (WN/SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia bude v utorok večer od 20.05 h bojovať v Turíne v hale Esposizioni o prvenstvo v základnej B-skupine olympijského hokejového turnaja. Na 1. miesto a zopakovanie čiastkového úspechu z Lillehammeru 1994 im stačí aj remíza. V prípade prehry môžu zverenci Františka Hossu obsadiť v skupine druhé, ale aj tretie miesto. Rozhodovať bude výška prehry a výsledok zápasu USA - Rusko.

Slováci sú v Turíne spolu s Fínskom v A-skupine jedinými tímami, ktoré ešte neprehrali. Svoju sériu by si chceli udržať aj po piatom vystúpení na turnaji, lenže Švédi kožu nepredajú lacno a budú chcieť tiež uspieť. Severania sa po prehre s Ruskom 0:5 v druhom zápase pozviechali, a potom zdolali Lotyšov i silných Američanov. Aj keď majú Slováci účasť v play off už istú, posledný zápas v skupine, aj keby si mohli teoreticky vyberať štvrťfinálového súpera, nechcú vypustiť.

"Určite sa pôjde naplno. Na tomto turnaji sa nedá nijaký zápas hrať na náhodu, podať iba 50-percentný výkon, pretože sa to môže neskôr vypomstiť. Budeme sa snažiť udržať si kredit, ktorý sme získali,“ hovorí kapitán tímu Pavol Demitra. V rovnakom duchu sa vyjadroval aj skúsený veterán Peter Bondra. Krídelník druhého útoku verí v dobrý zápas: "Musíme hrať svoju hru. Ak budeme nejako špekulovať, nemusí sa nám to vyplatiť. Dúfam, že fanúšikovia uvidia kvalitný zápas. Švédi to s nami nebudú mať vôbec ľahké.“

Tréner švédskej hokejovej reprezentácie Bengt-Ake Gustafsson priviezol do Turína skúsený káder, aj keď dvanásť hráčov z neho prežíva premiéru na ZOH. Zostávajúca jedenástka sa predstavila na zimnej olympiáde už v minulosti, trojica Jörgen Jönsson, Kenny Jönsson a Peter Forsberg štartovala dokonca na zlatých ZOH v roku 1994 v nórskom Lillehameri. Iba Jörgen Jönsson z Färjestadu však hral aj na oboch následných olympijských turnajoch v Nagane a Salt Lake City. Tréner Gustafsson sa spolieha na osvedčené jadro kádra z posledných rokov, keď až šestnásť hráčov hralo aj na Svetovom pohári 2004, kde skončili severania piati, a pätnástka reprezentovala na MS 2005 vo Viedni, kde unikol Švédom bronz.

"Švédi majú kvalitný káder, ich defenzíva aj ofenzíva sú vyvážené. K tomu majú aj dobrých brankárov. Ako každý iný tím, aj oni sú zdolateľní. Urobíme maximum pre úspech. Motivácia bude iná ako v zápase s Kazachstanom. Bude to úplne iný hokej,“ hovorí tréner František Hossa.

Slovensko odohralo doteraz so Švédskom na medzinárodnom fóre 23 zápasov, z ktorých majú lepšiu vzájomnú bilanciu severania, ktorí vyhrali 16 duelov, 4 prehrali a 3 sa skončili remízou. Aj skóre hovorí v prospech Švédska 72:43. V poslednom čase sa Slovákom proti Vikingom veľmi nedarí. Z posledných siedmich duelov ani raz nevyhrali, štyrikrát dokonca v nich nedali ani gól. Pred týmito siedmimi stretnutiami ťahalo Slovensko so Švédskom trojzápasovú víťaznú šnúru, vrátane pamätných víťazstiev 2:1 a 3:2 po samostatných nájazdoch na MS 2002 v Göteborgu. Naposledy sa obe krajiny stretli tesne pred ZOH, v Timre vyhralo Švédsko 4:0. Z oboch tímov dovedna nastúpilo v tomto stretnutí len päť hráčov, ktorí sú aj v Turíne na olympiáde. Zo švédskej strany to boli brankár Stefan Liv, obranca Kenny Jönssson a útočníci Mika Hannula a Jörgen Jönsson, zo Slovákov len gólman Karol Križan.

Práve odchovanec hokeja v Liptovskom Mikuláši by mohol nastúpiť v bránke proti Švédsku, keďže v tejto sezóne práve v tejto krajine pôsobí. Premiéru na olympijskom turnaji si brankár MODO odkrútil v nedeľu proti Kazachstanu. Tréner František Hossa zatiaľ neoznámil, koho z brankárskej trojice Križan, Budaj, Lašák postaví do bránky na posledný duel v skupine. "Musíme zvážiť všetky možnosti. Karol Križan chytá vo Švédsku, pozná ich štýl hokeja. V prospech Petra Budaja zasa hovorí fakt, že švédskych hráčov pozná z NHL. Rozhodnutie padne až večer pred zápasom,“ hovorí František Hossa.

Karol Križan bude rešpektovať každé rozhodnutie trénerov. "Chceme predsa dosiahnuť čo najlepší výsledok. Ak by som však bol v bránke proti Švédsku, bol by som asi na očiach. Už pred odchodom na olympiádu sa ma v klube mnohí pýtali, či budem v tomto zápase chytať. Ak mi tréner dá dôveru, budem sa snažiť chytať čo najlepšie,“ dodáva Karol Križan.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TV JOJ odvysiela zápas Real Madrid - Arsenal Londýn
<< predchádzajúci článok
Dubreuilová v rámci súťaže tanečných párov po páde v nemocnici

Slovenskí hráči odhodlaní hrať aj so Švédskom naplno - diskusné fórum čitateľov