Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. februára 2016

Slovenskí kožušníci vyrábajú kvalitne v čoraz náročnejších podmienkach



Ilustračné foto. Foto: TASR/AP



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP


Bratislava 6. februára (TASR) – Kožušnícke remeslo patrí na Slovensku k najstarším, avšak v posledných rokoch sa prejavuje značný pokles malých rodinných firiem a kožušníckych dielní v dôsledku stále zvyšujúcich sa nárokov na podnikanie v SR. Skonštatovala to pre TASR prezidentka Asociácie kožušníkov Slovenska (AKS) Mariana Danielová.

"Na Slovensku je len niekoľko drobnochovateľov a najbližšie kožušnícke farmy sú napríklad v Maďarsku a Poľsku. Tie však predávajú svoje produkty hlavne európskym aukčným domom. Slovenskí kožušníci nakupujú materiály na svetových aukciách kožušín alebo od svojich dlhoročných brookerov a svoje výrobky umiestňujú len na domácom trhu," priblížila Danielová.

Kožušnícky priemysel na Slovensku ako jeden z mála odvetví ani v našej krajine neprešiel k masovej výrobe. "Naďalej ostáva ručným a náročným remeslom. V dôsledku toho sa trápi hlavne so starnutím kožušníckych majstrov a kožušníkov vôbec a nedostatkom pracovných síl z radov mladej generácie," skonštatovala prezidentka AKS.

Asociácia združuje kožušníkov – výrobcov, z ktorých každý si dovoz materiálov, výrobu, spracovanie, dizajn a predaj hotových výrobkov zabezpečuje sám. Väčší výrobcovia sú situovaní prevažne na západnom Slovensku. Výrobcom na strednom a východnom Slovensku konkurujú najmä výrobky z poľských trhov. Podľa Danielovej ide o kožuchy lacnejšie, ale zároveň i menej kvalitné, ktoré sú následne v slovenských dielňach upravované.

"Kožušina nie je textil a náklady na materiál sú oveľa vyššie, pričom hlavnú hodnotu hotovému výrobku pridáva práve náročná ľudská práca," podčiarkla prezidentka asociácie. Drobní výrobcovia sa dlhodobo venujú najmä drobnejšej zákazkovej výrobe, opravám a úpravám.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BlackBerry prepustí 200 ľudí
<< predchádzajúci článok
Intervencie na oslabenie českej koruny firmy vítajú, ekonómovia nie