Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. októbra 2012

Slovenskí režiséri chcú dobyť filmový festival v PopradeNa 20. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov spozná verejnosť aj najlepší film desaťročia. Ten vyberú spomedzi víťazov Grand Prix 10. až 19. ročníka Medzinárodného ...Zdieľať
lesnici prehrali boj o les POPRAD 5. októbra (WEBNOVINY) - Na 20. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov spozná verejnosť aj najlepší film desaťročia.


Ten vyberú spomedzi víťazov Grand Prix 10. až 19. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade členovia Medzinárodnej aliancie pre horský film, ktorá bude mať pravidelné zasadnutie v Poprade počas festivalu.

Medzi adeptmi na „cenu cien“ popradského festivalu je aj slovenský film režiséra Pavla Barabáša Omo - Cesta do praveku.

Ten získal hlavnú Grand Prix festivalu v Poprade v roku 2002, informovala na dnešnej tlačovej besede v Poprade riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Najlepší film desaťročia popradského festivalu vyhlásia v nedeľu 14. októbra po slávnostnom vyhlásení výsledkov 20. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov.


Slovensko dominuje

Do súťažnej festivalovej prehliadky v Poprade postúpilo 46 filmov z 15 krajín. Tento rok má historicky najväčšie zastúpenie slovenská tvorba. Takmer tretina filmov, presne 15, je od slovenských autorov. Okrem osvedčených autorov, ako je Pavol Barabáš či Rastislav Hatiar, je medzi nimi aj niekoľko nováčikov.

Súťažná festivalová prehliadka sa začne v stredu 10. októbra v hlavnej premietacej sále na Mestskom úrade v Poprade o 18:00. Od štvrtka sa budú súťažné filmy premietať aj v Dome kultúry v Poprade a v kine Iskra v Kežmarku. Súťažné bloky sa budú začínať o 15:00, 18:00 a 21:00.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov spojené s projekciou ocenených filmov sa uskutoční v nedeľu 14. októbra o 17:00.


Do poroty Audisio aj Holec

O víťazovi tohtoročnej súťažnej prehliadky rozhodne medzinárodná porota v zložení Aldo Audisio (Taliansko), Martin Kaňuch (Slovensko) a Stanislav Holec (Česko). Hosťami tohtoročného festivalu budú rakúska horolezecká legenda Kurt Diemberger, Talian Hervé Barmasse, Poliak Adam Bielecki a slovenský horolezec Peter Hámor.

Každý z nich má pripravenú multimediálnu prezentáciu, ktorá je spojená s besedou.

Pri príležitosti konania jubilejného ročníka festivalu horských filmov v Poprade bude pošta Poprad 1 používať príležitostnú poštovú pečiatku, ktorej hlavným motívom je logo festivalu. Na Mestskom úrade v Poprade bude zriadená poštová priehradka, odkiaľ budú môcť návštevníci festivalu odoslať pohľadnicu či list s príležitostnou pečiatkou.

Priehradka bude otvorená od 14:00 do 21:00.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pressburger Klezmer Band nahrávajú svoj šiesty album
<< predchádzajúci článok
Nový singel a klip Martina Haricha uvedú 8. októbra