29. júna 2013

Slovenskí volejbalisti na tretí pokus zdolali Rakúšanov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotnom zápase A-skupiny základnej fázy jubilejného X. ročníka prestížnej Európskej ligy v belgických Antverpách nad Rakúskom 3:1. ...

volejbal ANTVERPY 29. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotnom zápase A-skupiny základnej fázy jubilejného X. ročníka prestížnej Európskej ligy v belgických Antverpách nad Rakúskom 3:1.

Prvýkrát v tohtoročnej edícii sa im podarilo zdolať tohto súpera. Slováci po nevýraznom prvom sete, ktorý prehrali 16:21, predviedli slušný výkon, v ďalších troch zvíťazili 21:14, 21:19 a 21:16 a do tabuľky si pripísali dôležité tri body. V nedeľu o 15.00 h ukončia svoje účinkovanie na turnaji v Antverpách súbojom s Dánskom.

Rakúsko - Slovensko 1:3 (16, -14, -19, -16)

87 min, rozhodovali: Kellenberger (Nem.) a Correa Benítez (Šp.), 100 divákov

Rakúsko: Berger (14 bodov), Ichovski (2), Zass (17), Guttmann (10), Wohlfahrtstätter (6), Binder (1), libero Kroiss (Koraimann /1/, Thaller /0/, Blagojevic /0/, Kienbauer /0/, Unterberger /1/)
Slovensko: Piovarči (5), Zaťko (3), Paták (10), Kašper (7), Bencz (17), Štefan Chrtiansky ml. (14), libero Hupka (Palgut /0/, Michalovič /1/, Javorčík /0/, Hruška /1/, Gavenda /0/)

Hlasy:
Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Po rozpačitom úvode sme prebrali taktovku zápasu a v podstate sme kontrolovali vývoj. Rakúšania v prvom sete vynikajúco bránili. My sme potom spresnili a spestrili hru a už sme to držali v rukách. Súperovi sme nedovolili presadiť sa v útoku, jeho obranu sme rozobrali. Teraz zostáva tento výsledok ešte potvrdiť v nedeľu v súboji s Dánskom.“
Štefan Chrtiansky ml. (smečiar SR): "Konečne! Rakúšania neskutočne bojovali, ale dnes na nás nestačili. Nebol to výrazne iný zápas ako tie predchádzajúce, teraz sa nám však šťastie neotočilo celkom chrbtom. Ustrážili sme si vývoj, myslím si, že naše víťazstvo bolo jasné a suverénne.“

I. set

Prvý bod zápasu síce získali Slováci, ale potom už takmer stále ťahali za kratší koniec. Výnimkou bola pasáž od stavu 6:9 z ich pohľadu, keď pri podaní Piovarčiho strhli vedenie na svoju stranu na 10:9. O chvíľu však už prehrávali 10:13 a Rakúšania náskok do konca setu nepustili. Slovenskí volejbalisti sa nedokázali presadiť proti súperovej perfektne prepracovanej obrane na sieti, ale hráči Rakúska aj v poli vychytali neskutočné lopty. Set ukončil pokazeným podaním Hruška.

II. set

Po zmene strán akoby sa roly vymenili. Slovákom sa začalo dariť na bloku a Rakúšania svoj prvý bod uhrali až za stavu 0:4. Prišla však séria skvelých delových podaní Zassa a náskok zverencov trénera Štefana Chrtianskeho st. sa začal scvrkávať. Ďalšia šnúra slovenských bodov prišla pri podaní Patáka a na technický oddychový čas už išli s päťbodovým náskokom (12:7). Upokojili sa a začali hrať to, na čo skutočne majú - pestrú útočnú hru s presnými zakončeniami. Aj keď na definitívne uzavretie setu potrebovali tri pokusy a nakoniec ho ukončil prešľap rakúskeho podávajúceho hráča, ich víťazstvo 21:14 bolo viac ako presvedčivé.

III. set

Začiatok tretieho dejstva Slováci nezachytili. Kouč Chrtiansky si už za stavu 1:4 z pohľadu svojho tímu musel zobrať oddychový čas, aby zastavil rozlet súpera. Jeho zverenci však stratu zlikvidovali až po perfektnom dvojbloku Bencza s Hruškom, po ktorom bolo 9:9. Prvú časť setu ukončila málo vídaná výmena s neskutočnými obrannými zákrokmi rakúskych volejbalistov v poli, po ktorej zasvietil na ukazovateli skóre stav 12:11 pre nich. Set smeroval k dramatickej koncovke. Keď sa Hruškovi podarilo perfektne zablokovať rakúsky útok a Slováci viedli 18:16, zobral si oddychový čas rakúsky lodivod. Vzápätí servis Zassa doslova zastal na sieti, potom lopta pomaličky prepadla na slovenskú stranu a bolo 19:18. „Chrtianskovci“ však nespanikárili a práve trénerov syn perfektným smečom ukončil na 21:19. V tej chvíli bolo rozhodnuté, že Slovensko prvýkrát v tohtoročnej edícii EL nevyjde v súbojoch s rakúskym súperom bodovo naprázdno.

IV. set

Slovákom narástli krídla. Hneď na začiatku štvrtého setu viedli 5:0 a súper nevedel, kam skôr skočiť. V polovici stále viedli o štyri body 12:8, niektoré ich akcie dokázali roztlieskať hŕstku divákov na tribúnach. Rakúšania sa už na väčší odpor nezmohli. Slovenskí volejbalisti zvíťazili 21:16, zápas ukončil perfektným smečom Štefan Chrtiansky ml.