Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2015

Slovensko chce legislatívou eliminovať vplyvy globálneho otepľovania



Minister životného prostredia Peter Žiga



Zdieľať
Minister životného prostredia Peter Žiga Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 12. novembra (TASR) - Slovensko spresňuje svoju legislatívu, ktorej cieľom je eliminácia vplyvov spôsobujúcich globálne otepľovanie. Do zákona o fluórovaných skleníkových plynoch zapracúva zmeny vyplývajúce z najnovšieho nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Novelu v úvode tretieho rokovacieho dňa 58. schôdze parlamentu predstavil minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).


Ministerstvo životného prostredia v materiáli konštatuje, že niektoré fluórované skleníkové plyny majú vysoký potenciál globálneho otepľovania. Cieľom nariadenia je preto chrániť životné prostredie znižovaním a predchádzaním emisií týchto plynov.

Novela stanovuje pravidlá obmedzovania, používania, zhodnotenia a zneškodnenia fluórovaných skleníkových plynov, ako aj výrobkov a zariadení, ktoré tieto plyny obsahujú. Stanovuje kvantitatívne limity na uvádzanie týchto plynov na trh. Zároveň sa zabezpečuje, aby činnosti súvisiace s nakladaním s týmito plynmi a výrobkami a zariadeniami, ktoré ich obsahujú, vykonávali iba osoby, ktoré sú držiteľmi certifikátu o odbornej spôsobilosti.

Z dielne envirorezortu je aj návrh novely zákona o ovzduší, podľa ktorej majú nízkoemisné zóny na Slovensku fungovať podľa európskych pravidiel. Ustanoviť zóny s obmedzením prevádzky mobilných zdrojov umožňuje už súčasná legislatíva, pravidlá sa však majú zmeniť na európsky štandard.

"Ministerstvo podporilo legislatívne zriadenie takýchto zón a v spolupráci s ďalšími dotknutými rezortmi, ministerstvom vnútra a ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, vytvorí vykonávací predpis tak, aby boli pravidlá takýchto zón na Slovensku kompatibilné s pravidlami v zónach iných miest v Európe," povedal hovorca envirorezortu Maroš Stano.

Podľa jeho slov je na každej samospráve, či sa rozhodne zavedením takejto zóny pomôcť zlepšeniu kvality ovzdušia na svojom území. Základom je obmedziť vjazd do zón vozidlám, ktorých prevádzkou vznikajú vysoké emisie.

Nízkoemisné zóny sa v posledných rokoch zavádzajú vo viacerých európskych mestách, kde doprava spôsobuje problémy s kvalitou ovzdušia. Podmienkou na vstup vozidiel do tejto časti územia obce je ich nízka emisná trieda. Na základe toho sa tieto zóny nazývajú nízkoemisné.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku Jozefa Mikloška (KDH), ktorého zaujíma, kedy slovenská vláda prijme prvú na živote ohrozenú rodinu napr. koptských kresťanov zo Sýrie? "Nemožno pre nich priamo poslať špeciál?" pýta sa opozičný poslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia pátra po nezvestnej 17-ročnej Lenke Valjentovej z Trenčína
<< predchádzajúci článok
Kurdi začali ofenzívu na znovudobytie mesta Sindžár od IS