Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2015

Slovensko dostalo 146 odporúčaní v oblasti ľudských práv



Rokovanie 138. schôdze vlády SR 10. decembra 2014 v Bratislave. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír.



Zdieľať
Rokovanie 138. schôdze vlády SR 10. decembra 2014 v Bratislave. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 7. januára (TASR) - Slovensko dostalo v rámci 2. kola univerzálneho periodického hodnotenia Rady OSN pre ľudské práva 146 odporúčaní. Z nich deväť neakceptovalo, štyri akceptovalo čiastočne a ostatné prijalo. Vyplýva to zo správy o dodržiavaní ľudských práv v SR, ktorú dnes zobrala vláda na vedomie.


SR hodnotilo 67 krajín. Ústrednou témou ich vystúpení bola situácia Rómov. Venovali sa aj posilneniu inštitucionálnej a legislatívnej ochrany LGBTI osôb, zlepšeniu postavenia žien, zintenzívnenia boja proti obchodovaniu s ľuďmi, boja proti extrémizmu a rasovej diskriminácii, opatreniam na boj proti nenávistným prejavom a podpore tolerancie voči menšinám.

Štáty napríklad odporúčali Slovensku prideliť primerané prostriedky úradu ombudsmanky na uľahčenie rovnakého prístupu k spravodlivosti pre všetkých občanov. Urýchliť vypracovanie národnej stratégie na podporu a ochranu ľudských práv, ako aj implementáciu opatrení na zabezpečenie rovnosti mužov a žien. Zvýšiť úsilie v boji proti predsudkom voči etnickým menšinám. Prijímať opatrenia na boj proti neznášanlivosti na základe etnického pôvodu, vykoreniť stereotypy o Rómoch a o široko rozšírenom zneužívaní Rómov. Zabezpečiť úplnú nezávislosť súdneho systému. Udržiavať a podporovať rodinu založenú na trvalom vzťahu medzi mužom a ženou ako prirodzenú a základnú jednotku spoločnosti. Preklenúť mzdový rozdiel medzi mužmi a ženami či zabezpečiť účinné uplatňovanie zákonov proti sexuálnemu obťažovaniu.

Odmietnuté odporúčania sa týkali ratifikácie niektorých medzinárodných dohovorov. Slovensko by nimi prevzalo na seba záväzky nad rámec aktuálnej vnútroštátnej úpravy, ktorú považuje za dostatočnú. Z odporúčaní týkajúcich sa vzdelávania rómskych detí neakceptovalo tie, ktoré hovorili o vytvorení mechanizmu na vyšetrovanie sťažností o diskriminácii a segregácii na školách a zabezpečenia školskej dochádzky. "Uvedené otázky sú náležite upravené na legislatívnej a inštitucionálnej úrovni," pripomína MZV. Taktiež neboli akceptované odporúčania na zlepšenie zastúpenia Rómov v parlamente, keďže podľa Ústavy SR je zákonodarný zbor kreovaný na občianskom a nie národnostnom princípe.

Ako upozorňuje rezort diplomacie, druhé kolo univerzálneho periodického hodnotenia sa nieslo v duchu nárastu odporúčaní. Nemecku ich ostatné štáty adresovali 200, Česku 136, Francúzsku 165 a Rumunsku 157. Podľa MZV však takýto trend môže ohroziť celý mechanizmus, keď sa krajiny nebudú schopné vyrovnať s obrovským počtom odporúčaní, čím zlyhá ich prípadná implementácia, čo je hlavným zmyslom periodického hodnotenia.

Hodnotenie je osobitným mechanizmom Rady OSN pre ľudské práva, ktorý poskytuje komplexný a objektívny obraz o stave ľudských práv vo všetkých členských štátoch OSN. Koná sa v pravidelných 4,5-ročných cykloch.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Autobus v Indii sa zrútil do rokliny, zahynulo najmenej 16 ľudí
<< predchádzajúci článok
Poisťovne riešili aj uhryznutie tuleňom či zranenie úhorom