Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2014

Slovensko je pre Nemecko významný a spoľahlivý partner, tvrdí Lammert



Slovensko bolo a je pre Nemecko významný a veľmi spoľahlivý partner. Povedal to predseda Spolkového snemu Spolkovej republiky Nemecko Norbert Lammert na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave po ...



Zdieľať
Foto: TASR
Bratislava 3. marca (TASR) - Slovensko bolo a je pre Nemecko významný a veľmi spoľahlivý partner. Povedal to predseda Spolkového snemu Spolkovej republiky Nemecko Norbert Lammert na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní so šéfom NR SR Pavlom Paškom.


"Možno sme nie vždy mali rovnaké názory na niektoré veci, ale vždy sme našli spoločné riešenia a vždy sme sa mohli na Slovensko spoľahnúť, že svoje slovo dodrží," uviedol Lammert, ktorý sa Slovensku poďakoval za desaťročnú spoluprácu v rámci Európskej únie.

"Nemecko patrí dlhodobo k strategickým partnerom Slovenska a naše vzťahy sú absolútnou prioritou v rámci EÚ," doplnil Paška. S nemeckým partnerom hovorili o bilaterálnych vzťahoch, o spolupráci parlamentných výborov aj o možnostiach integrácie.

Nezabudli ani májové eurovoľby. "Hovorili sme o možných rizikách vzhľadom na rast euroskepticizmu a radikálnejších prístupov v rámci európskych tém," dodal Paška. Na pracovnom obede preberú aj situáciu na Ukrajine. Lammerta zaujíma pohľad Slovenska ako suseda tejto krajiny.



Norbert Lammert: Rozdielne názory na Ukrajine treba riešiť mierovou cestou


Rozdielne názory a stanoviská na Ukrajine treba riešiť mierovou cestou, aby sme sa vyhli militantným náznakom, ktoré tam sú. Povedal to dnes predseda Spolkového snemu Spolkovej republiky Nemecko Norbert Lammert po rokovaní so šéfom NR SR Pavlom Paškom v Bratislave.

O situácii na Kryme hovoril v predstaviteľmi občianskej spoločnosti. "Dojalo ma, ako najmä starší ľudia vnímajú túto situáciu na Ukrajine, zvlášť na Kryme, a ako to porovnávajú s rokom '68, keď sem ruské vojská vtrhli v úvodzovkách na objednávku," uviedol Lammert.

Zdôraznil, že nie všetko sa dá prirovnávať k roku '68, ale nie je podľa neho zrejme náhoda, že ľudia situáciu na Kryme takto vnímajú. "Musíme sa snažiť, aby sme sa z histórie a z tej situácie, ktorá tu bola, poučili, a aby k takémuto vývoju nedošlo," doplnil.

Ruské sily podľa ruských i ukrajinských zdrojov od soboty 1. marca prakticky bez jediného výstrelu obkľúčili všetky posádky ukrajinských ozbrojených síl na Kryme. Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie podporila návrh prezidenta Vladimira Putina a odobrila vyslanie jednotiek na ochranu ruských občanov a po rusky hovoriaceho obyvateľstva na Kryme a vo východnej časti Ukrajiny.

V súvislosti s touto situáciou dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov uviedol ukrajinskú armádu do stavu plnej bojovej pohotovosti.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) toto rozhodnutie v nedeľu (2.3) potvrdila a súčasne rozhodla, že ministerstvo obrany musí zorganizovať a vykonať vojenské cvičenia záložníkov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rodinné farmy by mohli zvýšiť zamestnanosť na vidieku
<< predchádzajúci článok
Jackpot v hre LOTO vyhral hráč s predplatenou stávkou