Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. októbra 2007

Slovensko je stále v hre o 49 % akcií Transpetrolu



Súčasná cena 49-percentného podielu Transpetrolu je na úrovni 263 mil. USD. Ako ďalej uviedol v pondelok na Medzinárodnom klube SR minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ministerstvo sa ...



Zdieľať

ČASTÁ-PAPIERNIČKA 15. októbra (WEBNOVINY) - Súčasná cena 49-percentného podielu Transpetrolu je na úrovni 263 mil. USD. Ako ďalej uviedol v pondelok na Medzinárodnom klube SR minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ministerstvo sa o cenu minoritného podielu slovenského prepravcu ropy zaujíma, pretože Slovensko je podľa neho ešte stále v hre o spätné odkúpenie týchto akcií. "Sú dve možnosti, kto by sa mohol stať novým majiteľom 49 % akcií Transpetrolu. Buď strategický investor, ktorý splní naše podmienky a prenechá manažérsku kontrolu Slovensku, alebo akcie kúpime naspäť," povedal Jahnátek. V súčasnosti je podľa ministra ešte predčasne hovoriť, kto bude novým majiteľom 49 % akcií Transpetrolu. "Aj keď na verejnosti o tejto téme nehovoríme, veľmi podrobne ju monitorujeme," doplnil Jahnátek.

Slovensko predalo v roku 2002 firme Jukos Oil Company minoritný podiel Transpetrolu za 74 mil. USD. "Teraz sa ukázalo, ako efektívne a geniálne predali za vlády pána Dzurindu podiel Transpetrolu," dodal Jahnátek. Ak investor nesplní podmienky stanovené slovenskou stranou, tak podľa neho síce môže kúpiť 49 % akcií Transpetrolu, ale nebude plnohodnotne vykonávať svoje akcionárske práva. Ministerstvo hospodárstva môže totiž blokovať príchod akcionárov na valné zhromaždenia. Okrem prenechania manažérskej kontroly v Transpetrole slovenskej strane požaduje ministerstvo hospodárstva od nového strategického investora aj zvýšenie prepravovanej kapacity ropy cez ropovod Družba, umožnenie prepravy ľahkej kaspickej ropy a prepojenie slovenskej vetvy ropovodu s rakúskym Schwechatom. "To sa ani v koloniálnych štátoch nepodpisovali také zmluvy, aké sa podpísali na Slovensku počas privatizácii. Aj kolonizátori dávali väčšie právomoci domovskému štátu, ako dostalo Slovensko pri privatizácii," uviedol na margo vyrokovaných podmienok v privatizačných zmluvách Jahnátek.

Zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane minoritného podielu v Transpetrole získala v polovici augusta na dražbe firma Promnefťstroj, ktorá podľa medializovaných informácií figurovala v zozname pridružených spoločností Rosnefti ešte k 30. júnu tohto roka. Podľa ďalších medializovaných informácií sa však k vlastníctvu firmy Promnefťstroj v súčasnosti hlási spoločnosť Monte-Velle. Promnefťstroj zaplatil za firmu Jukos International UK B.V. so sídlom v Holandsku, pod ktorú patrí Jukos Finance vlastniaca podiel v Transpetrole, 7,8 mld. rubľov (RUB). O právoplatnosti dražby však ešte bude rozhodovať na konci októbra holandský súd.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Izraeli si Kašický uctil pamiatku obetí holakustu
<< predchádzajúci článok
Kadlečíková predstaviteľkou FAO pre Európu a strednú Áziu