Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2009

Slovensko je vo využívaní vetra tesne pred Mongolskom



Slovensko je spomedzi 76 krajín vo využívaní veterných elektrární na 62. mieste. Ako agentúru SITA informoval predseda Združenia pre veternú energiu Matej Hlôška, na Slovensku v súčasnosti vyrábajú ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Slovensko je spomedzi 76 krajín vo využívaní veterných elektrární na 62. mieste. Ako agentúru SITA informoval predseda Združenia pre veternú energiu Matej Hlôška, na Slovensku v súčasnosti vyrábajú elektrickú energiu veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 3,2 megawattu (MW). "Tesne za nami sú už len Kapverdské ostrovy, Mongolsko a 15 ďalších krajín," dodal Hlôška.


Podľa neho podiel veternej energetiky v celosvetovom meradle neustále rastie. "Ku koncu minulého roka dosiahol súhrnný inštalovaný výkon veterných elektrární 121 tisíc MW, pričom len v minulom roku sa zapojilo do siete vyše 27 tisíc MW. Tento druh využívania obnoviteľných zdrojov energie sa tak z hľadiska prírastku výkonu stavia do čela energetiky," doplnil Hlôška. Veterné elektrárne ku koncu roka 2008 pokrývali 1,5 percenta svetovej spotreby elektriny. Svetové prvenstvo v inštalovanom výkone majú USA, nasleduje Nemecko a Španielsko."Najväčší celosvetový medziročný nárast inštalovaného výkonu zaznamenali v Bulharsku, 167 percent, nasleduje Čína a Austrália," konštatoval Hlôška.

Výstavba veterných a slnečných elektrární na Slovensku bude pravdepodobne regulovaná. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) zaradila tieto dva obnoviteľné zdroje energie medzi zdroje, ktorých výroba nie je v reálnom čase dostatočne predikovateľná, tzv. Nepredikovateľné Obnoviteľné Zdroje Elektriny (NOZE). Podľa zverejneného stanoviska SEPS, a.s. výstavba týchto obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môžu "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".

SEPS, a.s. sa obrátila na Ministerstvo hospodárstva SR (MH), aby vydalo návrh, ktorým určí záväzný postup pre investorov, ktorí majú záujem na Slovensku stavať veterné či slnečné elektrárne. "V zásade ide o návrh vydať relevantnú záväznú legislatívu platnú pre územie Slovenska, ktorou by bola regulovaná výstavba NOZE zo strany štátnych orgánov," uvádza v stanovisku SEPS, a.s. Prenosová sústava až do vyjadrenia rezortu hospodárstva nebude vydávať žiadne osvedčenie pre výstavbu veterných či slnečných elektrární na Slovensku. "Vo veci vydávania súhlasných stanovísk prevádzkovateľa prenosovej sústavy pre získanie osvedčenia budeme postupovať podľa očakávaného rozhodnutia MH a následne vydaných legislatívnych úprav. Až do vydania tohto rozhodnutia bude zo strany SEPS, a.s. trvať existujúci status, t.j. nebudú vydávané súhlasné stanoviská prevádzkovateľa prenosovej sústavy pre získanie osvedčenia pre výstavbu NOZE," konštatuje SEPS, a.s.

Investori by chceli na Slovensku postaviť do roku 2014 veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 5 170 megawattov (MW). Vyplýva to z informácií, ktoré prenosová sústava zozbierala pre potreby spracovania systémovej Štúdie vplyvu veterných elektrární na elektrizačnú sústavu SR od potenciálnych investorov. SEPS, a.s. poslalo údaje o plánovanej výstavbe veterných elektrární na Slovensku celkovo 31 spoločností, ktoré sa zaoberajú výstavbou a prevádzkovaním veterných parkov. Ako uviedol v októbri minulého roka na medzinárodnej konferencii SES 2008 výkonný riaditeľ sekcie rozvoja a techniky SEPS, a.s. Miroslav Gramblička, prenosová sústava všetky projekty výstavby veterných elektrární na Slovensku určite nepovolí. "To je teda úplná fantazmagória, pretože elektrizačná sústava nevie absorbovať také množstvo, čo bolo preukázané aj spomínanou štúdiou. To číslo bude určite podstatne menšie," povedal vtedy Gramblička. Výstavbe veterných parkov nie je naklonený ani samotný minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Samovražedný útok v Bagdade má už 28 obetí
<< predchádzajúci článok
Slovinské blokovanie Chorvátska do NATO a EÚ je nezodpovedné, tvrdí Kukan