24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

13. mája 2010

Slovensko - Kazachstan po I. tretine 1:0

Slovenská hokejová reprezentácia vedie po prvej tretine vo svojom záverečnom treťom stretnutí v A-skupine svetového šampionátu v Kolíne nad Rýnom nad ...

hokej Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

KOLÍN 13. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia vedie po prvej tretine vo svojom záverečnom treťom stretnutí v A-skupine svetového šampionátu v Kolíne nad Rýnom nad Kazachstanom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v 17. min svojím druhým gólom na šampionáte útočník Marek Zagrapan. Ak Slováci získajú v zápase aspoň bod, obsadia 2. miesto v A-skupine.

A-skupina (Kolín nad Rýnom):
Kazachstan - Slovensko 0:1 po I. tretine
Gól: 17. Zagrapan (Sekera, Ivan Majeský)

Kazachstan: Jeremejev - Savčenko, Semionov, Antipin, Koledajev, Litvinenko, Vasilčenko, Fadejev - Šafranov, Starčenko, Dudarev - A. Koreškov, Gavrilin, Žajlauov - Bumagin, Krasnoslabodcev, Solarev - Šin, Rymarev, Spiridonov
Slovensko: Budaj - Ivan Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, V. Mihálik, Starosta - Dravecký, Bulík, Tatar - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Bartovič, Podkonický, Pánik - Kukumberg, Macho, Zálešák

HOKEJ-MS: Slováci zdolali aj Kazachstan a sú v osemfinále
MS v hokeji: Kazachstan - Slovensko 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

KOLÍN 13. apríla (SITA - od vyslaného redaktora Petra Pašutha) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila vo svojom záverečnom treťom stretnutí v A-skupine svetového šampionátu v Kolíne nad Kazachstanom 5:1. Slováci so šiestimi bodmi skončili v základnej skupine na 2. mieste za deväťbodovým Ruskom a postúpili do osemfinálovej fázy šampionátu. Do bojov v E-skupine si prenášajú tri body za výhru nad Bieloruskom. Už v piatok čaká na zverencov trénera Glena Hanlona od 16.15 h Dánsko, potom nastúpia Slováci v pondelok 17. mája o 16.15 h proti Fínsku a v utorok 18. mája si v rovnakom čase zmerajú sily s domácim Nemeckom.

Skóre štvrtkového stretnutia s Kazachstanom otvoril v 17. min svojím druhým gólom na šampionáte Marek Zagrapan, v druhej tretine sa dvakrát presadil Ivan Čiernik. Súper znížil v 45. minúte zásluhou Dudareva, ale posledné slovo mali Slováci. V 55. minúte mladík Tomáš Tatar zvýšil na 4:1 z trestného strieľania a necelé dve minúty pred koncom Podkonický upravil na konečných 5:1.

Výsledok:

Kazachstan - Slovensko 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Góly: 45. Dudarev (Koledajev) - 17. Zagrapan (Sekera, Ivan Majeský), 26. Čiernik (Svatoš), 34. Čiernik (Lintner), 55. Tatar (z tr. strieľania), 59. Podkonický (P. Frühauf, Starosta)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šindler (ČR), Sjöberg (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Wehrli (Švajč.), 13 556 divákov

Slovensko: Budaj - Ivan Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, V. Mihálik, Starosta, od 43. P. Frühauf - Dravecký, Bulík, Tatar - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Bartovič, Podkonický, Pánik - Kukumberg, Macho, Zálešák

Už po jedenástich sekundách hry pocítil tvrdosť kazašských hráčov pri mantineli Bulík, prešovský rodák sa však rýchlo otriasol a po krátkej pauze pokračoval v hre. V úvode sa na slovenských hokejkách objavilo niekoľko nepresností, po jednej z nich spálil tutovku Gavrilov. Slováci následne nevyužili presilovku, po skončení ktorej ohrozil Budaja od ľavého mantinelu tvrdou strelou Šafranov. Oba tímy hrali opatrne, pozorne najmä v obrane, preto bolo šancí minimum. Po Bartovičovom nahodení v 15. min sa ešte nepresadil pred Jeremejevom dorážajúci Podkonický, ale v 17. min si Slováci vytvorili veľký tlak a rozhodili obranu Kazachstanu. Sekera skvele od modrej našiel hokejku Zagrapana, ktorý puk smerujúci mimo bránky usmernil do siete - 1:0. V závere prvej dvadsaťminútovky letelo na Budaja počas vylúčenia Pánika niekoľko tvrdých striel, slovenský gólman sa však nenechal prekvapiť.

Zverenci Glena Hanlona aj v druhej tretine hrali svoj systém, do zbytočných výpadov sa nepúšťali a výborne pokrývali stredné pásmo. Duel mali aj naďalej pod kontrolou. V 26. min zabojoval za mantinelom Svatoš, nahodil puk pred bránku, kde sa najlepšie zorientoval Čiernik a presadil sa druhýkrát na šampionáte - 2:0. V 28. min sa snažil individuálne presadiť Bartovič, ale po zbavení sa dvoch hráčov Jeremejeva neprestrelil. Nasledovali štyri slovenské presilovkové minúty bez výraznejšej šance. Na konci 33. min preveril Budaja Starčenko, slovenský gólman jeho strelu videl a bez problémov ju zlikvidoval. Na opačnej strane zahodil dobrú príležitosť Ivan Čiernik. Slováci sa tlačili pred bránku Kazachstanu, v 34. min po vykorčuľovaní od zadného mantinelu napálil puk na Jeremejeva Lintner, kazašský brankár strelu len vyrazil pred Čiernika a ten druhýkrát v zápase skóroval - 3:0. Kazachovia fyzicky nestačili a mali problémy s rozohrávkou. Slováci boli korčuliarsky lepším tímom. V závere tretiny vynikol opäť Budaj, ktorý zlikvidoval tutovku Rymareva.

Slováci aj naďalej kontrolovali hru, v 45. min však nepokryli dorážajúceho Dudareva, ktorý poslal puk popod Budaja do siete. Kazachstan mohol aj znížiť, Budaj najskôr skvele zasiahol betónom na bránkovej čiare, ale Krasnoslobodcev ho dokopol korčuľou do siete. Po konzultácii s videorozhodcom arbitri gól neuznali. Kazachovia začali byť nepríjemní, vycítili svoju šancu a slovenská obrana mala problémy. Hanlonovi zverenci sa po krátkej chvíľke upokojili, vrátili sa k svojej hre a nepúšťali súpera do vážnejšieho ohrozenia Budaja. V 55. min sa dostal do úniku Tomáš Tatar, ale pre faul nedokázal zakončiť. Devätnásťročný útočník si nájazd zopakoval z trestného strieľania a úspešným blafákom dosiahol premiérový gól na šampionáte. V 59. min výborne bojoval najmä Pánik, Podkonický vykorčuľoval od zadného mantinelu spoza bránky, piatykrát prekonal Jeremejeva a dal definitívnu podobu výsledku.

Hlasy (zdroj STV):

Tomáš Bulík (útočník SR): "Kazachovia hrali nepríjemný hokej, a aj preto sa nám v úvode zápasu nedarilo skórovať. Povedali sme si však, že musíme lepšie korčuľovať, byť agresívnejší a napádať súpera. Darilo sa nám to a dostali sme sa do vedenia, ktoré sme si ustrážili až do konca."

Ivan Čiernik (útočník SR, autor dvoch gólov): "Pred duelom sme si povedali, že musíme na brankára strieľať z každej pozície. Mne sa podarilo dať góly z dvoch dorážok, takže táto taktika nám vyšla. Od zápasu k zápasu si na seba viac zvykáme a je to poznať aj na ľade."